Sağlık

40 Yaşından Sonra Yapılmaması Gereken Egzersizler

40 Yaşından Sonra Yapılmaması Gereken Egzersizler Nelerdir?

40 Yaşından Sonra Yapılmaması Gereken Egzersizler

Yaş ilerledikçe insan vücudunun ihtiyaçları da değişiyor. Bu ihtiyaçlar özellikle egzersiz alanında bambaşka bir boyut kazanıyor. 40 Yaşından Sonra Yapılmaması Gereken Egzersizler makalemizde sağlığınızı tehlikeye sokabilecek egzersizlerin neler olduğundan bahsedeceğiz. Bu egzersizler 40 yaşından sonra yapıldığında ciddi kas yaralanmaları ve kaslarda hasar oluşabilir. Hep birlikte bu egzersizlerin neler olduğuna bakalım.

40 Yaşından Sonra Yapılmaması Gereken Egzersizler Nelerdir?

Ayak Parmaklarına Dokunmaya Çalışmak

Bu germe egzersizi, sırtınızı ve bacaklarınızı germek içindir, ancak 40 yaş üstü insanlar için alt sırtınıza çok fazla baskı uygulayabilir. Orta yaşta, belinizi bağlayan eklem ve kalçalar zayıflamaya başlar, yani gerginlik uygun olmaz. Çok derin bir şekilde bükmek, boynunuzu da yaralayabilir ve tansiyonunuzu yükseltebilir.

 

Onun Yerine: Yogayı deneyin. Çocuğun pozu, sfenks pozu ve kedi / inek dahil zarar vermeden sırtınızı hafifçe geren çok sayıda poz vardır . Ayakta bir ayak parmağınıza dokunmak gerekiyorsa, dizlerinizi hafifçe büktüğünüzden ve ayağa kalktığınızda başınızın dönmediğinden emin olun.

Bacakları Havaya Kaldırmak

Alt sırtta aşırı gerilime neden olan bir başka hareket, asılı bir bacak kaldırmasıdır. Bu, sırtınızın üzerinde düz bir şekilde uzanırken ve düzleştirilmiş bacaklarınızı belli bir açıyla havada tuttuğunuz zamandır. Bu hareket belinizde gerginliğe ve sakatlanmalara neden olabilir.

Onun Yerine: Bükülmüş diz içi boş tutma işlemini yapın. Dizleriniz bükülmüş ve ayaklarınız düz bir şekilde dururken sırt üstü yatmaya başlayın. Sonra yavaşça karnınızı kaldırın ve zemine doğru iterek başınızı ve omuzlarınızı hafifçe yukarı kaldırın. Kollarınızı kalça yüksekliğinden düz bir şekilde kaldırın, sonra yavaşça yüzüstü pozisyona getirin.

Yoğun Yada Devamlı Kardiyo

Evet, kardiyovasküler egzersiz her zaman herhangi bir spor planının önemli bir parçasıdır ve olacaktır . Bununla birlikte, çok fazla veya çok yoğun kardiyo aslında 40 yaş üstü bir vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Kendinizi fazla zorlarsanız, vücudunuz stresli karın kortizolünü üretir ve bu sinir bozucu karın yağını ve yaşlanma oranınızı artırır. F

Onun Yerine: Her hafta yaklaşık 150 dakika ılımlı kardiyo almaya çalışın. Bu, günde sadece 20 dakikaya kadar olmalı. Kalp atış hızınızı dakikada 108 ila 153 atış arasında tutmak sağlığınız için çok önemlidir.

Mekik Egzersizleri

İnatçı karın yağları birçoğumuzu rahatsız eder ve 40 yaşından sonra bunları gidermek zordur. Oturma egzersizi yağın altındaki kasları güçlendirirken, yakmak için fazla bir şey yapmazlar. Belinizi inceltmek için diyetinizde trans yağ ve şeker miktarını azaltmaya ve yeterli kardiyo yaptığınızdan emin olmaya odaklanın. Mekik eğlenceli değildir ve boynunuzu ve sırtınızı gerebilirler.

Onun Yerine: Ellerinizi ve dizlerinizi aşağı doğru bastırın, ardından önkollarınızı zemine indirin, dirsekleriniz omuzlarınızın altında ve elleriniz omuz genişliğinde birbirinden ayrılsın. Ayaklarınızı geri ve ayak parmaklarını yere koy. Amaç, vücudunuzun ağırlığını mümkün olduğu kadar desteklemekti. Başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün ve tekrar etmeden önce dinlenin.

Bir önceki yazımız olan Vücudun Direncini Arttıran Besinler başlıklı makalemizde Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler, Kış Ayların Vücudun Direncini Arttıran Besinler ve Vücudun Direncini Arttıran Besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu