Araç çubuğuna atla
Sağlık

Antioksidan Bakımından En Zengin Baharatlar

Antioksidan Bakımından En Zengin Baharatlar Hangileridir?

Antioksidan Bakımından En Zengin Baharatlar

Antioksidanların hücrelerimizdeki serbest radikal olarak bilinen hasar bırakıcı hücreleri ve molekülleri temizleyerek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküllere verilen addır. Bu moleküller baskı görmediği takdirde vücudumuza çok ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden bol bol antioksidan içeren ürün tüketmekte fayda var. Bir çok üründe antioksidan bulmak mümkündür fakat; bu makalemizde Antioksidan Bakımından En Zengin Baharatlar hangileridir? bunları ele alacağız.

Zerdeçal: Bazı köri tozu ve hardalların içinde bolca bulunan antioksidan açısından zengin zerdeçal, karaciğeri alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin bıraktığı hasarı ve toksinleri temizlemeye yardımcı olmaktadır.  Altoonian, zerdeçalın içinde bulunan antioksidanların Alzheimer hastalığının gelişimini inhibe etmesine ve kolesterol düzeylerini düşürmeye ve hızlı yaşlanma etkilerini ortadan kaldırabileceğinden bahsediyor.

Zencefil: Zencefil, hareket hastalığından Alzheimer hastalığı da dahil bir çok rahatsızlığın önlenmesinde yardımcı olan bir bir baharattır. Bu güçlü antioksidan baharatın eklem ağrısı ve artritin enflamasyonunu azaltmasına yardımcı olacağı gibi kanser hücrelerinin de ortadan kalkmasına ve azalmasına destekte bulunabilir.

Tarçın: Tarçın antioksidanları, kanserin önlenmesinin yanı sıra kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesi ve şeker hastalığının tedavisine destek olan bir baharat çeşididir. Tarçın, insülin duyarlılığının artması, kolesterol seviyelerinin düşürülmesi, inflamasyonu azaltma ve kanserli tümör hücresi büyümesini engelleyerek daha iyi hissedilmesine yardımcı olmaktadır.

Hardal: Antioksidan hardal tohumları, alerjiden artrit rahatsızlığına kadar bir çok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Hardal tohumunun güçlü analjezik, antibakteriyel, balgam söktürücü ve diüretik özelliklere sahip olduğunu bilinen ve kanıtlanmış bir gerçek. Sonuç olarak, bu baharat sindirimi güçlendirebilir, mukus azaltıp, zararlı serbest radikallere karşı koruma ve kanser gibi rahatsızlıkları önleyerek vücudun genel yapısını güçlendirebilir.

Fesleğen: Fesleğen, bazı kanser türlerinin önlenmesinde yardımcı olan antioksidanlar içeren bir baharattır. Fesleğenin içindeki antioksidanlar kanser hücreleri ile savaşan ve yok eden bir yapıya sahiptir. Fesleğenin serbest radikallere karşı korunmaya ve kanser büyümesini baskılar. Potansiyel olarak kolon, göğüs, akciğer gibi kanser türlerinin riskinin azalmasına destek olmaktadır.

Köri: Güçlü bir antioksidan kaynağını içinde barındırır. Köri sarımsak, kişniş, kimyon gibi Hint ve Güney Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan en etkili antioksidan kaynaklarından biri sayılmaktadır. Köri tozunda bulunan antioksidanların, iltihaplanmayı azaltmaya ve Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurabileceği söyleniyor.

Bir önceki yazımız olan Brüksel Lahanasının Faydaları başlıklı makalemizde Brüksel Lahanası Nerede Bulunur?, Brüksel Lahanası Nerede Yetişir? ve Brüksel Lahanasının Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu