Faydalı BilgilerGenelSağlık

Chia Tohumu Nedir?

Chia Tohumu Nedir? Nasıl Yenir?

Chia Tohumu Nedir?

Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumu Guatemala topraklarında yetişen bir çay bitkisinin tohumudur. Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen bu siyah küçük tohumlar insan vücudu için çok önemli bir besin kaynağı. İçinde bol miktarda protein, yağ ve lif barındıran Chia Tohumu omega 3 bakımından da gayet zengindir. Chia Tohumunu tüketmenin en yaygın hali suda veya sütte 1 saat bekletip yumuşamasını sağladıktan sonra tohumlar jel kıvamına gelince tüketmek. Bir porsiyon Chia Tohumu bir bardak sütten daha fazla kalsiyum içerir. Eski çağlarda savaşa giden askerler güç toplamak için savaştan bir kaç gün önceden Chia Tohumu yemeye başlarlarmış. İçinde A, B, D, E vitaminlerini barındıran bu tohum yüksek iş temposu içinde bulunan insanlar için bir ilaç niteliğindedir.

Chia Tohumu

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

  • Sürekli Chia Tohumu tüketen birinin fazladan vitamine ve destek ilaçlarına ihtiyacı kalmaz.
  • İçinde yüksek oranda lif olduğu için sindirim sistemini düzenler.
  • İştah kesen Chia Tohumu uzun süreli tokluk hissi yaratır.
  • Kilo vermeye ve ödem atmaya yarar.
  • Gücü enerjiyi arttırarak gün içinde olan yoğun iş temposu ile başa çıkmanızı sağlar.
  • İçinde bulunan bor sayesinde kemik ve kasların hızlı gelişmesini ve büyümesini sağlar.
  • Bu tohum cildin altındaki gözeneklere ulaşarak cildin daha sağlıklı olmasını sağlıyor
  • Chia Tohumu vücudun insülin direncini dengede tutuyor.
  • Vücuttaki karın yağı miktarını azaltarak obezite sorununu ortadan kaldırıyor.
  • Bitki temelli bu protein kaynağı insan sağlığı için çok büyük bir öneme sahip düzenli bir şekilde tüketilirse bir çok hastalığa karşı vücutta direnç oluşturur ve kişiyi daha enerjik hale getirir.
Chia Tohumu Tatlı

Chia Tohumu Nasıl Yenir?

Küçük bir besin olan Chia Tohumu çorbalarda, soslarda, su içinde rahatça kullanılabilir. Chia Tohumu ezilip sos haline getirilebildiği için çorbalara bağlayıcılık katabilir bunun yanı sıra tatlılarda tane halinde kullanılır. Chia Tohumunu çektirip köfte yemeklerinizde bir miktar kullanabilir taneli şekilde sebzelerin üzerine dökerek tatlandırabilirsiniz. Veganlar süt, yumurta gibi yiyecekleri tüketmediği için bir çok besin değerlerinde eksiklik olur ve bu eksiklikleri tamamlamak için bolca Chia Tohumu tüketirler.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu