İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Arı Sütü Üretimi Nasıl Yapılır

Arı sütü üretimi nasıl yapılır sorusundan önce arı sütünün ne olduğuna kısaca bir göz atalım. İşçi arılar tarafında üretilen krem görünümünde beyaz veya sarımsı sütsü bir salgıdır. Ekşimsi bir tadı ve keskin bir kokusu bulunmaktadır arı sütünün.

Arı Sütü Üretimi Nasıl Yapılır

Arı sütü üretimi nasıl yapılır sorusundan önce arı sütünün ne olduğuna kısaca bir göz atalım. İşçi arılar tarafında üretilen krem görünümünde beyaz veya sarımsı sütsü bir salgıdır. Ekşimsi bir tadı ve keskin bir kokusu bulunmaktadır arı sütünün. On yedi farklı amino asite sahip olan arı sütünde kalsiyum, fosfor, bakır, potasyum, silikon, kükürt gibi elementler vardır.

İki şekilde üretimi sağlanan arı sütü doğal yolla ve aşılama yoluyla üretim vardır.

Doğal Yolla Arı Sütü Üretimi

Doğal Yolla Arı Sütü Üretimi
Doğal Yolla Arı Sütü Üretimi

Bu yöntemde nisan ile ağustos ayları arasında üretimde kontroller yapıldığı sırada yavrulu eteklerde bulunan ana arı hücreleri bozularak toplanabilmektedir. Sağlam ve kuvvetli bir kovanda bulunan ana arı buradan alınır ve başka kovanlardan alınan bir iki yumurtalı ve bir günlük lavralı petekler buraya verilir. Böylece işçi arılar tarafından üretim teşvik edilmemektedir. İşlemlerden sonra 3 günlük ana arı hücreli lavralardan en iyi verim elde edilir. Bir kovanda yaklaşık bir aya yakın sürede işlem sürdürülür ve işlem sona erdikten sonra ana arı kovanı tekrardan verilerek eski haline döndürülür. İşlem sırasında arı sütünü toplamak için özel yapılmış tahta kaşıklar kullanılmaktadır. Doğal yolarla yapılan arı sütü üretimi aşamasında bir kovandan yaklaşık olarak 20 – 25 gr arı sütü kazanılır.

Aşılama Yoluyla Arı Sütü Üretimi

Aşılama Yoluyla Arı Sütü Üretimi
Aşılama Yoluyla Arı Sütü Üretimi

Bu yöntemde ana arı temel yüksükleri ile yüksük taşıyıcı çerçeveler kullanılır. Arı sütü üretim yapılacak kovan için genç ve güçlü genç arıların bulunduğu kovanlar seçilir. Bu kovanlar düzenlenirken ballı, polenli, açık yavrulu petekle, boşluk, açık yavru polenli, ballı petekler ve şuruplu şeklinde düzene konur. Kovanda çalışan işçi arılar %50’lik şeker şurubuyla sürekli beslenmelidir. Bu işlemler bittikten sonra destek kovan denilen kovanlardan 24 – 36 saat arasında gelişen lavralarına arı yüksüklerini taşıması için yapılan çerçeveye nakledilir. İki üç gün arasında üretim çerçevesi kovandan çıkarılmalıdır. Daha sonra mum uzantıları kesilir, lavralar alınır ve özel tahta kaşık yardımıyla arı sütleri toplanır. Yaklaşık bir ay kadar kovanlar arı sütü üretme de kullanılır.

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütü üretim, hem bir ekonomik kazanç hem de sağlık kaynağıdır. Sağlık olarak kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur ve kalp rahatsızlıklarını önlemede oldukça yararlıdır. Kolestrol seviyesini dengelemekte fayda göstermektedir, özellikle kötü kolestrole faydası olmasından dolayı diyetisyenler tarafından tavsiye edilmesini sağlamıştır. Bununla beraber kısırlık tedavisinde kullanılan bir üründür. Kanser önlemede yararlı bir besindir, enflamasyonu azaltır, erken yaşlanmayı önler. Kilo vermek isteyenler için yardımcı besin olarak kullanılır ve metabolizmayı güçlendirir.

Arı Sütünün Zararları

Arı sütü kimi zaman ölümcül alerjilere neden olabilmektedir. Arı zehri ve arı ürünlerine alerjisi olanların bu besinden uzak durmaları yararlarına olacaktır. Bununla beraber hamileler ve kronik rahatsızlığı olanlarda doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalı.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla