Araç çubuğuna atla
Sağlık

Boyun Sertleşmesini Önlemenin Yolları Nelerdir?

Boyun Sertleşmesini Önlemenin Yolları Nelerdir?

Boyun Sertleşmesini Önlemenin Yolları Nelerdir?

Boyun tutulması ve sertleşmesi en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Genelde masa başı çalışanlar diye tanımladığımız insanlarda boyun tutulması çok fazla görülen bir durumdur. Ayrıca uygun pozisyonda uyumamak, sürekli telefonla ilgilenmek, yanlış şekilde durmak, fazla ağırlık kaldırmak boyun kaslarında zedelenmeye ve tramvaya yol açabilir. Bu tür durumlarda yapılması gereken en doğru işlem boynu yumuşatmaktır. Boyun Sertleşmesini Önlemenin Yolları Nelerdir? sorunuzun cevabını bu yazımızda detaylı bir şekilde vereceğiz. Çünkü boyun ağrısı ve sertleşmesi önlenmezse zamanla baş, omuz ve kol ağrısına dönüşebilir. Bu ağrılar gün içinde rahat hareket etmenizi engeller.

Masaj: Masaj yapmak boyun tedavisi için önemli bir işlemdir. Masaj yaparak kasları gevşetirseniz kan dolaşımını da hızlandırmış olursunuz. Kan dolaşımı hızlanınca ağrılarda da azalma olur. Masaj yapmadan önce sıcak bir banyo yapın ve evdeki bitkisel yağlarla sert olmamak kaydıyla uzun bir masaj yapın. Ayrıca masaj sırasında hafif boyun egzersizleri ile de boynunuzu yumuşatabilirsiniz.

Boyun Egzersizleri: Boyun egzersizleri ağrıları dindiren yöntemlerden biridir. Boyun egzersizi yapmak için vücudunuzu dik bir konuma getirin ve göğüs dışarıda baş ilerde pozisyonu ile durun. Daha sonra boynunuzu yumuşatacak şekilde sağa, sola, geriye ve ileriye doğru yavaşça hareket ettirin. Egzersizin sonunda omuzlarınıza boynunuza uyguladığınız işlemlerin aynısını uygulayın ve işlemi bitirin. Burada önemli olan bu egzersizleri yavaş bir şekilde yapmaktır.

Boyun Sertleşmesini Önlemenin Yolları Nelerdir?

Soğuk Uygulayın:  Soğuk baskı uygulamak boyun ağrılarını ve gerginleşmesini azaltan bir yöntemdir. Burada yapmanız gereken bir havlunun içine buz sarıp ağrıyan yada tutulan bölgelerde en az 10 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde 3 4 defa bu yöntemi tekrarlarsanız boyun ağrılarınız hafifleyecektir. Buz uygularken dikkat etmeniz gereken konu buzu kesinlikle doğrudan cildinize temas ettirmeyin.

Isı Terapisi: Soğuk uygulamak sizi rahatsız eden bir durumsa sıcak uygulayarak ta boyun sertleşmesinin önüne geçebilirsiniz. Isı uygulamak boyunda sertliği azaltan bir işlemdir. Sıcak su torbasına koyduğunuz su ile boyun bölgenize 10-15 dakika boyunca kompres uygulayın. Bu işlemi günde bir kaç defa tekrarlarsanız boyun bölgesinde yumuşama hissedeceksiniz.

Nane Yağı: Nane yağının içinde boyun kaslarını gevşeten ve rahatlatan mentol bulunmaktadır. Bunun yanı sıra nane yağının analjezik özelliği ağrıların azalmasına ve kesilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yağla boynunuza 10 dakika masaj uygularsanız boyun ağrılarından kurtulmanız mümkündür. Cildiniz çok hassas ise nane yağı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi içerdiği antioksidan ve anti enflamatuar özelliği ile boyun tedavisine iyi gelmektedir. Elma sirkesi ile boyun ağrılarından kurtulmak için elma sirkesinin içine bir parça kağıt peçete bırakın. Bekleyen peçeteyi daha sonra ağrıyan yere bırakın ve yarım saat orada kaldıktan sonra güzelce yıkayın.

Acı Biber: Acı biber boyun sertliğinden kurtulmayı sağlayan bir yöntemdir. Acı biber kullanmak boyun ve çevresinde oluşan iltihaplanmayı gidermeye yardımcı olur. Zeytin yağı ile toz biberi karıştırıp ağrıyan yere uygulayın ve bu şekilde 10 dakika bekletip yıkayın.

Bir önceki yazımız olan Burun Akıntısını Durdurmanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?, Burun Akıntısını Durdurmanın Yolları Nelerdir? ve Burun Delikleri Neden Tıkanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu