Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerSağlık

Baharatlı Gıdaların Şaşırtıcı Faydaları

Baharatlı Gıdaların Şaşırtıcı Faydaları

Baharatlı Gıdaların Şaşırtıcı Faydaları

Baharatlı Gıdaların Şaşırtıcı Faydaları Baharatlı gıdalar bazı insanlar tarafından çok sevilip tüketilirken bazıları tarafından sevilmez ve asla tüketilmez. Bu yazımızı okuduktan sonra baharatlı ve acı gıdalar tüketmeyen herkes mutlaka kalkıp yemeklerine baharat katacaklardır. Baharat ve acı kullanımı abartılmadığı müddetçe sağlığımız için çok faydalıdır. Özellikle kalp dostu olan baharatlı gıdaların bir çok faydası bulunmakta. Baharatlar yerken dilinizi ve damağınızı rahatsız edebilir fakat vücut açısından oldukça gerekli gıdalardır. Baharatların ilginç faydalarını sizler için bir araya getirdik.

Baharatlar Kalp Sağlığı İçin Çok Önemlidir: Baharat tüketen insanların tüketmeyenlere oranla kordiyovasküler sağlık sorunlarının daha az olduğu gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise acı biberlerin, kalp problemlerini tetikleyebilecek inflamasyonla savaşırken kötü kolesterolü azaltma gücünden kaynaklanmaktadır. Baharat tüketimi günlük olarak yapıldığında kalp ritmi normal oranda çalışır. Asla acı yemeyen veya baharat tüketmeyen biriyseniz bir anda başlamak yerine yavaş yavaş tüketmeye başlayın. Yemeklerinizde karabiber, pul biber gibi gıdaları ekleyerek acının damağınıza verdiği azaltmış olursunuz.

Baharatlar Kilo Vermeyi Hızlandırır: Yapılan araştırmalar neticesinde acı biberler metabolizmanın çalışma hızını %6 oranında arttırıp, yağ yakma oranını %15’e çıkararak kilo vermeyi hızlandırıyor. Günde bir adet acı biber yemek metabolizmanın daha hızlı çalışması için çok önemlidir.

Baharatlar Kan Basıncını Düşürür: Baharatların bir başka artısı yüksek tansiyonu düşürmektir. Baharatların içinde bulunan A ve C vitaminleri tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Ayrıca kalbin duvar ve çeper kısmını güçlendiren baharatlar kan akşını hızlandırarak basıncın düşmesine yardımcı olur. Kan akşının hızlanması ile kalbiniz daha düzenli ve ritmli çalışmaya başlar. Bu da sağlıklı yaşamanız için çok önemlidir.

Baharatlar Kalp Hastalıklarını Önler: Biber ve zerdeçal kan damarlarını genişlettikleri için kan akşının daha hızlı olmasını sağlar. Kalp bu sayede daha fazla kan aldığı için doğru çalışır. Günde 1 adet acı biber ve zerdeçal tüketmek kalp hastalıklarının önüne geçer.

Baharatlar Ruh Halinizi Dengede Tutar: Ruh haliniz sürekli olarak değişiyorsa bu değişimi burcunuzun gereğine yormak yerine acısız ve baharatsız bir ömür geçirmenize bağlamak daha doğru olacaktır. Baharatlar sakinleştirici ve dinginleştirici etkiye sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Kas Ağrılarını Hafifletecek Yağlar başlıklı makalemizde Kas Ağrıları Nasıl Geçer?, Kas Ağrıları Nasıl Hafifler? ve Kas Ağrılarında Kullanılabilecek Yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu