Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerGenel

Biyom Nedir Biyom Özellikleri Nelerdir?

Biyom Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Biyom Hakkındaki Tüm Bilgileri Yazımızda Bulabilirsiniz

Biyom Nedir Biyom Özellikleri Nelerdir?

Biyom Nedir Biyom Özellikleri Nelerdir? Farklı canlıları aynı bölgede barındıran coğrafi konuma Biyom denir. Çok büyük alanlar olarak tasvir edilen Biyom içinde çok fazla ve çeşitli canlılar barındırır. Biyom canlıları ve onların yaşadığı alanı içine alan coğrafi konumdur. Biyom denince akla tek bir bölge gelmemelidir. Biyom farklı coğrafi bölgelerde bulup farklı coğrafi özelliklere sahip alanlara verilen addır.

Biyomları birbirinden ayıran tek fark aslında coğrafi özellikleridir. Coğrafi özellikler farklılaştıkça Biyomlarda doğal olarak farklılaşır. Canlılar aynı iklim koşullarında yaşayamadıkları için iklimler farklıdır. Biyom karasal ve su şeklinde ikiye ayrılan yaşam alanıdır. Gelin hep beraber bu iki farklı alanı inceleyelim.

Biyom Nedir

Karasal Biyom Nedir Biyom Özellikleri Nelerdir?

Karasal biyomlar kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılan canlı yaşam alanlarına verilen addır. İklim koşullarına, coğrafi özelliklerine ve fiziki özelliklerine göre çeşitlere ayrılır. Karasal biyomlar 3 farklı biyom şeklinde incelenir.

Ilıman Bölge Çayır Biyomları

Ilıman bölgelerde yağış her zaman ve orantılı olduğu için çok fazla bitki yetişir fakat bu bitkiler devamlı yağış alamadığı için çok fazla yaşayamadan kururlar. Bu biyomda yetişen bitkiler hızlı büyür ve hızlı kurur. Bir çok sürüngen hayvana ev sahipliği yapan bu biyom çeşidinde küçük ve otçul hayvanlar daha fazla bulunur.

Orman Biyomları

Ormanlar yer yüzünde çok fazla bölgede bulunur ve fazlaca alan kaplar. Ormanların bir çoğunda aynı bitkiler yetişir fakat içinde yaşayan hayvanlar hep farklılık gösterir. Orman biyomları toprak çeşidine ve iklimine göre ılıman bölge ormanları, iğne yapraklı ormanlar, tropikal yağmur ormanları şeklinde üç alt başlıktan oluşur.

  1. Ilıman Bölge Ormanları: Bu bölgelerde yağış çok fazladır yağış miktarı ve hızından dolayı ağaçlar sürekli yaprak döker. Daha küçük ağaçları içinde barındıran ılıman bölge ormanları Amerika, Asya ve Avrupa’da bulunur. Ağaçlar baharda çiçek açar kışın yaprak döker bu bölgelerde ceviz, meşe, kestane, kavak ve ıhlamur ağaçları yetişir.
  2. İğne Yapraklı Ormanlar: En zor iklime sahip olan iklim türlerinden biridir. Kışı çok çetin geçiren bu orman türü don olaylarına ve yoğun kar yağışına maruz kalır. Bu ormanlar dünya üzerinde en çok yer kaplayan alanlardandır. İğne yapraklı ormanlar en çok Sibirya da bulunur. Bu bölgede köknar, çam ve ladin ağaçları yetişir.
  3. Tropikal Yağmur Ormanları: Tropikal yağmur ormanları denin akla ilk gelen çok fazla yağmur almasıdır. Bu tür ormanlar en çok yağmur alan ormanların başında gelir. Dünya üzerindeki hayvanların %75’ini içinde barındıran tropikal yağmur ormanlarının ağaçları çok yüksektir. Yağışları düzenli olduğu için 4 mevsim yeşil olan bu bölge dünyanın en önemli oksijen kaynağı ile hayvanlara ev sahipliği yapar.

Çöl Biyomları

Bitki örtüsü olmayan bir biyom çeşididir. Bazı bölgelerde nadiren görülse de çöl biyomunun bitkisi olduğunu varsaymamız mümkün değildir. Sürekli kuru olan bu biyoma yağmur yağdığı nadiren görülür. Gündüzleri çok sıcak geceleri soğuk olan bu biyomda sadece bir kaç hayvan çeşidi yaşayabiliyor. Bu bölgedeki ağaçlar ve hayvanlar suya sürekli ihtiyaç duymazlar. Çöl biyomunda deve, bir kaç kertenkele türü ve yılanlar yaşayabilir bitki olarak da kaktüsü sayabiliriz.

Su Biyom Nedir Biyom Özellikleri Nelerdir?

Su biyomları içinde en çok canlı barındırın biyom olarak bilinir. Su biyomları tatlı su ve tuzlu su biyomları olarak ikiye ayrılır.

  1. Tatlı Su Biyomları: Bu su biyomu içerisinde %1 den az tuz barındırır. Örnek olarak akarsu ve göller söylenebilir.
  2. Tuzlu Su Biyomları: Bu biyomlar içerisinde %3 den fazla tuz barındırır. Deniz ve okyanusları bu biyomlara örnek olarak gösterebiliriz.
Su Biyomu

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu