Araç çubuğuna atla
Sağlık

Boyun Uzamasını Sağlayan Yiyecekler

Boyun Uzamasını Sağlayan Yiyecekler Nelerdir?

Boyun Uzamasını Sağlayan Yiyecekler

Boy uzunluğu küçük yaşlarda pek fark edilmese de ilerleyen yaşlarda ne kadar önemli bir konu olduğu anlaşılmaktadır. Sosyal statü, psikoloji ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan uzun boy hem erkekler hemde kadınlar için oldukça önemlidir. Çocuklar ve gençler için, Büyüme Hormonunu (HGH) arttırmak büyüme oranını oldukça uzatabilir. Boyun Uzamasını Sağlayan Yiyecekler yiyerek vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri tüm bedene yaymış olursunuz. Bu durumda özellikle gelişme çağında olanlar için oldukça önemlidir.

Boyun Uzamasını Sağlayan Yiyecekler Nelerdir?

Protein

Büyümek istiyorsanız, proteine ihtiyacınız var. Protein içindeki amino asitler vücudunuz tarafından organlardan kemiklere kadar tüm dokuları oluşturmak için kullanılır. Sığır eti, sağlıklı hücrelerde rol oynayan bir amino asit olan L-ortinini sentezlemenize yardımcı olduğu gösterilmiştir . Otlarla beslenen sığır eti, hindistan cevizi, gezen tavuk ve omega 3 ile zenginleştirilmiş yumurtaları yiyin. Bitki bazlı proteinler et proteinleri kadar sağlıklıdır, bu nedenle vejeteryanlar da protein alabilir.

Magnezyum

Vücudunuzun kalsiyum ve D vitamini uygun şekilde işlenmesi için magnezyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinler yiyorsanız, magnezyum açısından zengin besinler de yediğinizden emin olun. Magnezyumca zengin besinler arasında koyu çikolata, avokado, fındık, somon ve mercimek gibi baklagiller bulunur. Magnezyum ayrıca kan basıncını ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur . Daha uzun boylu olmasanız bile, daha sağlıklı olacaksınız.

Kalsiyum

Uzun boylu olmak istiyorsanız kalsiyum son derece önemlidir. Kemiklerinizin, dişleriniz temelidir ve beyninizle vücudunuzun geri kalanı arasındaki iletişimi sürdürmenize yardımcı olur. Vücudunuz kas kasılmalarını düzenlemek için kalsiyum kullanır, bu yüzden kalbiniz için çok önemlidir. Vücudunuz D vitamini olmadan kalsiyumu etkili bir şekilde ememez. Süt (genellikle D vitamini ile güçlendirilmiş), yoğurt, fındık ve tohumlar, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve sardalya gibi kalsiyum bakımından zengin yiyecekleri yiyin.

Melatonin

Yatmadan önce ananas atıştırın. İçerdiği serotonin, melatonin içine sentezlenen bir hormon. Melatonin daha iyi uyumaya yardımcı olur ve vücudunuz daha fazla HGH üretir. Diğer melatonin bakımından zengin yiyecekler arasında, yer fıstığı, mısır, kuşkonmaz, domates, üzüm, nar, zeytin, brokoli, salatalık, pirinç, arpa, yulaf, ceviz, ayçiçeği tohumu ve keten tohumu bulunur. Bu yiyecekler sizin için de iyidir. Sadece fındıkların sağlıklı yağ ve kalorinin yüksek olduğunu unutmayın, o yüzden aşırıya kaçmayın.

Arginin

Bir amino asit olan arginin, HGH’yi arttırır. Araştırmalar günde yaklaşık 15-20 gram gerektiğini gösteriyor. Bu biraz fazla, bu yüzden gıdaları dikkatlice seçin. Hindi göğsü eti arginin en yüksek bulunduğu besindir. gögüs başına 16 gramdır. Arginin içeriği yüksek olan diğer yiyecekler arasında tavuk, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve yerfıstığı bulunur. Fazla kilo almamak için, arginin bakımından zengin gıdalarınızı bir takviye ile tamamlamanız gerekebilir.

D vitamini

Kemikleri sağlıklı ve işlevsel tutmak için D vitaminine ihtiyacınız var. D vitamini güneş ışığı da dahil olmak üzere belirli kaynaklardan alınmalı. D vitamini sağlığınız için son derece önemlidir. Ton balığı, uskumru, somon, süt, sığır karaciğeri, peynir ve yumurta sarısı gibi yiyecekleri yemeyi deneyin. D vitamini toksik olabilir, bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan takviyeye başlamayın. D vitamini aşırı doz almaktan kaçının. D vitamini kansere, yüksek tansiyona ve tip I diyabete karşı koruma sağlarken, eksiklikliği kemiklerde yumuşaklık yaratır.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, koyu çikolataya benzer ancak ısıtılmamıştır. Bitter çikolata enzimler içerir. Bitter çikolatada şeker çok azdır ve süt içermez. Çikolata, hipofiz bezini daha fazla HGH üretmesi için uyarır. Ayrıca triptofan içerir . Bu amino asit nihayetinde melatonine dönüştürülür. Melatonin daha iyi uyku ve daha fazla HGH üretimi için önemlidir.

Bir önceki yazımız olan 30 Yaşından Sonra Yenmemesi Gereken Yiyecekler başlıklı makalemizde 30 Yaşından Sonra Yenmemesi Gereken Yiyecekler, İleri Yaşlarda Vücuda Zarar Veren Yiyecekler ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu