Sağlık

Cildinize Uygun Şekilde Beslenin

Cilde Uygun Şekilde Beslenmenin Avantajları Nelerdir?

Cildinize Uygun Şekilde Beslenin

İnsan cildi yaşadığı coğrafyaya, kalıtsal özeliklere ve yaşam tarzına göre farklılık gösterebilir. Cilt bir insan için en önemli dış görünüş özelliklerinden biridir. Her insan cildinin daha parlak ve canlı görünmesini hayal eder. Bu parlaklığı ve canlılığı elde etmek içinde bir çok yola başvurur. Bu yolların bazıları işe yararken bazılarından kötü sonuçlar doğar. Cildimize farklı kremler ve kürler uygulamadan önce cildimizi tanımalı ve beslenme şeklimizi de ona göre değiştirmeliyiz. Bu sayede cilt problemlerimizi daha rahat ve kolay yoldan çözmüş oluruz. Cilt problemlerini ortadan kaldırmak için ilk yapmanız gereken Cildinize Uygun Şekilde Beslenin. Cilde uygun beslenme demek cildin sorunlarını göz önünde bulundurarak ona uygun yiyecekler yemektir. Örneğin çok sivilceli bir cilde sahipseniz çekirdek yememek sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.

Bu yazımızda size hangi ciltler için ne tür yiyecekler yemeniz gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Sizler cildinize uygun yiyeceklerin hangileri olduğunu öğrendikten sonra bu yiyeceklerin taze ve doğal olanlarını temin ederek onları tüketeceksiniz. Bu sayede hem cildiniz daha iyi görünecek hemde sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Cildinize uygun yiyecekleri seçerken kesinlikle işlenmiş gıdaları ve katkı maddesi karıştırılmış yiyecekleri tüketmeyin.

Cildinize Uygun Şekilde Beslenin

Yağlı Ciltler İçin Beslenme Önerileri

Yağlı bir cilde sahipseniz gün içerisinde yüksek antioksidan içeren besinleri tüketmeniz gerekecektir. İçerisinde yüksek antioksidan barındıran besinler; Böğürtlen, brokoli, fesleğen, havuç, domates, kırmızı üzüm, yeşil çay, kırmızı erik, tam tahıllar, sarımsak, ıspanak gibi besinlerdir. Yağlı cilde sahip olan kişiler bu besinleri bol bol tüketerek vücutlarından devamlı salgılanan yağlardan rahatlıkla kurtulabilir. Bu besinleri temin etmeden önce doğal ve taze olmalarına çok dikkat edin. Doğal ve taze besinlerin insan vücuduna çok fazla yararı bulunmaktadır. Bu besinlerin yanı sıra salatalık, kavun, karpuz gibi besinleri de sürekli tüketebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra yağlı ciltlerden kurtulmak için gün içinde en az 2 litre su için.

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Beslenme Önerileri

Kuru ciltler için beslenme önerisi olarak Omega 9 tüketmek çok önemlidir. Omega 9 vitamini en çok avokado da bulunan bir vitamindir. Bu vitamin vücuttaki tüm kızarıklığı ve tahrişi azaltacak bir etkiye sahiptir. Kuru ve hassas ciltler ayrıca bol bol kırmızı renkli meyveleri ve orman sebzelerini tüketebilirler. Bu meyvelerin yanı sıra gün içinde 2 litre su içmekte çok önemlidir.

Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Önerileri

Sivilceli ciltlerin en temel nedenlerinden biri karaciğer kaynaklıdır. Karaciğer kaynaklı oluşan sivilcelerin önüne geçebilmek için bol miktarda lifli gıdalar tüketmek gerekir. Lifli gıdalar karaciğeri temizleyerek sivilce oluşumunun önüne geçer. Sivilcelerden kurtulmak için bol miktarda maydanoz, kereviz, havuç, yeşil biber yemek gerekmektedir. Ayrıca bol miktarda limon ve su tüketerek karaciğer kaynaklı sivilceleri yok etmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Metabolizma Nasıl Hızlanır?, Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir? ve Sağlıklı Yaşamanın Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu