Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Americano Nasıl Yapılır?

Americano Nasıl Yapılır? Americano Nasıl İçilir?

Americano Nasıl Yapılır?

Americano Nasıl Yapılır? Americano, espressolu bir kahve içeceğidir. Americano espressoyu sert bulan Amerikalılar tarafından bulunmuş bir kahve çeşididir. Bu içecek sıcak su ile espressonun karışımından yapılır. Böylelikle filtre kahve sertliğinde ama ondan farklı tatta bir kahve elde etmişlerdir. Bir rivayete göre 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’ya gelen Amerikan askerleri, espressoyu az buldukları ve içemedikleri için böyle bir yöntem icat etmişlerdir. Bilinen en sert kahvelerden biri olan espressoyu içemeyenler americano içerek kahve ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilirler. Americano kahvesinin 3 farklı çeşidi bulunmaktadır bunlar: Long Black, Iced Americano ve Red Eye çeşitleridir. Bu kahve çeşitleri ile americano kahvesine farklı yorumlar katılarak içilebilir. Bugüne kadar americano ve espresso kahvelerini hiç denemediyseniz mutlaka deneyin ve gerçek kahve tadının nasıl olduğuna bir bakın.

Americano

Americano Nasıl Yapılır?

Americano iki farklı şekilde yapılan bir kahve türüdür. İlk yöntemde kahvenin sıcaklığını dengede tutmak için sıcak su ardından espresso eklenir. Bir diğer yöntemde ise espresso eklendikten sonra sıcak su eklenir. Her iki yöntemde de tat aynıdır fakat içim sıcaklığı ve kahvenin erime dereceleri birbirinden farklıdır. Aşağıda vereceğimiz americano çeşitlerini de denemenizi tavsiye ediyoruz.

Americano Çeşitleri:

Long Black

Tadı diğer Americanolara göre daha serttir. Avustralya ve Yeni Zelanda’da sıkça tüketilir. Sıcak su üzerine iki fincan espresso eklenerek yapılan bir kahvedir

Iced Americano

İtalyanca ‘’uzun’’ anlamına gelen bu kahve, espresso makinesine normalde konan suyun iki katı kadar su konarak yapılır.

Red Eye

Espresso yerine filtre kahve kullanarak yapılan bir Americano çeşidi olan Res Eye filtre kahve sevenlerin sıklıkla tükettiği bir kahve türüdür. Sert içim kahve sevenlerin Americano tüketmeleri tavsiye edilir.

Americano Nasıl İçilir?

180 ml’lik kulplu cam ya da porselen fincana, 1,5 cm boşluk kalacak şekilde doldurularak sunulan americano, İtalya’da daha büyük fincanlarda servis edilen bir içecektir. Ayrıca dilerseniz içine süt veya karamel ekleyerek içimini yumuşatmanız mümkündür. Ağız tadınıza göre şeker ekleyebilirsiniz. Ancak aromasının tadına tam varabilmeniz için şekersiz tüketimi önerilir.

Bir önceki yazımız olan Punch Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Alkolsüz Punch Nasıl Yapılır?, Punch Nasıl İçilir? ve Punch Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu