Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Başarılı İnsan Nedir Nasıl Olunur?

Başarılı İnsan Nedir Nasıl Olunur? Başarılı Bir İnsan Olmanın Yolları Nelerdir?

Başarılı İnsan Nedir Nasıl Olunur?

Başarılı İnsan Nedir Nasıl Olunur? Başarılı insan olmanın en önemli yolu aslında bazı alışkanlıklardan geçer. Düşününce hepiniz fark edeceksiniz ki bizi başarılı yapanda başarısızlığa iten de alışkanlıklarımızdır. Alışkanlıklar bizi en yükseğe de çıkarabilir en dibe de itebilir. Eğer başarılı olmak istiyorsak başarılı olan insanların alışkanlıklarına bakıp kendi alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz. Başarısızlığın alışkanlıkları; sosyal medyada vakit geçirmek, kendini geliştirmemek, sürekli uyumak gibi şeylerdir. Başarısızlığa sebep olan alışkanlıkları biliyoruz. Peki bizi başarılı yapacak alışkanlıklar nelerdir? Gelin bu yazımızda başarılı olmanın yollarına hep beraber bakalım. Başarılı insanların alışkanlıkları nelerdir bunları kısaca gözden geçirelim. Stephen R. Covey’in Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabından esinlenerek bu yazımızı oluşturduk umarım sizinde alışkanlıklarınız zamanla değişir.

Başarılı İnsan Nedir Nasıl Olunur?

Önemlilik Sıralaması

Her insanın hayatında önemli ve önemsiz işler olur ve bir şekilde bu işleri halletmek gerekir. İnsanlar genelde en önemli olanı değilde en kolayı tercih eder ve alışkanlıklarından biri bu olur. Kolaya kaçmak; kolayı yapmak herkesin rahatlıkla üstesinden gelebileceği bir durumdur. Asıl önemli olan şey acil ve önemli olan işi hemen yapmaktır. İşte başarının ilk sırasında bu madde yer alır.

Sonunu Düşünerek İşe Başla

Bir işi yapmadan önce mutlaka sonunda başımıza geleceği hesap etmek gerekir. Olumlu veya olumlu sonuç olması fark etmez asıl mesele düşünmektir. Düşünen insan sonucu bilir ve o işe başlayıp başlamayacağına karar verir.

Proaktif Ol

Proaktif kelime olarak uzak gelebilir fakat sizi temin ederim ki anlamını hepiniz biliyorsunuz. Geceleri uyumadan önce şu işi bende yapardım, neden yapmadım, keşke yapsaydım demek ve bunu icraata dökmek Proaktif insanların yaptığı bir başarı sırrıdır. Elinizi asla taşın altına koymaktan korkmayın. Sürekli deneyin ve yapın. İnanın yapanların sizden tek farkı alışkanlıklarını değiştirmeleridir. Ben yapamam diye geri çekilenler korkanlar maalesef baştan kaybetmiş demektir.

Önce Anla Sonra Anlaşılmaya Çalış

Biz insanların en kötü alışkanlığı önce anlaşılmaktır. İşte bu bizi başarısızlığa iten en büyük sorunlardan biridir. Hep anlaşılmak isteriz. Gün içinde sürekli diyalog içinde olduğumuz insanlara beni anlamıyorsun deriz. Peki hiç anlamayı denedik mi? Anlamayı denemeye kalkışmıyoruz bile çünkü kendimizi bir konuda anlatıyorsak %100 haklı veya doğru görüyoruz. İşte bu bizim başarısız olmamıza neden oluyor. Eğer başarılı olmak istiyorsak önce karşımızdakini anlamamız gerekiyor. Kendimizi bir şekilde anlatırız zaten önemli olan anlaşılmak değil anlamaktır unutmayın.

Baltayı Bile

Baltayı bilemek ne demek? Balta bilemek aslında manidar bir söz Stephen R. Covey burada insanların yerinde saymaması gerektiğini sürekli bir arayış içinde olmaları gerektiğini savunuyor. Bedensel, ruhsal, duygusal ve sosyal açıdan yani her anlamda kendimizi geliştirmemiz gerektiğini bu sayede başarının kaçınılmaz olduğunu ve Baltayı bileyenlerin 1 adım önde olduğunu söylüyor.

 

Bir önceki yazımız olan Cesaretli İnsanları Taklit Etmek En Zor İştir başlıklı makalemizde Cesaret Nedir?, Cesaret taklit edilemeyen tek şeydir ve Cesaretli İnsanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu