Araç çubuğuna atla
İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ceviz ağacı yetiştiriciliği son dönemlerde ülkemizde popüler olan bir meslek haline geldi. Uzun soluklu ve yetiştikten sonra fazla bakım istemeyen bu ürün üreticileri sevindiren ve gelir getiren bir meslektir. Ülkemizin toprak yapısı ve iklim şartları farklı bölgelerde ceviz yetişmesine elverişlidir.

Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ceviz ağacı yetiştiriciliği son dönemlerde ülkemizde popüler olan bir meslek haline geldi. Uzun soluklu ve yetiştikten sonra fazla bakım istemeyen bu ürün üreticileri sevindiren ve gelir getiren bir meslektir. Ülkemizin toprak yapısı ve iklim şartları farklı bölgelerde ceviz yetişmesine elverişlidir. Bu durumda her taraftan üreticinin buna yönelimini hızlandırmış durumdadır. Uzun süre gelir getirebilecek bir ürün olan ceviz, piyasada da ilgi gören bir üründür. Ceviz yetiştirmek için belli koşulların olması ve belli şartları sağlamak gerekmektedir.

 

Toprak Seçimi ve Ekimi

Toprak Seçimi ve Ekimi
Toprak Seçimi ve Ekimi

Ceviz ağacı yetiştiriciliğinde iyi ve kaliteli verim alınmak istiyorsa toprak seçimi güzel olmalıdır. Yapılacak toprak analizi önemli bir faktördür. Özellikle killi-kumlu torak çeşidi ceviz yetiştiriciliğinde verimi arttıracak toprak çeşididir. Mineral bakımından da elverişli olması sizlere fayda sağlayacaktır.

Fidancılardan temin edebileceğiniz ceviz ağacı fidanlarını toprağa dikerken derin kazmanız lazım. Ceviz ağaçları büyüyüp kök vereceği ve ağır bir ağaç olacağı için derinliğinin epey olması gerekmektedir.

 

İklim Şartları

    Ceviz ağacı yetiştiriciliğinde iklimin önemli özelliği vardır. Farklı bir hava isteyen ceviz ağacında kış ve sonbahar mevsiminde soğuk havalara, ilkbahar ve yaz mevsiminde sıcak havalara ihtiyaç vardır. Don olayı çok fazla görülmemektedir; ancak ilk dikildiği ve olgunlaşmaya başladığı dönemlerde don olaylarına dikkat etmek gerekmektedir, fidan döneminde hassas olduğu için etkilenmesi daha kolay olur.

 

Sulama, Gübreleme ve Budama

Ceviz ağacı sürekli büyüyüp gelişen bir ağaç olduğu için suya bolca ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle fidan olduğu dönemlerde ve gelişlim aşamasında suya yeteri kadar önem verilmelidir. Yağışlı havalarda su ihtiyacını karşılayabilecek ceviz ağacına sıcak ve kurak dönemlerde özelliklede fidan ve gelişme döneminde bol su vermek gerekmektedir ve verilen bu suların köklere kadar ulaşabileceğine emin olmalısınız.

Ceviz ağacı yetiştiriciliğinde önemli olan bir diğer madde gübreleme olayıdır. Toprağın mineral bakımından zenginleşmesi, ceviz ağacının daha rahat yetişmesi ve veriminin daha yüksek olabilmesi için gübreleme üzerinde durulması gerekmektedir. Yapılacak toprak analizinde hangi minerallerin gerekli olduğu tespit edilir verilen gübrenin yanında bu minerallerinde takviyesi yapılır.

Ceviz ağacının büyümesi kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Bu yüzden budama önemli bir olgudur.  Budama işlemi sık ekim yapıla ve geniş arazilerde daha da önem kazanmaktadır. Sık ekim yapıldığında ağaçlar birbirleri üzerine gelebilir. Bu durum hem gelişimlerini hem de yeterli miktarda güneş enerjisinin alımını engelleyebilir.

 

Hasat Dönemi

Hasat Dönemi
Hasat Dönemi

Ceviz ağacı yetiştiriciliğinde üreticiyi en çok sevindiren olaylardan biridir hasat dönemi. Uzun soluklu bir iş olduğu için meyve vermesi birkaç sene sonra olur. Meyve veren ceviz ağacı yeşil bir kabukla ortaya çıkar ve bu kabuklar çatlamaya başladığında ve renginin hafif değişmeye başlamasıyla hasat dönemi başlamaktadır. Hem insan gücü yöntemiyle hem de makine yöntemiyle ceviz hasadı yapılır.

 

Para Kazanır Mıyım

Ceviz ağacı yetiştiriciliği kazançlı iş kollarından bir tanesidir. Bu durum birçok kesimde üreticilerin bu ürüne yönelmesini hızlandırmıştır. Piyasalarda 20-30 TL arasında değişen kilo fiyatları üreticiyi cezbetmektedir. Bir iki ceviz ağacıyla bu iş ticaret amacıyla yapılmaz. Belli bir alana sahip olmak gerekmektedir verimin uzun soluklu ve yüksek olması için hem toprak analizine hem de hangi bölgede hangi ceviz türünün daha iyi yetiştiğine dikkat etmek gerekmektedir.

 

Cevizin Faydaları

 • Kan basıncını azaltarak kalp sağlığına yardımcı olur
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarında faydalı bir besindir.
 • Sindirim sistemini kontrol eder ve bağırsakların temizlenmesinde yardımcı olur.
 • Kabızlık problemlerinde etkilidir.
 • Beyin gelişimini güçlendirir.
 • Kanseri önlemede ve tedavide kullanılır. (Pankreas, göğüs ve prostat kanserleri)
 • Diyabet oluşumunu engellemede faydalıdır.
 • Uyku düzenini sağlamakta yardımcı olur.
 • Kemik ve dişlerin güçlenmesinde faydalıdır.
 • Ruh sağlığına ve depresyona karşı etkilidir.
 • Kolestrolü dengede tutar
 • Gizli şekilde görülen tümörlerin gelişimini yavaşlatır ve tedavide zaman kazandırır.

Fazla tüketmekte zarara yol açabiliyor dikkatli olmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu