Araç çubuğuna atla
Bilim AdamlarıBiyografiFaydalı BilgilerGenel

Değeri Bilinmeyen Önemli İnsanlar

Değeri Bilinmeyen Önemli İnsanlar Yazarlar, Tarihçiler, Mucitler

Değeri Bilinmeyen Önemli İnsanlar

Değeri Bilinmeyen Önemli İnsanlar Geleceğimizi inşa eden geçmişteki bazı önemli insanları tanırız ama bazıları vardır ki adları duyulmamıştır.

1.Clair Cameron Patterson: Kurşunsuz benzin kavramını oluşturan Clair Cameron ölümler üzerine benzinde kurşun kullanımını yasaklatmış kişidir. Uzun uğraşlar sonucu dünyanın yaşını ölçen bu adam dünyanın yaşını 4.5 milyar olarak bulan kişidir.

2.Grace Hopper: Amerikan ordusunda asker olan Grace Hopper bilgisayar programlama sistemlerini düzenleyen ilk kişidir.

3.Patirck Vincent Coleman: Nova Scotia’da tren hareket memuru olan Patirck devasa bir gemiye patlayıcı madde taşıdığı sırada öldü. Patlama sırasında istese oran kaçma imkanı vardı ama patlamayı önceden sezdi ve geriden gelen onlarca treni ve içindeki insanları kurtarmayı başardı.

4.Ignaz Semmelweis: Takma adı ‘annelerin kurtarıcısı’ olan Macar fizikçi Ignaz lohusa annelerinin ardı ardına ölmesi üzerine içinde kalsiyum hipoklorit olan antiseptikler buldu ve annelere kullandırttı böylece ölümlerin önüne geçti.

5.John Harington: Sifonlu tuvaleti bulan kişidir.

6.Harve Hubbell: Elektirik prizini icat eden kişidir.

7.Chiune Sugihara: Yahudi soykırımı sırasında yüzlerce Yahudi insanın vizesini onaylayan Japon diplomat Japonya’ya kaçmalarını sağlayarak hayatlarını kurtarmıştır.

8.Willis Carrier: Klimanın mucidi

9.Dennis Ritchie: Bilgisayarlarımızda bulunan C dosyasının mucididir aslında bilgisayarlarımız onun sayesinde çalışıyor ama pek tanınan bir mucit değil.

10.Lise Meitner:  Nükleer fizyonun mucidi olan Lise Meitner arkadaş kurbanı olmuştur beraber başardıkları Nükleer fizyonu arkadaşı sadece kendisi yaptı gibi göstermiştir. Yıllar sonra Lise’nin haklı olduğu anlaşılmış ve adına bir element verilmiştir. ‘meitnerium’

11.Antonio Salieri:  Schubert’i ve Beethoven’ı eğitmiştir. Fakat kendisini pek tanıyan yoktur.

12. Witold Pilecki: Nazilerin direniş kampına giren Polonyalı bir asker olan Witold bu kampta bir direniş örgütü kurmuş ve bir çok insanın hayatında önemli rol oynamıştır.

13.Alexander Fleming: Antibiyotik ve penisilinin mucididir.

Adlarını ve kısaca neler yaptıklarını anlattığımız bu önemli insanları tanımasak bile hayatımızda olan bir çok kolaylığı onlar sayesinde kullanıyoruz. Bazıları işlerimizi kolaylaştırdı, bazıları insan hayatını kurtardı ve belkide o ufak buluşları ve cesaret örnekleri bugün fark etmesek bile bizi bulunduğumuz konumlara getirdi.

 

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu