Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Gider

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir

Çöp kovası sürekli temizlenmediği zaman kokmaktadır. Koku tam anlamı ile çöp kovasına sindiğinde çöp kovası kokusunu gidermek daha da zorlaşmaktadır. Çöp kovası kokusunun nasıl giderileceği konusunda bir çok farklı yöntem vardır. Çöp kovası kokusu gidermek için en iyi yöntemleri sizler için derleyip toparladık.

Çöp kovanızın içine her ne kadar çöp poşeti koyuyor olsanız da koku çöp kovanıza her zaman sinmektedir. Özellikle çöp kovasının kapalı olmasının etkisi bunda çok büyüktür. Kova içerisinde kalan koku zamanla kovaya sinmektedir. Çöp kovasının kokması sizleri hem koku anlamında rahatsız eder hem de sineklere davetiye çıkarır. Bu yüzden hem banyo çöp kovalarını hem de mutfak çöp kovalarını belirli aralıklarla temizlemeniz ve temiz tutmanız gerekmektedir.  Şimdi çöp kovası kokusunu gidermek için yapılması gerekenleri hep beraber inceleyelim.

Çöp Kovası Temizliği Nasıl Yapılır

Öncelikle eğer çöp kovanızın içinde bir kova daha varsa ilk olarak temizliğe o kovadan başlamanız gerekmektedir. Çöp kovası temizliği ve koku giderme konusunda kullanılan en etkili malzemeler karbonat, sirke, çamaşır suyu ve borakstır.

Boraks İle Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir ?

Benim en çok tavsiye ettiğim çöp kovası temizleme yöntemi boraks ile çöp kovası temizlemedir. Boraks hem temizlik hem de koku giderme konusunda çok etkili olacaktır. Yarım bardak boraksı yarım bardak su ile iyice karıştırın. Ardından çöp kovanızda kuru yüzey kalmayana kadar iyice bu sıvı ile silin. 15 Dakika bu sıvı kovanızın üzerinde beklesin ardından sünger ile çöp kovasının tamamını yıkayın ve durulayın.

Kedi Kumu İle Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir ?

Evet evde kedi beslemenin iyi yönlerinden biri de budur J Bunu bir hayvan sever tavsiyesi olarak dikkate alabilirsiniz. Bentonit kedi kumu nem alma konusunda çok etkilidir. Çöp kovasına çöp poşeti koymadan önce kovanın dibine az bir miktar kedi kumu dökerseniz kovanız içerisinde oluşan nemi bentonit kum emerken kötü kokuyu da engellemiş olursunuz. Dilerseniz farklı çiçek kokulu kedi kumlarından da tercih edebilirsiniz.

Karbonat ile Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir ?

Bilindiği gibi bir çok şeye faydası olan karbonat çöp kovası kokusu giderme konusunda da işimize yarayacaktır. İlk olarak kovanız kokuyorsa kovanızı yıkadıktan sonra bir miktar karbonat ile kovanın tamamını ovun. Bu kovanıza sinmiş olan kokuyu giderecektir. Aynı zamanda yine çöp kovanıza poşet koymadan önce dibine az bir miktar karbonat dökerseniz bu da çöp kovanızın yeniden kokmasını engelleyecektir. Nem ve kokuyu karbonat emmektedir.

Çamaşır Suyu İle Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir ?

Eğer çöp kovanız aşırı derecede kokuyor ve rahatsız ediyorsa sizde kovanızda oluşan mikroplarla en az onlar kadar sert bir madde olan çamaşır suyu ile savaş açabilirsiniz. Çamaşır suyunun kokusu çok serttir bu yüzden çamaşır suyu ile çöp kovanızı yıkadıktan sonra üzerinden bir de sıvı deterjan ile yeniden yıkamanızda fayda vardır. Çamaşır suyu ile çöp kovanızı yıkamak istiyorsanız çamaşır suyunu bol su ile sulandırın az bir miktar çamaşır suyu işinizi görecektir. Ayrıca her zaman için çamaşır suyu kullandığınızda kullandığınız ortamı aynı zamanda havalandırmaya özen gösterin.

 

Yani çöp kovanızda kokuyu engellemek için aslında kullanmanız gereken nem alıcı ürünlerdir. Evinizde kedi kumu, karbonat benzeri şeyler halihazırda yoksa farklı bir nem alıcı madde kullanarak da çöp kovasının kokmasını engelleyebilirsiniz. Çöp kovasının dibine koyduğunuz nem emici madde çöp içerisinde oluşan nemi ve kokuyu emerek kovanızın kokmasına her zaman engel olacaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Arsenik Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arsenik Birikimlerini Vücuttan Atmanın Yolları, Arsenik Yan Etkileri ve Arsenik Zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu