Faydalı BilgilerGenelSağlık

Aşırı Empati Sendromu Nedir?

Aşırı Empati Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aşırı Empati Sendromu Nedir?

Aşırı Empati Sendromu Nedir? Empati her insanda olması gereken bir düşünme biçimidir. Hatta insanların sürekli empati kurmasını bekler kendini karşısındaki insanın şartlarında düşünmesini isteriz. Empati yüz yıllardır var olan insanların içlerinde olan ve bazı durumlarda bunu gün yüzüne çıkardıkları bir davranıştır. Empatinin yanında birde Aşırı Empati sendromu denen bir davranış şekli vardır. Her konuda aşırıya gitmek fazladan düşünmek ve bunu hastalık derecesine getirmek gibi bir davranış biçimi vardır. Anca bu sorunun bir çözümü de vardır.

Ayna nöronları beyinde bulunan bir çok sinir hücresinden biridir. Bu nöronlara ayna denmesinin sebebi duygusal bir ayna işlevi görmelerinden kaynaklanmaktadır. Durum aslında şöyle bizim önceden tattığımız bir acıyı bir başkası tattığında biz onun çektiği acıyı hissedebiliyoruz.

Aşırı Empati Sendromu

Aşırı Empati Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Şöyle düşünelim bir cenazeye gittiğimizde vefat edenin yakınlarının acı çektiğini görürüz bu kişileri hiç tanımasak bile etkilenir onların yaşadığı acının aynısını yaşarız. Yaşadığımız bu acının sebebi ayna nöronlarıdır. Gözlemlediğimiz ve izlediğimiz insanlarla aramızda duygusal bir bağ kurarız ve ve onların çektiği acıyı, kederi hissederiz. Bunun yanı sıra duygusal bir bağ kurduğumuz ve gözlemlediğimiz insanlar mutlu olduğunda mutluda olabilir onların mutluluğunu paylaşırız.

Bugüne kadar normal bir özellik olarak bildiğimiz empati anlattığımız bu tarz durumlarda hastalık derecesine dahi varabiliyor. Psikolojide buna aşırı empati deniyor. Kişinin hayat boyu yaşadığı acılar ve üzüntüler onu aşırı duygusallaştırıp aşırı empati sendromuna kapılmasına neden oluyor. Genellikle çocukluktan oluşmaya başlayan bu hastalık dışlanan ve ailesi tarafından sevgi görmeyen çocuklarda daha fazla gözlemleniyor. Çocuk bilinç altına kendisine davranıldığı gibi başkalarına davranmamayı kodluyor ve ilerleyen yıllarda aşırı empati sendromuna kapılıyor.

Aşırı empati sendromu hastalığı insanın içindeki ben duygusunu ve bencilliği tamamen yok eder ve her durumda her zorlukta gözlemlediği ve izlediği insanları düşünür. Kendini, hayatını, kişisel düşüncelerini kontrol etme kabiliyetini kaybeder. Bütün benlik duygusu yok olunca kişi kendi ile alakalı her şeyden vazgeçer ve bu durum kişiyi çok ciddi sağlık sorunlarına iter. Bu durumda olan birinin hemen bir uzmana başvurması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu