Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Balık Yemenin Faydaları

Sürekli Balık Yiyen Biriyseniz Doğru Yoldasınız Demektir

Balık Yemenin Faydaları

Et türleri genel anlamda vücudumuza en çok yaran besinlerdir. Kırmızı etin çok fazla faydası olmasına rağmen bazı durumlarda sağlığımızı bozabiliyor. Fakat bu durum beyaz ette helede balıkta asla söz konusu değil. Bu yüzden uzmanlar haftada en az 1 kez balık yemeyi öneriyorlar. Mevsimine göre her türlü balığı bol bol yiyebilir ve balığın tüm yararlarından faydalanabilirsiniz. Balık Yemenin Faydaları nedir? sorunuzun cevabını sizlere bu yazımızda vereceğiz. Balığın içerisinde bulunan B vitamini ve Omega 3 balık tüketmek için yeterli iki önemli sebep olsa da balığın bunlar gibi onlarca faydası bulunmaktadır. Bu yüzden mevsimine göre balık yemeyi asla ihmal etmeyin ve bol bol balık tüketmeye özen gösterin. Sizler için balığın faydalarını tek tek araştırdık ve derledik.

Balık Yemenin Faydaları nedir?

  • Balıkların neredeyse tamamında B, B1, B2, B3, B6, B12, A, D ve E vitaminleri bulunur. Bilhassa B vitamini eksikliğinden dolayı yaşanan sağlık problemlerini balık tüketerek karşılamak çok önemlidir. Haftada en az bir kez balık tüketmek sağlığınıza her anlamda fayda sağlayacaktır.
  • Balık içerisinde bulunan Omega 3 insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Bu vitamin yeteri miktarda tüketilirse daha genç ve sağlıklı görünür ve yaşlanmayı geciktiririz.
  • Balık beyaz et türlerinden biri olduğu için protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Balığın içinde bulunan fosfor ve kalsiyum kalp, damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Ayrıca kemiklerin güçlenmesi içinde balığa ihtiyaç vardır.
  • Balık türleri sodyum minerali açısından oldukça zengin besinlerdir. Bu yüzden sporcular genelde spor yaptıktan sonra kaybettikleri sodyum oranını tamamlamak için bol bol balık tüketirler. Bu sayede sodyum oranlarını dengelemiş olurlar.
  • Antioksidan direncini en üst seviyede tutan balık vücut direncinin de artmasına yardımcı olur. Bu sayede balık yiyen insanlarda hastalık riskleri de en az inmiş olur.
  • Sporcuların ihtiyacı olan selenyum minerali balıklarda bolca bulunan bir mineraldir. Bu yüzden sporcular sık sık balık tüketerek bu ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.
  • Kırmızı ette bulunan yağlar vücutta birikerek kolesterolün yükselmesine neden olur. Bu yüzden çok fazla kırmızı et ileri yaşta olan insanlar için tehlikeli olabilir. Fakat aynı durum balık için geçerli değildir. Balık yağı ve yağın asidi vücutta birikmez ayrıca balık yağının vücuda herhangi bir zararı yoktur.
  • Çocukların gelişimi için oldukça önemli olan iyot minerali balıklarda bol bulunan bir mineral türüdür. Bu yüzden gelişim çağındaki çocuklara haftada en az iki defa farklı balık türleri yedirilmelidir. Özellikle somon, uskumru, levrek, ton balığı, hamsi, palamut gibi balıkları çocuklarınızın yemesi için teşvik edin.

Sağlıklı bir hayat sürebilmek için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Vücudumuz daha dinç, daha dirençli ve daha genç görünebilmesi için bol miktarda balık yemek kendimize yapacağımız en büyük iyiliklerden biri olabilir.

Bir önceki yazımız olan En Gereksiz Dünya Rekorları başlıklı makalemizde 2300 Metrede Tel Üzerinde Yürüme Rekoru, En Gereksiz Dünya Rekorları ve En Uzun Mohawk Saç Rekoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu