Araç çubuğuna atla
Sağlık

A Vitamini Barındıran Yiyecekler

A Vitamini Barındıran Yiyecekler Hangileridir?

A Vitamini Barındıran Yiyecekler

A Vitamini Barındıran Yiyecekler sağlığımızın daha iyi olmasını sağlayan ve bir çok kronik hastalıktan koruyan bir vitamin grubu olarak bilinir. Bu yazımızda sizlere A vitamininin faydalarını ve hangi yiyeceklerde bulunduğunu açıklayacağız. A vitamini suda çözünen vitaminler ve beta-karoten gibi bazı provitaminler için genel anlamda kullanılan bir isimdir. Beslenmenizde yeterli A vitamini bulunması, bağışıklık sistemi, göz, cilt ve solunum sağlığınız için önemlidir. Hamile kadınlar A vitaminini yeteri derecede almazlarsa çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirler.

Ispanak

Tek bir bardak ıspanak, her gün ihtiyaç duyduğunuz A vitamininin % 15’inden fazlasına sahiptir. Bu yüzden kış aylarında bol bol ıspanak tüketmek gerekir.

Kış kabağı

Bir bardak kış kabağında A vitamini için günlük ihtiyacınızın % 125’inden fazlası vardır. Kış kabağını mevsiminde yemezseniz pek fazla faydasını göremezsiniz.

Brokoli

Bir bardak brokoli ihtiyacınız olan A vitamininin sadece % 10’unu sağlar. Yani brokoli yemeği yaptığınızda bir tabak brokoli yemeği A vitamini ihtiyacının %40’ını karşılayabilir.

Kayısı

1 bardak kayısı, ihtiyacınız olan A vitamininin % 60’ından fazlasını içerir. Kayısı yemeyi çok abartırsanız ishal olabilirsiniz. Dozunda yemenizi tavsiye ediyoruz.

Mango

Orta boy bir mango, her gün için önerilen A vitamininin yaklaşık % 20’sini sağlamaktadır.

Yumurta

1 adet büyük yumurta, günlük A vitamini ihtiyacınızın yaklaşık % 8’ini karşılar. Bu yumurtayı sahanda değil haşlama yemenizi tavsiye ediyoruz.

Kale Bitkisi

Bir bardak kale bitkisi (bir tür kara lahana), vücudunuzun ihtiyacı olan retinolün yaklaşık % 100’ünü karşılar. Kale bitkisini aktarlardan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hardal Otu Yeşilliği

Bu lezzetli yeşilliklerin çayı, her gün tüketmeniz gereken retinolün büyük bir kısmını karşılayacak potansiyeldedir.

Sığır Ciğeri

100 gram sığır karaciğeri günlük A vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayabilir. Sığır karaciğeri çok fazla tüketildiğinde vücuda yan etkisi olabilir. Bu yüzden 10 günde bir yemeyi tercih edin.

Tatlı Patates

1 bardak tatlı patates, ihtiyacınız olan A vitamininin % 200’ünden fazlasına sahiptir, ancak bu provitamin A şeklindedir. Tatlı patatesi 3 günde bir yiyerek A vitamini eksiğini rahatlıkla kapatmak mümkündür.

Şeftali

Bir orta büyüklükteki şeftali, retinol gereksiniminizin yaklaşık % 10’una sahiptir. Yaz aylarında günde bir adet şeftali yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Zerdeçal Mide Sorunlarına Neden Olabilir, Zerdeçal Tansiyonun Düşmesine Neden Olabilir ve Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu