Faydalı Bilgiler

Ahşap Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Ahşap Yüzeyler Nasıl Temizlenir? Ahşap Yüzeyleri Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Ahşap Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Ahşap Yüzeyler Nasıl Temizlenir? Son yıllarda evlerin tabanında ahşap yüzey görmek oldukça sık rastlanan bir durum haline geldi. Eskiden ev tabanları beton ve mermerden yapılırdı buda evin soğuk olmasını ve çok fazla ısı kaybına sebep olurdu. İlerleyen yıllarda ahşap tabanlar yaygınlaşınca hem görüntü açısından hemde sıcaklığı ev içinde tuttuğundan ısı kaybı oluşmaması ev sahiplerinin ilgisini çekti. Ahşap kullanımı ve temizliği kesinlikle zor bir durum değildir, tabi ki düzenli yapıldığı takdirde. Ahşap temizliğini 10 günde bir yapanlar yüzeyde oluşan lekelerden rahatlıkla kurtulabilirler. Fakat uzun süre temizlenmeyen ahşap yüzeyleri silmek ve eski haline getirmek oldukça zordur. Ahşap yüzeyleri temizlemek türüne göre değişen bir durumdur. Bu yüzden evinizde bulunan ahşap yüzeylerin türlerini ve bu yüzeyleri nasıl temizlemeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Türüne Göre Ahşap Yüzeyleri Temizlemek

Parke Temizliği

 • Masif veya laminant parke türlerinin temizlenme şekilleri aynıdır. Evinizde bu iki parke türünden biri bulunuyorsa aynı yöntemlerle temizlemek mümkündür.
 • İlk yapmamız gereken parke yüzeyinde biriken tozları bir fırça yada elektrikli süpürge yardımı ile süpürmek.
 • Daha sonra ahşap yüzey temizleyicisi kullanmak gerekiyor. Evinizde varsa mikrofiber bir bezi yüzey temizleyiciye daldırıp güzelce ıslatın. Daha sonra odanın her köşesini güzelce silin. Sildikten sonra ilk başladığınız yerden kuru bir bez ile ahşap yüzeyi tamamen kurutun. Ahşap yüzeyler ıslak kalırsa parkeler atabilir veya kabarabilir.

Ahşap Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Ahşap Mobilya Temizliği

 • Mobilyamızı temizlemeye başlamadan önce birikmiş tozları bir fırça yardımı ile güzelce almamız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken konu tozun tamamen alındığından emin olmak.
 • Ahşap mobilyaları temizlerken de tıpkı parkeleri temizlerken yaptığımız gibi ahşap temizleyici suyu kullanmak çok doğru bir yöntem olur. Ahşap temizleyici suların kutusunda karşıma ne kadar su katacağınız yazar. Talimatlara uygun hareket etmenizde fayda var.
 • Temiz bir bezi karışımla iyice ıslatmak gerekiyor, daha sonra mümkün olduğunca iyi şekilde sıkarak içinde su kalmamasına özen göstermek gerekiyor.
 • Bez eğer mobilyanın üzerinde gereğinden fazla ıslaklık veya nem bırakırsa mutlaka mobilyanın üstünden en az bir kez kuru bezle geçerek hiç bir şekilde ıslaklık bırakmamalıyız.
 • Marketlerde ahşap yüzeyler için spreyler de satılır. Eğer isterseniz bunlardan yardım almak mümkündür. Malzemenin arka tarafında yazılı, tavsiye edilen kullanma şekli ile uygulama yaparsak hiç bir sorunla karşılaşmayız.
 • Sirke-su, bulaşık deterjanı-su karışımları da ahşap mobilya temizliğinde kullanılıyor. Ancak bizim tavsiyemiz, mobilyanızı aldığınız yere sorarak bu karışımların zararı olmayacağından emin olmak. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, mobilyanızın küçük ve arka kısımlarda kalan bir yeri ile test etmek mümkündür.
 • Bu tür karışımların uygulandığı her ahşap uygulamadan hemen sonra %100 kurtulmalıdır.
 • İhtiyaç halinde senede iki defayı geçmeyecek şekilde mobilyalarımızı zeytinyağı ile silerek mobilyaları parlatmak mümkündür. Bunun amacı ahşabı nemlendirmek ve beslemektir. Bir yaprak kağıt havluyu zeytinyağı şişesinin ağzına bastırıp, şişeyi bir kere eğiyoruz. Bir damla zeytinyağı bu işi kolayca yapmamıza yetecektir.

Bir önceki yazımız olan Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Çamaşır Makinesi, Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? ve Çamaşır Makinesi Temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu