Araç çubuğuna atla
Sağlık

30 Yaşından Sonra Yenmemesi Gereken Yiyecekler

30 Yaşından Sonra Yenmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

30 Yaşından Sonra Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Bir çok sağlıksız yiyecek hangi yaşta olursak olalım vücuda ciddi zararlar vermektedir. Ancak yaşımız ilerledikçe vücudumuz sağlıksız yiyecekleri pek fazla kabul etmez ve tolerans gösteremez. Bu yiyecekler 30 yaşının altındayken vücutta daha rahat sindirilip emilirken bu yaştan sonra sindirilmesi ve emilmesi çok zor bir hal alır. 30 Yaşından Sonra Yenmemesi Gereken Yiyecekler hakkında detaylı bir araştırma yaptık ve bu makalemizde sizler için bir araya getirdik. Bu yiyecekleri 30 yaşından sonra mümkün olduğunca tüketmemeye dikkat edin.

30 Yaşından Sonra Yenmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Beyaz Ekmek

Belki çocukken beyaz ekmek, yiyeceğin tek türdü. Fakat artık bir yetişkinsiniz ve beyaz ekmek aslında besleyici olarak geçersiz. Ağartılmış beyaz un, kan şekerinizi arttırır ve tam buğdayda bulunan hiçbir vitamin ve mineral içermez. Beyaz ekmek aynı zamanda tam buğdaydan daha az lif içerir. Oysa yaşınız ilerlerken life daha fazla ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca beyaz ekmekte sodyum da çok fazladır.

Dışarıdan Alınan Hazır Gıdalar

Evde ebeveynleriniz veya büyük anneler tarafından sevgiyle hazırlanan özel pişmiş unlu ürünleriniz var mı? Evde yapılanlar dışarıdakilere göre çok daha iyidir. Ticari olarak üretilen unlu mamuller ürünler haftalarca taze görünmesini sağlamak için hidrojen yağlar bulunuyor.

Soya

İşte sağlıklı olması gereken bir başka bileşen ama gerçekte değiştirmeye çalıştığınız etten daha iyi değil. Yeni başlayanlar için, soya genetik olarak oldukça değiştirilmiş ve bunun uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz. Kısa vadede, soya vücudunuzdaki iltihaplanmaya neden olabilir ve tiroid fonksiyonlarını etkileyebilir. Soya ile ilgili başka bir problem vücuttaki östrojeni taklit eden fitoöstrojeni ile ilgilidir. Bu nedenle soya özellikle büyümekte olan çocuklara verilmemelidir. Aslında herkesin kaçınması gerekir. Hayvansal proteini kısmak istiyorsanız, lezzetli vejetaryen bazlı et alternatifleri var.

Aromalı Yoğurt

Sık sık buzdolabında buzdolabını sağlıklı bir seçenek olarak tutuyoruz, ancak ne yazık ki aromalı çeşitlerde her porsiyonda çok sayıda şeker var (47 gram) Bu miktar bir kişinin günlük alması gereken şeker miktarından çok fazla. Erkekler için günde 38 gram ve kadınlar için günde 25 gram en üst limittir. Bunun yerine, sade yoğurt satın alın ve evde taze veya kurutulmuş meyvelerde karıştırın. Yoğurt, sindirim sağlığınız için mükemmeldir ve kendi ekstralarınızı ekleyerek, aslında meyvelerin besinsel faydasını elde edersiniz.

 

Meyve Suyu

Çocukken, muhtemelen her gün yemeğinizle birlikte meyve suyu da içtiniz. Meyve suyu ekstrakte edildiğinde, bütün faydalı lif geride kalır. Lif, şekerin kan dolaşımınıza atılma oranını azaltmaya yardımcı olur. Çoğu ticari meyve sularına ilave olarak şeker eklenir. Bunlar ayrıca genellikle pastörize edilir, bu işlem ısıya duyarlı besin maddelerini yok eder.

Çiftlik Balıkları

Maalesef, satılan balıkların % 70’i çiftlik balığıdır. Çiftlik balıkları antibiyotiklerle dolu bir diyetle beslenirler, ayrıca etin sağlıklı görünmesini sağlayacak şekilde renklendirmek için özel olarak boyanmış yiyecekler verilir. Bunun için mümkün olduğunca yetiştirme değil, doğal büyüyen balıkları tercih edin.

Bir önceki yazımız olan Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Kullanılır Mı? başlıklı makalemizde Cilt Sorunlarını Geçiren Etkili Yöntemler, Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Kullanılır Mı? ve Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Nasıl Kullanılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu