İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Ayva Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır

Ülkemizde ayva yetiştiriciliği hem iyi bir gelir elde edilmesi hem pazar olayının olması hem de dayanıklı bir meyve olması nedeniyle yoğun olarak yapılmaktadır. Kazançlı bir tarım ticareti haline gelen ayva üreticiliği son dönmelerde hız kazanmış ve önemli ihraç ürünleri haline gelmiştir.

Ayva Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır

Ülkemizde ayva yetiştiriciliği hem iyi bir gelir elde edilmesi hem pazar olayının olması hem de dayanıklı bir meyve olması nedeniyle yoğun olarak yapılmaktadır. Kazançlı bir tarım ticareti haline gelen ayva üreticiliği son dönmelerde hız kazanmış ve önemli ihraç ürünleri haline gelmiştir. Uygun koşularda üretimi yapılana meyvenin sizleri mutlu edecek bir geliri bulunmaktadır. Ülkemizde gerek meyve alanında gerek tatlı alanında gerekse de konserve alanlarında tercih edilen meyve birçok kesimde yetiştirilebilmektedir. Ayvanın belli çeşitleri vardır. Bardak ayvası, demir ayvası, ekmek ayvası, limon ayvası, eşme ayvası, sekergevrek ayva, altın ayva ve tekkeş ayvası şeklindedir. Arazinizde hangisinin en uygun şartlarda yetişeceğini belirlemek için analiz oldukça önemlidir. Belli aşamalardan geçtikten sonra üretilen ayvanın aşamaları şu şekildedir.

 

Toprak Seçimi ve Ekimi

Toprak Seçimi ve Ekimi
Toprak Seçimi ve Ekimi

Ayva yetiştiriciliği yaparken toprak özellikleri çok fazla sıkıntı çıkarmamaktadır, ayva üretimi yaparken seçeceğiniz toprağın çok fazla kireçli ve çok fazla su tutun bir yapısı olmamasına dikkat edin. Bunun dışındaki topraklarda üretimi oldukça rahat kolay ve verimli olabilmektedir. Daha çok kumlı-tınlı, geçirgen topraklara ekimi tavsiye edilir.

Sürülen topraklarda ayva ekimi yapılacaksa çok fazla derine inilmemesi tavsiye edilmektedir. Köklerin yüzeye çok uzak olmaması tercih edilen dikim şeklidir. Kökleri yüzlek olduğu için fazla derinlere inilmemesi yerinde olacaktır. Senede ilk sefer sürülen, ilkbahar ve sonbahar mevsiminde, toprağa ekimi daha yerinde olacak bir meyvedir.

 

İklim Özellikleri

Daha çok yazların sıcak olduğu yörelerde yapılması elverişli bir üründür. Deniz ikliminin etkili olduğu yerler hem sıcaklık hem de su ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde sulama yöntemiyle verim alınabilir. Bunun dışında Akdeniz ve Ege bölgeleri de verimin yüksek olabileceği yerler arasındadır. Bu demek olmuyor ki bölgelerde ayva yetiştirilmesin; ancak iç bölgelerde verim diğer bölgelere göre daha az olabilmekte ve daha geç olgunlaşabilmektedir. Ayva yetiştiriciliğinde rüzgarlı alanlar meyveye zara verebilir. Dallarını kırabilir, yapraklarını dökebilir. Soğuktan etkilenmesi armut gibi çok olmaz, armut ve elma kadar dayanıklı olabilmektedir. Soğuklama ihtiyacı ise elma ve armut kadar çok değildir.

 

Sulama, Gübreleme ve Budama

Her bitkide olduğu gibi ayva yetiştiriciliğinde de sulamaya ihtiyaç söz konusudur. Zaten deniz ikliminin etkili olduğu yörelerde sulama ihtiyacının bir miktarı yağışlardan gelebilmektedir; ancak iç kesimlerde yazların çok kurak geçtiği yerlerde sulamaya ihtiyaç yüksektir. Ayva suyu seven bir bitkidir ve sulama ihtiyacını karşılama gerekir; ancak fazla sulamada yapılıp ağaca zarar vermemek gerekmektedir. Sulama yapılırken gövdeye su değdirmemek oldukça önemlidir verim ve yetişme açısından, daha çok köklere yönelmelisiniz. Bu meyveleri sularken damla sulama ve mini yağmurlama yöntemleri daha uygun olacaktır.

En iyi gübreleme yöntemini belirlemek için toprak ve yaprak analizi yaptırmak daha uğundur. Böylelikle neye ihtiyaç duyacaksa onların verilmesi, ihtiyaç halinde her yıl gübre verilmesi uyu olur. Bunu anlamanın en iyi yolu toprak analizdir. Gübreleme yapılırken gübrelerin gövde ve köklere temasından kaçınılmalıdır.

Budama ayva için önemli bir ihtiyaçtır ve daha filiz döneminde başlanmalıdır. Ayvanın en ideal şekli vazo şeklidir. Altları taçlandırmak gerekmekte ve gövdeyi aşırı kesmekten kaçınmak gerekmektedir.

 

Hasat Dönemi

Hasat Dönemi
Hasat Dönemi

Ayva yetiştiriciliğinde hasat dönemi meyve yeterli olgunluğa gelince yapılmalıdır. Tam sararmış ayvalar darbe almadan toplanmaya dikkat edilmelidir. Her ne kadar güçlü bir meyve de olsa depolarda çok fazla bekletilmeden pazarlara sürülmelidir. Üst üste çok yükleme yapmamaya dikkat etmek gerekir.

 

Para Kazanır Mıyım

Ayva meyvesi ülkemizde Pazar payı olan geliri iyi bir ticaret ürünüdür. Gerek iç pazarda gerekse de dış pazarda alıcısı bulunan ayvanın uygun koşullarda ve yeterli bakımıyla para kazanmak mümkündür. Verimin daha iyi olabilmesi için ne kadar çaba gösterirseniz kazancınızda o ölçüde artar. Hastalıklarla ve gelecek zararlara göre önlem almanız gerekmektedir. Ülkemizde hem meyve hem de tatlı alanında kullanıldığı için ticareti rahat yapılmaktadır.

 

Ayvanın Faydaları

  • Kilo vermeye yardımcı bir meyvedir.
  • Cildin genç kalmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmekte faydası vardır.
  • Kanser riskini azaltır.
  • Saç uzamasında yararlıdır.
  • Kötü nefes kokusunun düzelmesinde yardımcı olur.
  • Kalp damar sağlığı açısından faydalıdır.
  • Sindirim sisteminin çalışmasını güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla