Araç çubuğuna atla
Tarih

Avrupa’yı Derinden Etkileyen Yüzyıl Savaşları

Avrupa’yı Derinden Etkileyen Yüzyıl Savaşları

Savaşın Nedenleri

1337 yılında başlayarak tam 116 yıl süren ve 1453’te biten bu savaş Yüzyıl Savaşları olarak tarihe geçmiştir. Savaş İngiltere kralının Fransa tahtında hak iddia etmesi sonucu İngiltere ile Fransa arasında gerçekleşmiştir.

Savaşa asıl sebep olan mesele Akintanya meselesi olmuştur. İngiltere kralı aynı zaman Akitanya’nın da dükü olarak kabul edilirdi ve burada bir problem olduğunda Fransa Kraslına başvurulabilirdi. Topraklar Fransa’ya bağlı iken ekonominin temeli İngiltere’nin elindeydi Görünürde savaş feodalite ve hanedan arasında gerçekleşen bir savaş olmuştur. İngiltere kralı III. Edvard’ın annesi Fransa kralı III. Filip’in kızıydı. Doğal olarak III. Charles’in ölümünde yerine İngiltere kralı tahta hak iddia etmiş ancak yerine VI. Filip geçmiştir. İngiltere kralı bu yeni Fransa kralını kabul etmemiştir. Bu durum Fransa ve İngiltere Arasında Yüzyıl Savaşlarının patlak vermesine sebep olmuştur.

 

Yüzyıl Savaşlarının Başlaması

Çatışmalar ilk olarak 1337 yılında başlamış ve 1345 yılına kadar şiddetli savaşlar olmamıştır. Her ne kadar savaşlar çetin geçmese de İngiltere bu mücadelelerde daha üstün olan taraf olmuştur. İlk Saldırıları başlatan İngilizler Greey’de rakiplerini bozguna uğrattı ve bir yıl sonra 1347’de Calais Şehrini ele geçirdi. Bundan sonra bir müddet anlaşma sağlandı ve ortalık sakinleşti; ancak bir sıkıntı vardı ve savaşta ölen insanların cesetleri yerde kalmış ve çürüdükten sonra salgın hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Anlaşma çokta uzun sürmedi ve 1355 yılında savaş yeniden patlak vermeye başladı, durum yine aynıydı İngiltere Fransızlara karşı yine üstün durumdaydı. Bunun neticesi olarak Fransa Kralı II. Jean tahttan indirilmiş ve yerine Şarl geçmiştir. Bu dönem Fransa’da büyük karışıklıkların çıkmasına neden olmuş ve idareyi naib eline alarak 1360 yılında yapılan Bretigny anlaşmasıyla yerini babasına bırakmış ve İngiltere’ye büyük topraklar vermiştir. Daha sonra tahta çıkan V. Charles 16 yıllık iktidarında ordu komutanı Bertnard Guesclin komutasında savunma sanatı uygulamaya başlamış ve farklı savaş stratejileriyle 1374’e kadar kaybettikleri yerlerin büyük çoğunluğunu geri almışlardır. Burada savaşlar daha çok çete savaşları şeklinde yapılmaktaydı. Daha sonra VI. Charles tahta çıkmış; ancak kısa bir süre sonra akli dengesini kaybetmiştir. Bu durum ülkenin ikiye bölünmesine ve Fransa’nın iç isyanlarla mücadele etmesine sebep olmuştur.

 

İngiltere Kralı VI. Henry’nin Fransa Tahtına Tayin Edilmesi

İç karışıklıktan yararlanan İngiltere Kralı V. Henry Fransa içlerine saldırmış ve kısa sürede iç karışıklıkları sona erdirmiştir. Bu durumu fırsat bilen V. Henry  Normandiya’ya sefer düzenlemiş ve Fransızlar ağır bir bozguna uğratmıştır. Komutan ve diplomatların birçoğu İngilizlere esir düerken ölen V. Henr’nin yerine oğlu VI. Henry tahta geçmiş ve aynı zamanda Fransa kralı ilan edilmiştir. Bu durum İngiltere ordularının Fransa içlerinde rahat hareket etmesini ve        Kuzey Fransa’yı tamamen işgal etmelerini sağlamıştır.

Daha sonra ölen Fransa Kralı VI. Charles’în oğlu VII. Charles krallığını ilan etmiş ve mücadeleler yeniden çetinleşmiştir. İngiltere Orleans şehrini kuşattığı sırada Fransızlarla yaptığı mücadelede oldukça yıprandı ve Yüzyıl Savaşlarında yeni bir sahne ortaya çıkmaya başladı. Bu sahne artık Fransa’nın güçlenmeye başlaması sahnesidir. Daha sonra VII. Charles tek başına Fransa tahtına oturdu.

Fransa’nın Savaşı Kazanması

Fransa’nın ‘’Kurtuluş Sembolü’’ haline gelen kız Jeanne d’Arc İngilizlerin eline esir düştükten sonra diri diri yakılması tüm Fransızları oldukça fazla kızdırdı ve Franszıların tek bir çatı altında kenetlenmesine vesile oldu. Bu doğrultuda harekete geçen Fransa 1436 yılında Paris’i 1441’de Champagne’yi 1450’de Maine ve Normandiye’yi ve 1453 yılında da Gueyne’yi İngilizlerin elinden kurtardı. İki devleti de oldukça fazla yıpratan savaş 1475 de iki devletin bir araya gelmesiyle yazılı olmayan bir barış yapılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Türklerin Tarih Boyunca Mezar Geleneği başlıklı makalemizde Tarih Boyunca Türklerin Mezar Geleneği, Türklerde Tarih Boyunca Mezar Geleneği ve Türklerin Tarih Boyunca Mezar Anlayışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu