Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Ne Gibi Durumlarda İşe Yarar?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? sorunuzun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir çok hastalıkla savaşan defne yaprağı keşfedilmiş fakat çok kullanılmayan bitkilerden biridir. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve enfeksiyon gibi hastalıkların önüne geçen defne yaprağı çok faydalı bitkiler kategorisine girmektedir. Güzel kokusu ve yeşil rengi ile yemeklerde kullanılan defne yaprağı sofraların vazgeçilmezi haline gelmeye başlamıştır. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerde yetişen defne ağacı yaprakları sayesinde artarak çoğaltılmaya başlanmıştır. Kış aylarında soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda boğazları temizlemesi ile ün salan defne yaprağı iltihaplanmanın ve öksürüğün önüne geçmektedir. Bu yazımızda sizlere defne yaprağı hakkında daha geniş ve detaylı bilgiler vereceğiz.

Yeşil yapraklı bitkilerden olan defne yaprağı içerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Bilhassa kış mevsiminde meydana gelen rahatsızlıkların önüne geçen ve hastalıkların tedavisinde kullanılan defne yaprağı son yıllarda üretimi en çok artan bitkilerin başında gelmektedir. Türk mutfağında son dönemlerde tekrar kullanılmaya başlanan defne yaprağı salatalarda ve yemeklerde yerini almaktadır. Ayrıca aşırı stres yapanlar defne yaprağı çayını yaparak sakinleşebilir ve stresli durumlardan kurtulabilirler. Defne yaprağı böbrek taşlarına da iyi gelmektedir. Defne yaprağı çayını düzenli tüketerek böbrek rahatsızlıklarından kurtulmak mümkündür. Genellikle zeytinyağlı yemeklerde kullanılan defne yaprağı yemeklere çok farklı bir tat ve koku bırakmaktadır. Yemek içerisinde direkt tüketmek yerine yemek sularına tat veren defne yaprağı yemek piştikten sonra tencerenin içinden alınır ve bıraktığı koku sayesinde yemek bambaşka bir boyuta ulaşır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Defne yaprağı daha öncede değindiğimiz gibi özellikle hastalıklar üzerinde çok etkili bir bitkidir. Sizlere bu hastalıkların neler olduğunu ve hangi tür hastalıklarda defne yaprağını ne şekilde kullanacağınızı anlatacağız.

Soğuk Algınlığı ve Gribal Enfeksiyonlar

Daha öncede değindiğimiz gibi defne yaprağı gribal enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığında kullanılan bir şifa kaynağıdır. Bu tür rahatsızlıklarınız varsa bir bardak kaynar su kaynatıp içinde 2 adet defne yaprağı atın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 3 defa bu şekilde karışım hazırlayıp içerseniz rahatsızlıklarınızdan daha çabuk kurtulursunuz. Ayrıca defne yaprağı ile hazırladığınız bu suyu içerek boğazların yumuşamasını da sağlamak mümkündür.

Yaraların Daha Hızlı İyileşmesi

Vücudunuzda oluşan küçük yaraların daha hızlı iyileşmesi için defne yaprağını iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. İlk olrak yukarıda bahsedildiği gibi defne yaprağı suyunu her gün tüketmek yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Bir diğer yöntemde ise defne yaprağını aloe vera jeli ile berbaer yaraların üzerine bırakarak yaraların iyileşmelerini hızlandırabilirsiniz.

Böbrek Taşlarını Parçalar 

Defne yaprağı ile hazırladığınız çaylar böbrekler ve özellikle böbrek taşlarına iyi gelir. Böbrek taşı probleminiz varsa her gün 2 bardak defne suyu içebilir bu sayede zamanla böbrek taşlarının düşmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Armudun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Armudun Faydaları Nelerdir, Armut Ne İşe Yarar ve Armut Yemek Yararlı Mıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu