GenelSektörel

Çalışanları Motive Etmenin Yolları

Çalışanları Motive Etmenin Yolları

Çalışanları Motive Etmenin Yolları

Çalışanları Motive Etmenin Yolları  nelerdir? İş yerinize kendi alanlarındaki en iyi çalışanları almanız size ve iş yerinize %100 başarı getirmez. Başarı getiren şey çalışanların motivasyon durumlarıdır. Yani çalışanların motivasyonlarını yüksek tutarsanız işinizde başarı elde etmeniz çok yüksek bir ihtimaldir.Maaş ve çalışma şartları çalışanların performansını olumlu yönde etkileyen durumlardır. Fakat bir çalışan ne kadar çok maaş alırsa alsın anlayışsız bir patrona sahipse zamanla performans kaybına uğrar ve çalışma tarzı olumsuz yönde etkilenir.

Çalışanlarına güvenen ve motivasyonlarını yükselten iş yeri sahipleri çalışanların performanslarını aylık bazda %15 oranında değiştirmiş olur. Bu değişim işe yansır ve ortaya hep çok daha iyi işler çıkar. Bu durum sizin ve iş yerinizin prestijini yükseltir. Şimdi sizlere çalışanlarınızın performansını nasıl sağlayacağınızı anlatacağız.

Çalışanları Motive Etmenin Yolları, İş Yerinde Neşeli Olun

Hiç bir çalışan sıkıcı bir ortamda sıkıcı çalışanlar ve patronla çalışmak istemez. Neşeli olmak sizin ve çalışanlarınızın performansını oldukça yükseltecektir. İnsanlar mutlu olduklarında her zaman çok daha iyi işlere imza atarlar. Neşeli olmak bazen lakayt bir ortamın oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu durumu kontrol etmek tamamen sizin elinizdedir. Çalışmak demek gün boyu surat asıp eldeki işi bitirmek olmamalıdır. Bu şekilde ortaya çıkan işler her zaman düşünülmemiş sadece bitsin diye yapılmış işler olarak kalır. İnsanlar mutlu olduklarında işlerine daha iyi konsantre olur ve düşünce alanları dahada genişler. Alan genişledikçe yapılan işin kalitesi de değişir. Kaliteli işler çıkarmak ve iyi sonuçlar almak için çalışanlarınızın moralini sürekli yüksek tutun. Onlara somurtmak yerine neşe kaynakları haline gelin. Sabah evden çıkıp iş yerine geldiklerinde heyecanlı olarak gelsinler ve bugün sizinle geçirecekleri iyi vakti düşünsünler.

Destekleyici Bir İşveren Olmaya Gayret Edin

İyi yönetememek ve şirket prensipleri dışına çıkmak iş yerlerinin uzan vadede devam etmemelerinin en büyük nedenlerinden birdir. Bir iş yerinde saygı, sevgi, güvenilirlik ve destek verici ortam sağlanamazsa bu iş yerinin çok kısa sürede yok olması muhtemeldir. Tamamen yok olmazsa bile kazanç sağlanamaz ve prestij yok olur. Eğer bir iş yerinin yöntemini yeni devir aldıysanız ilk yapmanız gereken kaliteli çalışanlar bulmaktır. Kaliteli çalışanlarla çok daha emin adımlar atmak mümkündür. Emin adımlar atıldıktan sonra yapılması gereken her çalışanla ayrı ayrı ilgilenip destek vermektir. Destek hisseden her çalışan işine daha çok saygı duyar ve işini en iyi şekilde yapmaya gayret gösterir. Bu durum bugün için değil yüzyıllardır geçerlidir ve bu şekilde durmadan devam eder.

Etkili yönetim sistemleri hakkında hiç bir bilginiz yoksa, yani çalışanı nasıl destekleyip motivasyon sağlayacağınızı bilmiyorsanız bunun için yazılmış kitapları okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu tarz kitaplar size hem iş anlamında hemde hayat tecrübesi anlamında bir çok şey katar. Kendinize bir şeyler katıp çalışanlarla o şekilde ilgilenirseniz bu size artı puan olarak yansıyacaktır. Artı puanda daha çok verim ve daha iyi işler demektir.

Çalışanlarınızı Ödüllendirin

Dünya üzerindeki insanların neredeyse tamamı para kazanmak ve maddi kazanç elde etmek için çalışırlar. Bu yüzden her çalışan için en önemli motivasyon maaş ve maddi karşılığı olan şeylerdir. Sizde çalışanlarınızın daha verimli olmasını istiyorsanız onlara maddi destekler sunmalısınız. Çalışan sizinle beraber çalıştığı süre boyunca parasal sorunları kendine dert etmemelidir. Bu sayede çok daha verimli sonuçlar alabilmek mümkündür. İş yerinizde sürekli kısa ve rekabete yönelik yarışmalar düzenleyebilir ve bu şekilde çalışanların motivasyonunu arttırabilirsiniz. Çalışanlara ayın en iyi elemanına 1 maaş ikramiye sözü verebilirsiniz. Bunu her ay yapmak yerine yılda bir defa yapmanız yeterlidir. Çalışanlar bu şekilde hem fazladan maaş için hemde diğer rakiplerinden daha iyi olduğunu kanıtlamak için üst düzey performans sergilerler. Sizde bu şekilde daha verimli işlerin çıkmasını sağlayabilir ve çalışanlarınızı hem daha verimli çalıştırıp hemde kendi aralarında tatlı bir rekabet olmasını sağlayabilirsiniz.

Çalışanlara Yetki ve Sorumluluklar Verin

İş yeri ve iş alanı büyüdükçe çalışanlarınızı tanımaya başlarsınız. Onları tanıdıkça hangi çalışanın neyi başarıp başaramayacağını anlarsınız. Çalışanlarınızı iyice tanıdıktan sonra onlara sorumluluklar verin ve yeni iş alanlarında ne şekilde davrandıklarını izleyin. Davranışları ve çalışma tarzı uygunsa hemen sorumluluklar verin. Muhtemelen 1-2 yıl çalışan birinin neyi başarıp başaramayacağını anlayabilirsiniz. Bu durum çalışanların işlerine daha sıkı sarılmalarını ve kendilerini kanıtlamak için her şeyi yapmalarını sağlar. Tabi ki fazladan sorumluluk verdiğiniz her çalışana bir miktar prim yada daha yüksek maaşta vermek gerekmektedir. Çalışan sizin ona güvendiğinizi ve farklı sorumluluklar verdiğini görünce hem daha iyi çalışacak hemde aldığı paranın hakkını sonuna kadar vermek isteyecektir. Tabi ki istisnalar ve şansını kötüye kullananlar olacaktır fakat; iş hayatının içinde bu tür durumlarda çok normaldir.

Olumlu Yorumları Kalabalıkta Kusurları Yalnızken Dile Getirin

İş yerlerinde her çalışanın doğruları ve yanlışları olması muhtemel bir durumdur. Mesele sizin bu doğru ve yanlışları nasıl ve ne şekilde dile getirdiğinizdir. Her doğru her yerde söylenmez sözü tamda bu konu içindir. Çalışanlarınızın yaptığı doğru işleri toplantılarda, yemeklerde, kalabalık alanlarda söyleyerek onların özgüvenlerini arttırmak mümkündür. Bu durum daha verimli çalışmalarını ve performanslarını arttırmalarını sağlar.

Başka bir durum ise çalışanların yaptıkları yanlışlardır. Daha öncede söylediğimiz gibi her çalışan hata yapabilir ve sizi zor duruma sokabilir. Bu hatayı başkalarının yanında dile getirirseniz çalışanın moralini bozup çalışma performansını düşürebilirsiniz. Yaptıkları hataları daha farklı ortamlarda ve daha farklı bir dille getirerek yanlışlarını düzeltmelerini yada bir daha tekrarlamamalarını güzel bir dille ifade etmek çok önemlidir. Bu şekilde bir yol izlerseniz çalışanlar sizin iyi niyetinizi görüp yanlışları bir daha yapmamaya gayret edeceklerdir.

Çalışanları Motive Etmenin Yolları  Çalışma Saatlerini İyileştirin

Çalışma saatleri bir çalışan için belkide en önemli 3 konudan biridir. Çalışanlarınızı çalışma saatleri konusunda çok sıkmamak çok mühimdir. Çünkü çok fazla çalışmak bir çok işin hallolmasını sağlayabilir fakat bu işler ne kadar verimli olmuş olur. Fazla çalışma saatleri olunca çalışanlar işleri baştan savma yaparak işlerin kalitesini düşürürler. Fakat esnek çalışma saatlerinde tek bir işe yoğunlaşır ve bunu en güzel şekilde hallerderler. Bir diğer önemli nokta ise çalışanlarınız işlerini erken bitirdiklerinde fazladan iş vermekten kaçının. 5 saatlik işi 3 saate bitiren bir çalışan tüm odağını işten çeker ve dışarı çıkmayı kafasına koyar. Siz ona fazladan 2 saatlik bir iş daha verirseniz önceki 5 saatlik iş bir daha asla 3 saatte bitmez ve bu durum sizin zararınıza olur.

Çalışanların İsteklerini Dikkate Alın

Çalışanların isteklerini dikkate almak göz ardı etmemek çok önemlidir. Özellikle iş yeri şartları, maaş durumu ve çalışma şartları hakkında tüm çalışanlar şikayette bulunuyorsa onları azarlamak yerine eksik bir şeyler yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Çalışanlar her zaman istekleri dikkate alındığında bambaşka insanlara dönüşürler. Çalışma şartları iyileştirildiğinde ve istekleri gerçekleştiğinde çalışanlar en verimli şekilde işlerini halletmeye çalışırlar. Bu durum en çok sizin yararınıza olur.

Bir diğer önemli konu ise çalışanlarınıza iş yerinde bulunan çay kahve gibi içecekleri ücretsiz olarak temin edin. Çalışanlar bu durumu çok sevecekler ve yaptığınız bu küçük jest onlar için çok önemli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Günümüz Toplumlarını Anlatan İlginç Resimler başlıklı makalemizde Bizi Anlatan Resimler, Günümüz Toplumlarını Anlatan İlginç Resimler ve İlginç Resimler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu