Araç çubuğuna atla
Sağlık

Çocuklar İçin Alerjen Besinler Nelerdir?

Alerjen Besinler Nelerdir? Çocuklar İçin Alerjen Besinler

Çocuklar İçin Alerjen Besinler Nelerdir?

Çocuklar İçin Alerjen Besinler Nelerdir? Çocuklarda alerji riski yetişkinlere göre her zaman daha yüksektir. Bir besini yedikten sonra ortaya çıkan her türlü istenmeyen ve beklenmeyen tepkiye ters gıda reaksiyonları denir. Bu reaksiyonlar çocuklarda sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu alerjilerin ortaya çıkmasında iki farklı neden olabilir. İlki besinler içinde bulunan katkı maddelerinin çocuğun fizyolojik yapısına uymamasıdır. Bir diğer neden ise besinde herhangi bir katkı maddesi bulunmasa bile çocuğun fizyolojik yapısı o besini sindirmeye ve öğütmeye uygun değildir.

Besin Alerjilerinin Nedenleri Nelerdir?

Alerji bazı insanların bağışıklık sisteminin tükettiği besine uygun olarak çalışmaması ve sindirim sisteminin bu yiyeceği kabul etmemesi demektir. Bazı insanların sindirim sistemi bir kaç veya bir besine karşı reaksiyon gösterir. Tepkilerin sebebi kişinin vücudunun alerjiye karşı genetik olarak yatkın olmasıdır. Sizin alerjinizin sebebi anne veya babanızdan geçmiş olabilir. Bu alerji onlarda yok ama sizde varsa her ikisinin genlerinin ortaklaşa yaptığı çalışma ile bu alerjilere karşı hassas olmuş olabilirsiniz.

Her alerjiye karşı verilen tepki aynı olmayabilir. Bazı yiyecekler boğazını yakar, bazıları kızarıklara sebep olur, bazıları öksürük veya hapşırmaya neden olur. Farklı besinlere aynı alerjik tepkiyi göstermeniz mümkündür. Proteine karşı alerjiniz varsa yumurta, süt, et gibi yiyecekleri ne kadar tüketirseniz aynı sonuçla karşılaşırsınız.

Alerji

Alerji Belirtileri Nelerdir?

  • Alerji belirtileri vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir.
  • Alerji sonuçları genellikle sindirim sistemini tetikleyerek rahatsızlığa sebebiyet verir fakat; bazı durumlarda solunum yolu rahatsızlıkları da görülebilir.
  • Anafilaksi alerjik rahatsızlığı en tehlikeli durumlardan biridir. Besin alerjilerinde kişiyi öldürebilecek kadar güçlü etkiler yapar.
  • Alerji durumlarından bir diğer tehlikeli rahatsızlık ise boğazın ve dudakların şişme durumudur. Solunum yoluna etki eden alerjik rahatsızlıklar daha tehlikeli kabul edilir.

Alerji Nasıl Teşhis Edilir?

Kişi rahatsızlandığında ilk olarak besin alerjisinden şüphe ediliyorsa bunun için kendine bir kaç soru sormalıdır. Bugün farklı olarak ne yedim? Anne babalar çocukları rahatsızlandı ise bugün farklı olarak ne yedirdim?diye sormalıdır. Şüphe ettiğiniz bir gıdayı yedikten sonra o gıdanın ne kadar yenilmiş olduğu da çok önemlidir. Alerjik reaksiyon gözle görülür şekilde yüzde kızarıklık, dudak ve boyunda şişme, ateş gibi sonuçlar doğurursa hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Çocuklar İçin Alerjen Besinler Nelerdir?                                        Çilek

Çilek alerjik meyveler arasında ilk bilinen meyvedir. Bu yüzden çocuklara çilek vermeden önce mutlaka bir hekime danışın. Çilek verirseniz de önce hafifçe tattırıp bir kaç saat bekleyin çocuğunuzun vücudu bu meyveye bir tepki vermiyorsa yedirmeniz de bir mahsur yoktur.

Greyfurt

C vitamini deposu olan greyfurt portakal ve mandalina ile beraber kışın sık tükettiğimiz meyvelerden birdir. Greyfurt alerjik etkiye sahip bir meyvedir fakat asıl ciddiyetini bazı ilaçlarla ve farklı besinlerle beraber tüketildiğinde gösterir. Greyfurt her kişide farklı besinlerle ortaya çıkan bir alerji durumu oluşturur. Örneğin biri çilekle greyfurt tükettiğinde alerji olurken bir başkası greyfurt ve fıstık yediğinde alerjik reaksiyonlar görülür.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı bir çok çocukta alerjik etki yaratan bir kuru yemiştir. Sonuçları bir hayli ağır olan yer fıstığını çocuklarınıza belli bir yaşa kadar vermemenizi tavsiye ediyoruz.

Çocuklar İçin Alerjen Besinler Nelerdir?                              Peynir

Peynire karşı alerjisi olan çocukların alerjik tepkileri aslında peynire karşı değil içerisindeki küf koruyuculara karşıdır. Peynirin içerisindeki bu koruyucu maddeler ciddi alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir.

Çocuklar İçin Alerjen Besinler Nelerdir?                          Yumurta

Yumurta çocuklar için çok gerekli ve besleyici bir besin olsa da içerdiği protein ve bazı maddeler çocuklar üzerinde ciddi etkiler yaratabiliyor. Elde ve ayakta kızarıklar, kaşıntılar gibi.

Süt

Süt alerjileri farklı tür sütlere karşı olan bir alerji durumudur. Koyun,keçi,manda ve inek sütüne aynı alerjik tepkileri gösteren çocuk sayısı yok denecek kadar azdır. Çocuğunuzun hangi süte karşı alerjisi olup olmadığını öğrenmek için her gün farklı sütten birer kaşık vererek öğrenebilir veya bir hekime danışabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Detoks Yapmanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Detoks, Detoks Yapmanın Yolları ve Detoks Yapmanın Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu