Faydalı BilgilerGenel

Dikkatinizi Çekebilecek İlginç Bilgiler

Dikkatinizi Çekebilecek İlginç Bilgiler

Dikkatinizi Çekebilecek İlginç Bilgiler

Dikkatinizi Çekebilecek İlginç Bilgiler yazımızda sizlere muhtemelen daha önce hiç duymadığınız bilgileri vereceğiz. Bu bilgilerin bazılarını aslında her gün görüyor fakat farkına varamıyorsunuz. Bizler bu ilginç bilgileri araştırdık ve sizler için bir araya getirdik. Bu yazımızda sizler için pek çoğunu daha önce duymadığınız ilginç bilgilere ayırdık.

Facebook İlginç Bilgiler

  • Facebook sitesine girdiğinizde üst tarafta bulunan harita her zaman kullanıcının olduğu bölgeyi gösterir. Yani siz neredeyseniz facebook sayfasındaki haritada o bölge işaret edilir.
  • Facebook üzerine evliliğe dair bilgiler girildiğinde bildirim kısmının hemen üstünde bulunan ikon bildirim yapan kişinin cinsiyetine göre farklılık gösterir.
  • Facebook çağrı tonunun 4 notadan oluşması ve bu notaların fa-la-do-mi (f-a-c-e) olması pek çok kişinin dikkatinden kaçan ilginç bir bilgidir.

Zırnık Koklatmamak Nedir?

Zırnık Koklatmamak kelimesi bir kimsenin elindeki parayı başkası ile paylaşmaması anlamına gelmektedir. Fakat bu kelimenin aslı Osmanlı Devletinde biraz daha farklıdır. Osmanlı döneminde deri işi ile uğraşanlar deri üzerinde bulunan kılları bir tarafa ayırmak için kükürt ve arsenik karışımı bir madde kullanırlardı. Bu karışıma o dönemlerde zırnık denirmiş. Zırnık öylesine kötü kokarmış ki insanlar zırnık kokusundan hep kaçıyorlarmış. O dönemdeki deri ustaları dükkanlarına geldiğinde zırnık koklatarak para verirlermiş zırnığı koklamayan dilenci dükkan sahibinden para alamazmış. Dilenci zırnık kokusunu bildiği için paraya gerçekten ihtiyacı varsa koklarmış ama yoksa oradan hemen uzaklaşırmış. Yani dilenci gerçekten paraya muhtaçsa ve para kazanmak için çabalıyorsa o zırnığın kötü kokusuna aldırış etmeden koklarmış. Zırnık Koklatmamak tabiri buradan gelmektedir.

Dikkatinizi Çekebilecek İlginç Bilgiler

  • İslamiyet Araplar arasında yayılmadan önce Arap insanlarının taptığı putların adları Lat, Uzza ve Menat imiş. Bu isimlerdeki putlar yaşayan ilk insanların ve Arapların atalarıdır.
  • Vietnam savaşı olduğu sırada SONY ve IBM gibi çok büyük şirketlerden görev alan yetkililer Vietnam’a gitmiş ve burada yerli halkla konuşmuştur. Bu yetkililer köylülerden ücret karşılığında hayallerini ve rüyalarını anlatmalarını istemişlerdir. Köylülerin anlattığı ve korktuğu şeyleri öğrenen yetkililer, savaşa gelen askerlerin üzerine ve uçaklarına köylülerin korktuğu ve çekindiği şeylerin afişlerini bastırmışlardır. Daha sonra bu afişler tüm Vietnam köylerine atılmıştır. Bu durum Vietnam halkını psikolojik olarak kendi korkularının karşı taraf olduğuna inandırmış ve köylülerin çoğu savaştan kaçmıştır.
  • Whatsapp’ta bulunan ‘bok’ diye tabir edilen ikon aslında kakao parçasıdır.
  • Ateş böceklerinin soğuk ışık ürettikleri ve ürettikleri ışığın %98’i ışık %2’si ısı olarak meydana geliyormuş. Bizlerin kullandığı ampullerin bu kadar çok enerji tüketmesinin nedeni enerjinin çoğunu ısıya dönüştürüyor olmasıdır. Dünya üzerinde ateş böcekleri gibi ısı ışık oranına erişebilen bir ampul veya aydınlatma sistemi henüz geliştirilememiştir.
  • Gandhi beş defa aday olmasına rağmen Nobel barış ödülünü hiç bir zaman kazanamamıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Lucifer Projesi ve Jupiter Kıyameti Nedir? başlıklı makalemizde Güneş Yok Olunca Ne Olacak?, Jüpiter Kıyameti ve Lucifer Projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu