Araç çubuğuna atla
Sağlık

Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel Lahanasının Faydaları ve Vücuda Olan Olumlu Etkileri

Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel lahanası ülkemizde çok fazla üretilen ve tüketilen bir sebze değildir. Fakat bu sebze hormon seviyelerini dengelemede, stresi azaltama da, sindirimi düzenlemede bir numaradır. Çok sağlıklı olan Brüksel Lahanasının Faydaları gün geçtikçe daha da netlik kazanıyor. Yapılan son araştırmalara göre bu sebze kalp sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Brüksel Lahanası aslında lahananın bir türüdür ve tadı normal lahanaya göre biraz daha acıdır. En çok ızgarada pişirilince lezzetli olan Brüksel Lahanası bol bol tüketilmesi gereken sebzelerden biridir.

  • Brüksel lahanasının en etkileyici özelliklerinden biri, yüksek C vitamini içeriğidir. Tek bir fincan Brüksel lahanası, önerilen günlük C vitamininin % 120’sinden fazlasını içerir.
  • Brüksel lahanası içerisinde bulunan yüksek folik asit miktarı onları hamilelerin anneleri için çok önemli kılar. Folik asit, her yıl binlerce bebeği etkileyen nöral tüp kusurlarının önlenmesinde çok önemlidir.
  • Brüksel lahanasının kanser önlemedeki potansiyel yararları üzerine araştırmalar devam ediyor. Birçok araştırma bu sebzenin antioksidan içeriğinin serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltabileceği kanıtlamıştır.
  • K vitamini, göz ardı edilen en yaygın vitaminlerden biridir, ancak vücutta kan pıhtılaşması için gereklidir. Brüksel lahanasının tek bir bardağı günlük önerilen K vitamininin % 240’ından fazlasını içeriyor.
  • Yapılan araştırmalara göre Brüksel lahanasında bulunan aktif bileşenlerin tiroid bezlerini ve vücudun birçok fonksiyonunu etkilediğini bulmuştur. Bu, vücudun metabolik fonksiyonundan sindirim etkinliğine ve enerji seviyelerine kadar her şeyi etkileyen hormon seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olan eşsiz bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Brüksel lahanası, kilo kaybı çabalarına yardımcı olduğu bilinen önemli miktarda lif içerir. Sürekli Bürüksel Lahanası tüketerek ayda 3-4 kilo vermek çok kolay olur.
  • Brüksel lahanasında bulunan, manganez, bakır, fosfor ve demir de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede bulunan mineraller, güçlü kemikler oluşturmak ve osteoporozun başlamasını önlemek için gerekli bir üründür. Bu durumda kemiklerin güçlenmesine oldukça fazla destek sağlamaktadır.
  • Brüksel lahanası içinde bulunan, riboflavin, folat, pantotenik asit ve B vitaminleri, bu sebzeyi sağlıklı bir metabolizmanın çalışması için en önemli parçalardan biri haline getirmektedir. Brüksel Lahanası vücudun yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmesine, besin maddelerini daha dengeli verimli kullanılmasını sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sebze ve Meyvelerde Bulunan Besin Ögeleri başlıklı makalemizde Günlük Alınması Gereken Besin Öğeleri, Her Gün Tüketilmesi Gereken Besin Öğeleri ve Meyvelerde Bulunan Besin Ögeleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu