Faydalı BilgilerYan Etkiler

Arsenik Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Diğer bir tabirle zehirlerin efendisi olarak bilinen arsenik elementi periyodik tablonun VA grubunda bulunmaktadır. Bu makalemizde Arsenik zararları ve yan etkileri nelerdir, nerelerde arsenik kullanımından kaçmamız gerekmektedir gibi konuları ele alacağız. Arsenik aşırı derecede güçlü bir zehirleyici özelliği olan bir elementtir. Hatta öyle ki bilinen tüm kanser çeşitlerinde arsenik elementine rastlamak mümkündür. Tabi bu elementin faydalı olduğu yerler de bulunmaktadır. Bir çok ilaç yapımında da arsenik kullanılmaktadır.

Arsenik Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir ?
Arsenik Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Arsenik Elementinin Tarihçesi

Arsenik elemenetinin ilk ortaya çıkışı 1200lü yıllara dayanmaktadır. Anlan milattan önce 2. Yüzyülda bazı tıbbi durumlarda arsenikli bileşiklerin kullanıldığına dair detaylar vardır. Eski mısır döneminde arsenik metal parlatımı için kullanılmıştır. Antik çağlarda ise tunç yapımında yoğun bir şekilde kullanıldığı söylenmektedir. Arsenik elementinin keşfi ise 1250 yılı civarlarında simyacı ve Alman filozof Albetrus Magnus’a atfediliyor. Yine 1964 yılında eczacı olan Alman Johann Schroeder saf arseniği izole etti. Arsenik daha sonra 18. Yüzyılda yarı metal olarak tanımlandı. 1786’da ise İngiliz doktor Thomas Fowler arşeniz içeren bir tonik üretimi yaparak sedef benzeri bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullandı.

Arsenik Elementinin Kullanım Alanları

Arsenik elementinin en fazla kullanıldığı alan endüstriyel sektörüdür. Özellikle bir çok çin malı ürününün imalatında arsenik kullanılmaktadır. Bunun dışında böcek ilaçları yapımında da arsenik kullanılmaktadır. Bu yüzden böcek ilaçlamaları yapıldığı zaman mümkün oldukça ilaçla temas etmemek ve ilaçlı ortamda bulunmamak gerekmektedir.

 

Arsenikin Zararları

Arsenikin sağlığa en büyük zararı vücutta bazı bölgelerde altihaplanmaya yol açmasıdır. Arsenik tarımda bilinçsiz bir şekilde yapılan ilaçlamalarda aşırı kullanımda kanser vakalarının artışına sebep olur. Şebeke sularında bulunan en zararlı madde arseniktir. 1 Litrelik bir içme suyunda arsenik miktarı 10 mikrogramdan fazla olursa eğer bu bir tehlikeyi arzeder. Arseniğin vücut üzerinde oluşturduğu yan etkilere arsenik zehirlenmesi denir.

Arsenik Zehirlenmesinden Korunmanın Yöntemi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi böcek ilaçlarında yoğun miktarda arsenik bulunduğu için böcek ilacı sıkılmış ortamda hava solumamak gerekmektedir. Aksi takdirde vücutta arsenik birikimine yol açabilir. Bunun yanında tarımda arsenik kullanıldığı için tarım ürünlerini tüketmeden önce kesinlikle yıkanması şarttır.

Arsenik Birikimlerini Vücuttan Atmanın Yolları

Doğan yöntemler olarak sarımsak, yumurta ve soğan gibi gıdaların tüketilmesi arsenik birikimlerini vücuttan atmak için tavsiye edilir. Arsenik zehirlenmesi durumunda yapılacak ilk işlem mide yıkanması olmalıdır. Arsenik zehirlenmesinde yine kullanılan maddeler İngiliz tuzu, sülfür, kalsiyum, magnezyum ve demir hidroksitlerdir.

Bir önceki yazımız olan 1 kW Elektrik Kaç TL başlıklı makalemizde 1 kW Elektrik Fiyatı, 1 kW Elektrik Kaç TL ve 2019 1 kW Elektrik Kaç TL hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu