Araç çubuğuna atla
Sağlık

Anksiyete İle Savaşan Gıdalar

Anksiyete İle Savaşan Gıdalar Hangileridir?

Anksiyete İle Savaşan Gıdalar

Anksiyete, yani kaygı, sürekli kötü bir şey olacak hissi ile yaşamaktır. Tüm hayatı olumsuz etkileyen bu sorunla başa çıkmak için ilaçlara başvurmak yerine, her öğünde ne yediğinize dikkat ederek, sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Uzmanlara göre, anksiyete ile mücadele etmek için beslenmenizi değiştirmeli ve bazı gıdalar eklemelisiniz. Anksiyete İle Savaşan Gıdalar bu rahatsızlığın azalmasını ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Anksiyete İle Savaşan Gıdalar Hangileridir?

Balık
Eğer gerçekten doymuş yağ ve kolesterol alımını minimumda tutmak ve aynı zamanda endişeyi de azaltmak istiyorsanız, o zaman sadece balık tercih edin. Balık, sağlıklı yağlarla doludur.

Yeşil yapraklı sebzeler
Magnezyum yeşil yapraklı sebzelerden de elde edilebilir. Daha koyu renk, daha fazla magnezyum demektir. Ancak, magnezyum elde etmek dışında yeşil yapraklı sebzeler hormon dengeleme özelliklerine de sahiptirler. Hormonal dengesizliğin neden olabileceği birçok problem vardır ve bunlardan biri de kaygıdır.

Kuruyemiş ve tohumlar
Kaju fıstığı, badem, ceviz, Antep fıstığı, fındık, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, chia tohumu, susam, keten tohumu gibi kuruyemiş ve tohumlar, sağlıklı yağların olağanüstü kaynaklarıdır.

Hindi
Amino asit triptofan içerdiği için hindi tüketmek anksiyete için en iyi gıdalardan biridir. Mutluluk hormonlarından biri olan serotonin üretimini etkileme yeteneğinden dolayı, ruh halini iyileştirme ve endişeli düşünceleri azaltmada yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bitter çikolata
Günde iki küçük parça bitter çikolata tüketmek, endişeden uzaklaşmak için harika bir fikirdir. Ruh halini iyileştirir ve stresi azaltır. En az %75 kakao içeren bitter çikolata olmasına özen gösterin.

Avokado
Beyninizi günde sadece yarım avokado tüketerek sağlıklı yağlarla besleyebilirsiniz. Birçok kişi, kilo almaya neden olabileceğinden avokadodan uzak durmaktadır. Ancak, bu yalnızca çok fazla avokada tüketmeniz durumunda ortaya çıkabilecek bir durumdur.

Yulaf ezmesi
Kaygı sorunu yaşıyorsanız, güne bir kase yulaf ezmesi ile başlamalısınız. Bunun nedeni, bu kahvaltı malzemesinin B vitamini ve magnezyum ile yüklü olması, ki bu da kaygıyla mücadelede bilimsel olarak kanıtlanmış besinlerdir.

Yeşil çay
Anksiyeteyi tetikleyebilecek az miktarda kafein içeriyor olsa da, yeşil çay, beyni rahatlatan iyi miktarda teanin içerir. Ama kafeine gerçekten duyarlıysanız, yeşil çayı atlayabilir ve sadece papatya çayı tercih edebilirsiniz.

Tavuk
Hindi dışında, tavuktan da iyi miktarda triptofandan alabilirsiniz. İster hindi ister tavuk tercih edin, daha fazla triptofan topladığı için göğüs kısmını tercih edin. Ayrıca, doymuş yağ ve kolesterol tüketimini azaltmak için tavuk ve hindinin derisini tüketmeyin. Hindi ve tavuk derisi hem yağlı oldukları için hemde dış katmanda bulundukları için sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Antioksidan içeren meyveler
Yaban mersini, çilek gibi antioksidan içeren her meyvenin anksiyete için etkili olduğu belirtilmektedir. Anksiyete durumunda, atıştırmak için bir avuç taze veya dondurulmuş yaban mersini tüketerek anksiyete rahatsızlığının vermiş olduğu etkileri azaltabilir hatta kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Eğrelti Otunun Faydaları ve Yararları başlıklı makalemizde Eğrelti Otu Nedir?, Eğrelti Otunun Faydaları Nelerdir? ve Eğrelti Otunun Faydaları ve Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu