Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Fobiler

Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Fobiler

Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Fobiler

Dünya üzerinde yaşayan insanların %75’inin herhangi bir duruma karşı fobisi bulunmaktadır. Bu fobiler genelde bilinen ve sıkça karşılaşılan fobilerdir. Fakat Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Fobiler vardır. Bu fobiler ilk duyduğunuzda saçma gelebilir fakat; dünya üzerinde bu tür insanlar bulunmaktadır. Gelin birlikte bu fobilerin neler olduklarına bakalım.

Agyrophobia – Karşıdan Karşıya Geçme Korkusu

Agyrophobia karşıdan karşıya geçme korkusudur. Bu fobi insanları genelde şehir hayatından uzaklaştıran ve kırsal alanlarda yaşamalarına neden olan bir fobidir. Bu fobiye sahip olan insanlar tek başlarına trafik akışının olduğu bir yerde asla karşıdan karşıya geçemezler ve saatlerce beklerler. Bu sebeplerden ötürü şehir yaşamını tercih etmek yerine kırsala göç ederler.

Agyrophobia – Karşıdan Karşıya Geçme Korkusu

Mageirocophobia Yemek Pişirme Korkusu

Mageirokos Yunanca’da yemek pişirmede yetenekli kişi anlamına gelmektedir. Eğer bu fobiniz varsa kıza zamanda zayıflar bir deri bir kemik kalırsınız. Bu fobi özellikle tek başına yaşayan insanlar için çok büyük bir sorun haline geliyor. Bu korku ile yaşayan insanlar yemek yapmaktan ve yemek yapanlardan çok korkarlar. Yemek yapılacağına aç kalmayı tercih ederler. Bu sebep yüzünden bu korkuyu yaşayan insanlar hep zayıftır.

Mageirocophobia Yemek Pişirme Korkusu

Pediophobia Oyuncak Bebek Korkusu

Pediophobia oyuncak bebekten korkma fobisidir. Bu korkunun sebebi aslında daha önce geçirdiği bir travma değildir sadece bebeklerden korkma durumudur. Bu kişiler yalnızca korkutucu bebeklerden değil bütün oyuncak bebeklerden korkarlar. Bu yüzden tüm bebeklerden, robotlardan, mankenlerden de korkarlar. Bu korku genelde çocuklardan korkmak anlamına gelen pedophobia veya pediaphobia ile karşılaştırılan bir korkudur fakat birbirleriyle ilgisi yoktur. Sigmund Freud bu korkunun özünde oyuncak bebeğin canlanacağını düşündükleri için fobi sahibi olduklarını söylemektedir. Diğer bir bilim adamları da bu korkunun özünde insan olmayan objenin insan gibi davranmaya başlayacağı korkusu olduğunu savunmaktadırlar. Bu yüzden oyuncak bebeklerden uzak durmayı tercih ederler.

Deipnophobia  Akşam Yemeği Sohbeti Korkusu

Aslında bu korku ilk aklınıza gelen değildir. Aklınıza ilk gelen şey akşam yemeği bittikten sonra herkesin oturup beraber sohpet etmesidir. Fakat bu korkunun sahibi bir insan bundan değil akşam yemeği sırasında yanındakinin kendisi ile konuşmasından korkar. Bu yüzden bu kişiler akşam yemeklerini yalnız yemeyi tercih ederler. Bu sayede korkularından uzak durmayı tercih ederler. Yemek sırasında böyle korkusu biri varsa yanınızda yemesi için kesinlikle ısrar etmeyin ve empati kurun.

Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Fobiler Nelerdir?

Eisoptrophobia  Ayna Korkusu

Eisoptrophobia geniş anlamıyla aynalardan korkmak demektir daha detaylı açıklayacak olursak aynada görünen dünyanın yansıması ile ruhsal olarak iletişim kurma korkusudur. Bu rahatsızlığa sahip olanlar mantıksız olduğunu kabul etseler bile korkularına mani olamazlar. Korkuları büyük ölçüde batıl inançlarından dolayı meydana gelir. Ayna kırmanın uğursuzluk getireceğini, aynaya bakmanın ruhsal dünya ile iletişime geçme anlamına geldiğini hissederler ve bu yüzden aynaya bakmaktan korkarlar.

Eisoptrophobia  Ayna Korkusu

Automatonophobia Vantrilok’ten (karnından konuşan’dan) Korkma

Aslında bu korkunun mantığını anlayabilmek mümkündür. Karından konuşan biri ile karşılaşmak tabi ki korkutucudur. Oyuncak bebeğin kıç tarafından elini koyan bir adam ve ağzı kıpırdamadan elindeki oyuncağın canlanmış gibi konuşması insanı rahatsız eder. Bu durumdan korkan kişilerin tedavi olması gerekmektedir.

Automatonophobia Vantrilok’ten (karnından konuşan’dan) Korkma
Automatonophobia Vantrilok’ten (karnından konuşan’dan) Korkma

Pentheraphobia  Kaynana Korkusu

Aslında bu fobi yaygın bir türdür fakat çoğu insan fobi olduğunun farkında değildir. Gelinlerin çoğu kaynanalardan korkar ve bu korkularını uzun süre yenemezler. Bu fobi türü bir çok filmde işlenmiş ve dalgası geçilmiş bir konudur. Fakat gelinler için durum pekte komik değildir. Çünkü onlar bu korkuyu iliklerine kadar yaşarlar ve hissederler. Gelinler genelde kaynalar yaptıkları işleri beğenmediklerinde onlardan korkmaya başlar ve her işlerini onlara beğendirmeye çalışırlar. Bu yüzden sürekli her işi onların beğenip beğenmeyeceği korkusunu yaşayarak yaparlar.

Pentheraphobia  Kaynana Korkusu
Pentheraphobia  Kaynana Korkusu

Arachibutyrophobia  Fıstık Ezmesinin Ağzının Üstünde Kalma Korkusu

Bu fobi aslında doğuştan değil sonradan meydana gelen bir fobi türü. Özellikle çocuk yaşlarda fıstık ezmesi ve ekmek yiyen çocuklar dudak kenarında ve ağzın üst kısmında kalan fıstık ezmesini almakta hep zorlanmışlardır. Bu durum yaş ilerledikçe bir sorun olmaktan çıkıp ciddi bir korkuya dönüşmüştür.

Arachibutyrophobia  Fıstık Ezmesinin Ağzının Üstünde Kalma Korkusu
Arachibutyrophobia  Fıstık Ezmesinin Ağzının Üstünde Kalma Korkusu

Cathisophobia  Oturma Korkusu

Bu korkunun nedeni hemoroid sonrasında yaşanan zor durum olarak bilinir. Bazen nedeni sivri ve acı veren objelerin üstüne oturma sonucu olabilir. Bazen oturma korkusunun nedeni okul yıllarında alınan bir cezadan kaynaklı olabilir. Ya da topluluk önünde konuşma korkusunun başka bir formu olarak ta nitelendirilebilir. Bu korkuyu yaşayan insanlar oturmayı düşündüklerinde bile korkmaya başlar ve oturmaktan çekinirler.

Cathisophobia  Oturma Korkusu
Cathisophobia  Oturma Korkusu

 

Bir önceki yazımız olan Ünlü Çizgi Filmlerin Trajik Sonları başlıklı makalemizde Cedric Çizgi Filminin Sonu, Tom ve Jery Çizgi Filminin Sonu ve Tweety Çizgi Filminin Sonunda Ne Oldu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu