Faydalı Bilgiler

Dikkat Dağınıklığının Önüne Nasıl Geçilir?

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Önlenir?

Dikkat Dağınıklığının Önüne Nasıl Geçilir?

Bir işi ilk seferde bitirebilen kişi en üretken kişidir. Her insan bazı durumlarda odaklanamadığını ve bir işi defalarca yapmasına rağmen olumlu sonuç almayabilir. Bu tür durumların asıl sebebi bilgisizlik ve yetersizlik değil odaklanamamaktır. Odaklanarak yapılan işler ilk seferde sonuç verir ve ortaya gayet güzel işler çıkar. Bir işi yaparken o işe odaklanmak için dikkatin tamamen o işe verilmesi gerekir. Eğer bir işi çok iyi bilmemize rağmen ilk seferde yapamıyorsak dikkat dağınıklığı var demektir. Dikkat Dağınıklığının Önüne Nasıl Geçilir? sorusu da tamda burada devreye giriyor. İş sırasında aklımızda farklı bir şey varsa veya yetişmek zorunda olduğumuz başka bir durum varsa o işe maalesef odaklanamayız ve o işten olumlu sonuç alamayız. Bir işten olumlu sonuç almak istiyorsak mutlak suretle tüm dikkatimizi o işe vermeliyiz.

Peki bir işi normalde çok iyi yapmamıza rağmen neden her defasında aynı olumlu sonucu alamıyoruz sorusu aklımıza takılır. Bir işten veya yapılan her işten sürekli olumlu sonuç almak istiyorsak tüm dikkatimizi o işe vermemiz gerekiyor. Genellikle dikkat dağınıklığı olan insanlar bir işle uğraşırken kafaları farklı yerlere gider. Bazıları işin hemen başındayken bazıları da işin ortasında veya sonlarından dikkat kaybı yaşarlar. Bu sorunun üstesinden gelmek için bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır. Her defasında olumlu sonuç alabilmek için dikkatimizi nasıl toplayacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Sizlere bir kaç yöntemle dikkat dağınıklığını nasıl gidereceğinizi anlatacağız umarım faydasını görürsünüz.

Çalışırken Dikkatinizi Çekecek Her Şeyden Uzak Durun

Dikkat dağınıklığı bir çok insanın başına gelen durumlardan biridir. Bazıları ufacık bir sesten bile etkilenip ellerindeki işin ne olduğunu unuturken; bazıları top atılsa etkilenmeyerek işine devam eder. Sizde en ufak şeylerden dolayı dikkatinizin dağıldığını düşünüyorsanız dikkatinizi dağıtan her şeyi kendinizden uzaklaştırın.

Öncelikle cep telefonunuzu iş yaptığınız sırada kendinizden uzak bir yerde tutun. Cep telefonları son yıllarda en çok dikkat dağınıklığına sebep olan aletlerden biri. Biriyle mesajlaşmak, akılda kalan bir haberi okumak için telefona sarılmak, öylesine elinize alıp telefonu kurcalamak bu durumların hepsi dikkatin dağılmasına sebep olur. Kafanızda tasarladığınız işi saatler boyunca yapamayarak işin çok saçma olmasına sebep olur. Telefonu kendinden uzak tutan her insan işini daha doğru yaparak daha verimli sonuçlar elde eder. Sizde dikkat dağınıklığından şikayetçi iseniz çalışırken telefonu mutlaka kendinizden uzaklaştırın.

Bir diğer önemli etken çalışma alanının karmaşık olmasıdır. Özellikle çalışma masalarında ilginizi çekecek hiç bir şeyin olmaması çok önemlidir. İlginizi çekecek olan eşyalar biblolar, süsler, küçük oyuncaklar, süslü kalemler, renkli masa süsleri gibi. Eğer verimli bir çalışma alanı oluşturmak istiyorsanız masanızda çalışırken kullanacağınız ekipmanlar dışında hiç bir şey olmamasına dikkat edin. Çalışma masanızın üstü tamamen boşalınca göreceksiniz ki işinizi yapmaktan başka bir şeyle uğraşmayacaksınız. Çünkü çalışma esnasında masa üstündeki ürünlere dokunmasanız bile aklınıza o ürünle alakalı bin türlü soru gelir; bu malzemenin ham maddesi ne, nerede üretildi, nerenden geldi, kaç paraya alındı, ne işe yarıyor gibi bir sürü soru kafanızı kurcalayabilir.

Kısacası işinizi yapmaya engel olan her nesneyi kendinizden uzaklaştırın. Bu sayede işleriniz hem daha kısa sürede bitecek hemde daha çok verim alacaksınız. Diğer türlü kafanızı karıştıracak bir sürü sorun ile uğraşmak zorunda kalıp işinizi yarım yamalak yaparsınız. En verimli ve doğru çalışan insanlar hayatlarında çok fazla eşya biriktirmeyen insanlardır. Çünkü fazla ürün çok fazla karmaşa demektir.

Dikkat Dağınıklığının Önüne Nasıl Geçilir? Yöntemler Nelerdir?

Bir işi yapmadan önce mutlaka o işin planını oluşturmak gerekmektedir. Planlı olan her işin verimliliği artar. Verimliliği arttırmak istiyorsanız planınızı ona göre yapın. Çünkü acele ile başlayan işlerin %65’i olumlu sonuç vermez. Geriye kalan %35’lik oran ise tamamen şans faktörünün devreye girmesi ile olumlu hale gelebilir. Bir işi yapmadan önce o işle alakalı kendinize 3 tane hedef belirleyin. Bunları çalışma odanıza yada çalıştığınız alanlarda bir kağıda yapıştırıp görebileceğiniz bir yere yapıştırın.

Bu şekilde bir gün içinde zorunlu olduğunuz 3 temel işi yapmış olursunuz. Belirsizlik size karmaşa ile geri döner. Bu yüzden ne yapacağınızı bilin ve belirleyin. Bu sayede yaptığınız işlere ne zaman başlayacağınızı ve ne zaman bitireceğinizi bilir ona göre hareket edersiniz. Kendinize 3 ana hedef koyduğunuz için beyniniz bu 3 ana hedefi tamamlamak isteyecek ve asla farklı şeylerle uğraşmak istemeyecektir. Tüm odak noktanız kendinizi hazırladığınız o noktalar olacaktır. Bu sayede hedeflerinizi tamamladıktan sonra kendinize zaman ayırabilir ve kişisel işlerinizi halledebilirsiniz. Aksi takdirde tüm işleriniz yarım kalır ve hiç birinden verim elde edemezsiniz.

Her gün uyandığınız kendinize soru sorun. Bugün 3 ana hedefim ne? diye. Bu soruların cevaplarını bir kağıda yapıştırın ve sürekli gözünüzün önünde olmasını sağlayın. Bu sayede beyniniz o hedefleri içselleştirecektir. Bu hedefleri tamamladığınızda hem verim aldığınızı hemde rahatladığınızı göreceksiniz.

Hedeflerinizi tamamlarken sürekli oturmak yerine kendiniz için kısa zaman dilimleri ayırın. Örneğin balkonda bir çay yada kahve içerek bir anlık işten uzaklaşın. Bu durum işlerinizi sıkılmadan daha rahat yapmanıza yarayacaktır. Kendinize zaman ayırmanız işlerden sıkılmamanızı sağlayacak ve her iş başlangıcında yeni başlıyormuş gibi hissedeceksiniz. Tamamen işe odaklanmak aslında iyidir fakat bu durum geçicidir. Yani bir veya iki gün böyle devam eder sonra odaklanma yeteneğinizi kaybedersiniz. Bu yüzden en başından en sonuna kadar çalışma saatlerinizi ve kendinize ayıracağınız saatleri planlayın.

Dikkat Dağınıklığının Önüne Nasıl Geçilir? Yöntemler Nelerdir?
Dikkat Dağınıklığının Önüne Nasıl Geçilir? Yöntemler Nelerdir?

Çalışırken Düşünceleri Netleştirin

Yapılan bir araştırmaya göre insanlar çalışma saatlerinin yarısını başka şeyler düşünerek geçirmektedirler. Yani kafa içerisinde sürekli farklı bir iş ile alakalı nasıl yapılması gerektiği yada çok alakasız konuların ne şekilde meydana geldiği düşünülür. Bu yüzden düşüncelerinizi kontrol altına almak ve netleştirmek çok önemlidir. Karmaşık düşüncelerle asla bir noktaya varamazsınız. Varacağınız noktalar muhtemelen suni noktalardır ve bir süre sonra hızlı bir düşüş yaşarsınız.

Aslında düşünceleri kontrol etmek demek tüm bedeni kontrol etmek anlamını taşımaktadır. Düşünce gücü antik çağlardan beri insanların kontrol altına almaya çalıştığı en etkili güçtür. Bu gücü ele alan her insan başarıyı yakalamaya başlayacak demektir. Dünya üzerinde başarı sağlamış insanların neredeyse tamamı kendilerini kontrol edebilen insanlardır. Bu sayede kişisel zevk ve hırslarını bir kenara bırakarak tamamen işlerine odaklanırlar. Odaklanılarak yapılan her iş olumlu sonuç verir.

Düşünce gücünü ele alan insan dikkatini tam olarak neyin dağıttığını da anlar. Aslında en temel problemlerden birini çözmüş olur. Çünkü insanların çoğu dikkat dağınıklığı yaşadığını bilir fakat dikkatlerini tam olarak neyin dağıttıklarını bilmezler. Yazımızın başında size dikkat dağınıklığını etkileyecek faktörler hakkında bilgi vermiştik. Çünkü tam olarak dikkatinizi neyin dağıttığını bilmiyoruz. İşte burada asıl yapılmak istenen dikkat dağınıklığına sebep olan her türlü etmeni düşünce gücünü kontrol ederek anlamaktır.

Düşünce gücü beyinle direk bağlantılı olan bir yöntemdir. Bu yüzden düşünce gücünü geliştirmek ve anlamak için beyni de tanımak ve anlamak gereklidir. Beyin sürekli gelişen bir kas misali asla yerinde sabit kalmayan bir organdır. Beyni anlamak ve tanımak her insanın başarabileceği bir iş değildir. Sizler kendinizi tanımada ve düşünce gücünüzü geliştirmede kararlıysanız işe mutlaka beyninizi anlamakla başlayın. Beyninizi tanır ve anlarsanız düşüncelerinizi kontrol edebilir bu sayede de dikkatinizi ve odağınızı işlerinize verebilirsiniz. En temelden en genele giden bu silsile dışarıdan bakılınca zor gibi görünse de aslında her insanın başarabileceği bir durumdur. Yeter ki isteyin.

Dikkat Dağınıklığının Önüne Nasıl Geçilir? Stresi Yenin

Stres insan oğlunun en büyük düşmanıdır. Maalesef ki o düşmanı kendi içimizde büyütürüz. Her insan kendi düşmanını yaratır ve geliştirir. Şimdi geçmişe dönüp bir hatırlayın; 5-6 yaşlarında sizi strese sokan sebepler var mıydı yada 9-10 yaşlarında; kesinlikle yoktu. Sizler ve bizler bu düşmanı içimizde büyüttük ve geliştirdik. Stres sadece odaklanmamaya engel bir durum değildir. Stresin o kadar çok zararı vardır ki insanı kendinden uzaklaştırır ve tanınmaz hale getirir. Dünya üzerindeki hastalıkların neredeyse %40’ı stresten kaynaklanmaktadır. Bu oran bile stresin ne kadar büyük bir düşman olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Stres yapma demek tabi ki kolaydır ama biz size stres yapma demek yerine stresten nasıl uzaklaşmak gerektiğini anlatacağız. Tabi ki bunu bir örnek üzerinden sizlere anlatmaya çalışacağız. Öncelikle şunu düşünün 5 sene önce sizi zora sokan bir hata yaptınız ve bu hata yüzünden sürekli üzüldünüz ve stres yaptınız. Bu stres o günlerde sizi uykunuzdan etti, sağlığınızı bozdu, beslenme düzeninizi bozdu. Şimdi bugüne geri dönün bu konuyu bu kadar kafaya takmaya gerek var mıydı? Kesinlikle yoktu! Şuan 5 sene ileri gidelim 5 sene sonra şuan stres yaptığımız şey aklımıza gelir mi yada değer mi? Doğru bildiniz değmez çünkü; bir sorun yaşanmışsa onu hiç yaşamamış gibi devam etmek en doğrudur. Sürekli yaptığımız hatalara kafayı takarsak en basit işleri bile elimize yüzümüze bulaştırırız.

İşte bu yüzden stres yaptığımız ve canımızı sıkan her konudan uzak kalmalıyız. Bunun yapabilirsek düşünce gücümüzü ve beynimizi daha kolay kontrol edebiliriz. Bu sayede yaptığımız her işi daha doğru ve daha kusursuz halletmiş oluruz.Stres her zaman güçsüzlüğü temsil eder çünkü stres yapan insan kendini kontrol edemez ve kendini kontrol edemeyen insan da güçsüzdür. Günümüzde en çok rastlanan durum stres olasa da üstesinden en çok gelinen hastalıkta yine strestir. Kendinize bir iyilik yapın ve stresi yenin. Hayata farklı açıdan bakacak ve aslında kafanıza taktığınız şeyin o kadar da önemli olmadığını göreceksiniz. Stresi yaşayan insanlar güçsüz insanlardır ve güçsüz insanlar asla başaramazlar. Sizler bu yazıyı okuyorsanız güçlü insanlar olmaya adaysınız. Başarmak için tek bir engel var oda sizsiniz. Kendinizi yenin!

 

Bir önceki yazımız olan Güneş Yanığına En Hızlı Çözümler başlıklı makalemizde Güneş Yanığı Nasıl Geçer?, Güneş Yanığına En Hızlı Çözümler ve Güneş Yanığının Belirtileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu