Sağlık

Böbreklere Zarar Veren Yiyecekler

Böbreklere Zarar Veren Yiyecekler Nelerdir?

Böbreklere Zarar Veren Yiyecekler

Böbreklerimiz vücudumuzdaki en zor işlerden bir kaçını yapmakla görevli organlarımızdır. Kan dolaşımındaki atık ürünleri filtrelemek ve boşaltmak sadece bir başlangıçtır. Böbrekleriniz ayrıca vücudun genel sıvı dengesini sağlamanın yanı sıra kırmızı kan hücreleri yapan, kemik sağlığını sağlayan ve kan basıncını düzenleyen hormonları tamamen serbest şekilde bırakmaktadır. Böbreklere Zarar Veren Yiyecekler Nelerdir? sorusuna gelecek olursak bu yiyecekler normalde yararlı olabilirken böbrek sağlığına zarar vermektedirler. Bu yüzden böbrek hastaları bu gıdalardan mutlaka uzak durmalı ve doktor kontrolünde tüketmelidirler.

Et

Et önemli miktarda protein içerir. Şimdi, protein büyüme süreçleri ve kaslarımızın sağlığı için çok önemlidir, ancak metabolize edilmesi böbreklerimizin en zor işlerinden biridir. Et, özellikle karaciğer gibi organ etleri, aynı zamanda yüksek miktarda pürin içerir. Purin, normal olarak böbrekler tarafından işlenen bir atık ürün olan ürik asit üretimini uyarır. Çok fazla ezici ve taşlara neden olabilir.

Avokado

Bu kremsi ve lezzetli yeşil meyveler bize yağ yemenin sorun olmadığını öğretti. Bununla birlikte, avokado, sıvıları, elektrolit dengesini ve pH seviyesini kontrol eden yüksek dozda potasyum ile birlikte gelir. Böbrekler işlerini düzgün bir şekilde yapmak için doğru potasyum ve sodyum dengesine güvenir; ikisinden de fazlası sorun yaratıyor. Önceden var olan böbrek hastalığınız yoksa, avokado ya da potasyum için fazla endişelenmenize gerek yok. Zaten günlük diyetlerimizde çoğumuz yeterince potasyum almıyoruz.

Süt Ürünleri

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri kalsiyumla doldurulur ve idrarınızdaki kalsiyum seviyesini artırır . Bu, daha yüksek bir böbrek taşı riski ile ilişkilendirilmiştir.

Kafein

Her sabah kahve ya da çay içiyorsanız dikkat. Böbreklerinizle ilgili sorunlarınız varsa, soda ve enerji içecekleri benzer şekilde tehlikelidir. Çalışmalar, uzun vadeli kafein tüketiminin kronik böbrek hastalığını kötüleştirebileceğini ve böbrek taşı riskini artırabileceğini göstermektedir.

Tuz

Sodyum, vücudunuzdaki sıvı dengesini korumak için potasyum ile birlikte çalışır ve böbreklerin düzgün çalışması için çok önemlidir. Ama çoğumuz çok fazla sodyum alıyoruz. Çok fazla sodyum böbreklerin kan dolaşımınızdaki tuzu seyreltmek için suyu tutmasına neden olur ve bu da üzerlerinde aşırı bir yük oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Sıcak Suyun Vücuda Olan Faydaları başlıklı makalemizde Sıcak Su İle Duş Almak Faydalı Mı?, Sıcak Su Vücudu Rahatlatır Mı? ve Sıcak Suyun Vücuda Olan Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu