İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ülkemizde sebze yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen ürünlerden bir tanesi de biber yetiştiriciliğidir. Özellikle sera tarımının da yaygınlaşmasıyla beraber biber üretimi oldukça fazla seviyelere ulaşmıştır. Eskiden sadece yaz aylarında tükettiğimiz kış mevsiminde çok fazla bulamadığımız bulsak ta çok pahalı olan biberler artık seralar aracılığıyla dört mevsime de yayılmış durumdadır.

Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ülkemizde sebze yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen ürünlerden bir tanesi de biber yetiştiriciliği mesleğidir. Özellikle sera tarımının da yaygınlaşmasıyla beraber biber üretimi oldukça fazla seviyelere ulaşmıştır. Eskiden sadece yaz aylarında tükettiğimiz kış mevsiminde çok fazla bulamadığımız bulsak ta çok pahalı olan biberler artık seralar aracılığıyla dört mevsime de yayılmış durumdadır. Sürekli tüketilecek bir sebze olana biber türleri birçok yemekte, turşu yapımında ve baharat yapımında kullanılır. Birçok farklı çeşidi bulunan bu biberlerden en çok sivri biber ve çarliston biberi üretilir. Farklı aşamalarda üretilen bu sebzeler ülkemizin birçok alanında seralar aracılığıyla rahatça yapılmaktadır. Farklı aşamalardan geçen biberlerin aşamaları şu şekildedir:

 

Toprak Seçimi ve Ekimi

    Biber yetiştiriciliğinde en önemli etkenlerin başında gelmektedir toprak seçimi. Biber üretimi yapılırken en verim alabileceğimiz toprak türü bahçe toprağı denen tınlı toprak çeşitleridir. Su tutabilme, geçirgen olabilme, derin olma ve mineral bakımından zengin olması verimi arttıran etkenler olmuştur.

Sonbaharda derin sürümü yapılan tarlanın ilkbaharda da sürümü yapılarak işleme başlanmalıdır. Yabani ot ve köklerden bölge arındırılmalıdır. Biberler genel olarak nisan ayında ekilen bir sebzedir.

 

İklim Şartları

Biberler ılık ve sıcak havaları seven sebzelerdir. Bu yüzden biber yetiştiriciliğinde iklim şartlarını göz ardı etmemelisiniz. Don olaylarından etkilenmeli çok rahattır. Özellikle ekim yapacağınız zaman don olaylarının bittiğinden emin olduktan sonra ekimi yapmak daha uygundur. Don olaylarının çok olduğu yerlerde seralar koruyuculuk görevi görebilmektedir.

 

Sulama, Gübreleme ve Çapalama

    Biber yetiştiriciliğinde sulamanın büyük önemi vardır, biberler su isteyen bir sebzedir; ancak ilk ekim dönemlerinde sulamaktan kaçınılmalıdır. Biberler dikildikten yaklaşık iki hafta kadar sonra sulama yapılmalıdır. Bu da ilk meyvelerini vermeye başladığı zaman olmalıdır, daha sonra haftada bir su vererek biberlerin sulama ihtiyacını karşılamak gerekmektedir.

Gübreleme biber üretiminde hem kaliteyi hem de verimi arttıracak bir yöntemdir. Bu yüzden toprak hazırlık aşamasında yanmış hayvan gübresi ise toprağı zenginleştirmek gerekir. Daha sonra dikim döneminde ihtiyacına göre azot ve fosforlu gübre verilmelidir.

Çapalama bu sebzeyi yetiştirirken üç sefer yapılır. İlkinde dikimden bir hafta sonra yabani otları almak ve toprağı gevşetmek amacıyla yapılmaktadır, ikincisi mayısın ilk haftasında sonuncusu da haziran ayında yapılmalıdır.

 

Hasat Dönemi

Hasat temmuz ayı gibi başlanıp ekim sonuna kadar devam etmelidir. Olgunlaşan sebzeler hasat edilmeli, henüz olgunlaşmayanlara zarar verilmeden onların büyümesi beklenmelidir. Biberler elle dalından koparılır ve depoda toplanarak uygun şartlarda kasalarda konulmalıdır. Biberlerin raf ömrü çok uzun olmayacağından dolayı elden erken çıkarmak önemlidir.

 

Para Kazanır Mıyım

Biber yetiştiriciliği kazançlı bir meslek dalıdır; ancak para kazanmak istiyorsanız geniş alanlarda bunu işlemi yapmalısınız. Yani ufak arazilerde yapılan bu ticaret çok fazla gelir elde ettirmeyebilir. Biberler her zaman Pazar payı olan ve evdeki temel gıda ürünlerinden bir olan sebzelerdir. Bu yüzden satamama ihtimaliniz çok düşüktür. Özellikle bu sıralar daha pahalı olan biberler sebze üreticilerini cezbetmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla