Genel

Asansörlerde Neden Ayna Bulunur?

Asansörlerde Neden Ayna Bulunur?

Asansörlerde Neden Ayna Bulunur?

Asansörlerde Neden Ayna Bulunur? Asansörlerde Neden Ayna Bulunur? Sanırım hepiniz asansörlerde ayna olduğunu fark etmişsinizdir. Dünyanın neresine giderseniz gidin binada, plazada, apartmanda asansör bulunur ve bu asansörlerin olmazsa olmazı içlerindeki aynadır. Asansör türleri ülkelere, kıtalara hatta şehirlere göre değişir fakat içindeki ayna hep vardır. Bazı asansör aynaları hem karşıda hem tavanda bazıları sadece karşı tarafta olur. Aynalar biz binince kıyafet düzeltmek yada yüzümüze gözümüze bakıp kendimizi toparlamamız için konulmamıştır. Peki hiç merak ettiniz mi bu aynaları asansörlere neden koyarlar. İstisnasız her asansörde bulunan aynaların amacı nedir? Aslında asansörde ayna bulunmasının iki sebebi vardır. Bu yazımızda size bu sebeplerin neler olduğunu anlatacağız.

Güvenlik Sebebi İle Asansöre Ayna Konulması

Evet hepinizin de tahmin ettiği gibi asansörlere ayna konulmasının ilk sebebi güvenliktir. Şöyle ki asansör sürekli bozulma ihtimali olan insan icadı bir araçtır. Bozulan asansörlerden veya asansör boşluğundan aşağı düşen insanları haberlerde görmüşüzdür. Asansör tabanlarının problemli olması durumunda veya asansör farklı bir katta iken kapının açılması durumunda aşağı düşme ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden asansörlerde kapı açılır açılmaz aynadan basacağımız yeri ve kendimizi görürüz. Asansör kabinin içi dolu ise ayna bulunur fakat ayna bulunmadığında bir terslik olduğunu anlarız. Sürekli asansöre bindiğimiz için asansör kapısı açılır açılmaz ayna olması çok dikkatimizi çekmez fakat gözümüz ve beynimiz o görüntüye alıştığı için ayna olmadığında hemen bir terslik olduğunu fark eder ve daha dikkatli oluruz.

Sağlık Sebebi İle Asansöre Ayna Konulması

Asansörlere ayna konmasının bir diğer sebebi sağlık. Klostrofobi rahatsızlığı olanlar bu rahatsızlıktan dolayı uzun süre hatta bazen kısa süre bile asansör içinde kalamıyorlar. Bu rahatsızlığı olan birini düşünün kapalı bir odada saatlerce kalması imkansızdır. Aynalar hem asansörleri daha büyük gösterir hemde kişinin kendini kötü hissetmemesini sağlar. Olası bir problemde kişi beyni ile değil aynaya bakarak kendisi ile baş başa kalır. İşte asansörlere ayna konmasının 2 temel nedeni budur. Siz siz olun ayna olmayan asansöre binmeyin.

Bir önceki yazımız olan Covid-19 Salgınında Bazı Ülkelerin İlginç Yasakları başlıklı makalemizde Covid-19 Salgınında Bazı Ülkelerin İlginç Yasakları, Covid-19 Salgınında Uygulanan Garip Yasaklar ve Korona Virüsünde Uygulanan İlginç Yasaklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu