Gezi

Akdeniz Bölgesinin İç Açıcı Beş Gezi Noktası

Akdeniz bölgesinin gezilip görülecek oldukça fazla yeri vardır. Ülkemizde en fazla gezilecek yerler arasında yer alan Akdeniz Bölgesi gerek doğal güzellikleri gerek tarihi bölgeleri gerek yapay mekanları gerekse de eğlence ortamları açısından oldukça zengin bir bölgedir.

Akdeniz Bölgesinin İç Açıcı Beş Gezi Noktası

Akdeniz bölgesinin gezilip görülecek oldukça fazla yeri vardır. Ülkemizde en fazla gezilecek yerler arasında yer alan Akdeniz Bölgesi gerek doğal güzellikleri gerek tarihi bölgeleri gerek yapay mekanları gerekse de eğlence ortamları açısından oldukça zengin bir bölgedir. Buranın tamamını gezmek sizlerin birkaç günününüz buraya ayırmanızı gerektirmektedir. Bizde sizler için eşsiz güzellikte ve özellikte olan Akdeniz Bölgesinin beş mekanını tanıtmaya çalışacağız.

Aspendos

Aspendos
Aspendos

Alanya İlçesinin 44. Kilometresinde bulunan Aspendos Akdeniz’in şu ana dek en iyi korunan Roma Dönemine ait tiyatrosu olma özelliğine sahiptir. Dönemin şartlarına göre oldukça önemli bir eser olan bu bölge gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Geniş bir alana kurulan bu bölge gerek yerli gerekse de yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Yaz ve kış dönemi ve tatillerde farklı saatlerde ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur bu bölge.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Şelale denince birçoğumuzun ilk aklına gelen Akdeniz Bölgesinin önemli şelalelerinden olan Düden Şelalesidir. Antalya’nın Kepez İlçesinde bulunan bu şelale harika görüntüsüyle sizleri büyüleyecek güzelliktedir. Çeşitli kaynaklarda burası İskender Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak ta adlandırılmaktadır. Tertemiz ve buz gibi su ile beraber etrafındaki muhteşem yeşillik kafa dinleyebileceğiniz ve huzur bulabileceğiniz bir ortamdır.

Cennet Cehennem Mağarası

Cennet Cehennem Mağarası
Cennet Cehennem Mağarası

Mersin ili sınırlarında bulunan bu mağaralar obruk ismiyle de anılmaktadır. Doğal yollarla oluşan bu iki mağara birçok ziyaretçiyi kendisine hayran bırakacak türdendir. Mersin’in en önemli kaynakları arasında bulunan Cennet cehennem mağaraları yer altına inilerek gezilen bir mekanlardır. Karstik kayaçlardan oluşan bu mağaraların yağmur ve suyla bu hale geldiği bilinmektedir. Harika görüntüsüyle sizleri bekliyor.

Batık Şehir

Batık Şehir
Batık Şehir

Kekova Bölgesinde yer alan bu şehir bir ada şeklinde ve depremlerle bölge yavaş yavaş suyun içine batmaya başlamıştır. Tekne ve yatlarla burayı gezme imkanına sahip olan vatandaşlar hem bu eşsiz güzelliği görme imkanı bulup hem de tekne turu yapabilir. Tertemiz suyuyla sizleri ekleyen Batık Şehir gezebileceğiniz önemli mekanlardan bir tanesidir.

Yeşil Kanyon

Yeşil Kanyon
Yeşil Kanyon

Akdeniz Bölgesinin önemli kanyonlarından biri olan Yeşil Kanyon gidip gelen ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen ve herkesin gitmesi tavsiyesinde bulundukları bir yerdir. Arkadaş ve aile ortamıyla gidebileceğiniz bu anyonda yeşilin birçok tonunu bulmak mümkündür. Burada hem tekne turu hem de yüzme imkanı bulurken yapacağınız yürüyüşle de ferahlatıcı ve temiz havayı içinize çekebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Gezilecek İlgi Çekici Beş Noktası başlıklı makalemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Gezilecek İlgi Çekici Beş Noktası, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Gezilecek İlgi Çekici Noktası Balıklıgöl ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Gezilecek İlgi Çekici Noktası Midyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Araç çubuğuna atla