Sağlık

B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur? B12 Vitamini Eksikliğinde Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Yaşanır?

B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

Cobalamin olarak da bilinen B12 Vitamini, suda çözünen bir vitamindir. B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur? beynin ve sinir sisteminin normal işleyişinde çok önemli bir görev üstlenmektedir. Peki, vücut için en önemli vitaminlerden biri olan B12 Vitamini eksikliği ne gibi sorunlara yol açar. B12 Vitamini, kan hücrelerinin oluşumunda, DNA sentezinde ve enerji üretimine katkıda bulunmaktadır. Konsantrasyonunuzu artırır ve bellek sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini korur. B12 vitamini, depresyon, anemi, kalp rahatsızlıkları, diyabet, AIDS, şişmiş tendonlar ve bağırsak hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların iyileşmesinde hatta tedavisinde dahi kullanılabilmektedir.

  • B12 Vitamin eksikliğinin en yaygın nedeni Pernicious Anemi’dir. Vücudun içindeki gıdalardan B12 Vitaminini emmek için gerekli intrinsik faktör adı verilen bir protein eksikliğinden kaynaklanan bir bağışıklık halidir. Bu durum ileri yaşlarda daha sık görülmektedir.
  • Unutkanlık – Nörolojik sistem, B12 Vitamininden yoksun bırakıldığında unutkanlık meydana gelir ve unutkanlık yaşı 30’lu yaşlarda başlayarak stabil bir şekilde devam eder. İlerleyen yaşlarda Alzhemier ve Demans hastalığı baş gösterir.
  • Kronik yorgunluk – B12 Vitamin eksikliğinde, kalıcı bir yorgunluk hissi vardır.
  • Nefes darlığı – Nefes darlığı veya yavaş soluma esas olarak B12’nin vücut tarafından düzgün şekilde emilmemesi nedeniyle oluşur.
  • İnkontinans – B12 Vitamin eksikliğine bağlı olarak, mesane idrar tutmakta zorlanır ve kişi sık sık tuvalete çıkarak idrarını yapar.
  • Halüsinasyonlar ve Psikoz – B12 Vitamin eksikliğinden kaynaklanabilecek aşırı belirtilerden biri de halüsinasyonlar ve zayıf zihinsel durumlardır.

B12 Vitamini Eksikliğini Gidermek İçin: B12 Vitaminini vücudunuza geri getirmenin en iyi ve en doğal yolu B12 Vitamini içeren ürünler tüketerek vücudunuza B12 desteği sağlamaktır. B12 Vitaminden zengin yiyecekler et, yumurta, balık ve süt ürünleridir. Gün boyunca B12 içeren bu ürünleri en az 3-4 farklı şekilde tüketmeli ve tüm ihtiyacınız karşılamalısınız. Bu doğal kaynaklardan ayrı olarak, B12 Vitamin kapsüllerini, şurupları ve ayrıca B12 Vitamini de bu ihtiyacınızı karşılayabilmektedir. Eczanelerde bulunan bu vitamin ve şuruplar belirli bir oranda kullanıldığında hiç bir yan etki yapmaz ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek B12 eksikliğini giderir.

Bir önceki yazımız olan Karidesin İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizde Karides Kalp Damar Hastalıklarını Önler, Karides Nasıl Yenir? ve Karides Yaşlanmayı Geciktirir hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu