Araç çubuğuna atla
Sağlık

Diş Hassasiyetlerini Azaltmanın Yolları

Diş Hassasiyetlerini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Diş Hassasiyetlerini Azaltmanın Yolları

Diş hassasiyeti dişlerine gerekli özeni göstermeyen neredeyse herkesin yaşadığı can sıkıcı durumlardan biridir. Sıcağa, soğuğa karşı aşırı duyarlı olan dişler yeme içme durumunu olumsuz anlamda etkiler. Bu gibi durumlarda Diş Hassasiyetlerini Azaltmanın Yolları bulunmaktadır. Bu yolları sizler için araştırıp bu makaleyi oluşturduk. Bu yöntemleri kullanarak diş hassasiyetlerinden kurtulabilirsiniz.

Diş Hassasiyetlerinin Nedenleri

  • Çok sert fırça ile veya agresif diş fırçalarıyla fırçalamak
  • Asitli yiyecek ve içeceklerin neden olduğu erozyon
  • Diş çürüğü
  • Aşınmış, sızdıran dolgular
  • Diş ağartma, dolgular ve kronlar gibi bazı diş tedavileri

Diş Hassasiyetlerini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Tuzlu Su İle Durulama Yöntemi

Tuzlu su da diş hassasiyetini hızlı bir şekilde rahatlatmaya yardımcı olabilir. Zararlı bakterilerin hayatta kalamayacağı daha alkalin bir ortam yaratmak için ağzın pH dengesini iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda plak oluşumunu azaltmak için doğal bir antiseptiktir ve size özel bir ikili anlaşma olarak adlandırabiliriz. Bir tuzlu suyla durulama yapmak için, sıcak suya iki çay kaşığı deniz tuzu ilave edin ve tuz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Hassasiyeti ve acıyı azaltmak için sabah ve gece günde iki kez bu solüsyonla ağzınızı durulayın.

Nane uçucu yağı

Nane, dişeti hastalıklarını önlemek için anaerop bakterileri öldürebilen, aynı zamanda dentinin koruyucu kaplamasının bozulmadan kalmasını sağlayan antiseptik bir uçucu yağdır. Kullanmak için, normal diş macununuza bir damla nane yağını ekleyin.

Karanfil esansiyel yağı

Karanfil yağı, güçlü mikrop öldürücü özelliklere sahiptir ve dişleri ve dişetlerini sağlıklı ve güçlü tutarken uyuşukluk ağrısına da yardımcı olabilir. Diş hassasiyetini gidermek için en iyi yol, bir damla saf karanfil yağı ve bir damla saf turuncu esansiyel yağı , 4 damla bir taşıyıcı yağla birleştirmektir.Tarçın uçucu yağı

Tarçın yağı

Tarçın ve tarçın yağı diş çürümesine neden olan bakterilerle savaşabilen ve dişlerin aşırı duyarlı hale gelmesini önleyen antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür. Normal diş macunu ve fırçanıza normalde olduğu gibi bir damla veya iki damla ilave edebilir.

Hindistan Cevizi Çekme

Çoğumuz halen hindistancevizi yağının birçok farklı sağlığa ilişkin faydalarından haberdardır, ancak sadece bakterileri çıkarmak, sağlıklı diş ve dişetleri teşvik etmek ve dişleri iyileştirmek için değil, aynı zamanda ağız sağlığı için ne kadar büyük olabileceğini bilecek çok az insan vardır. Dişleriniz daha az hassas olur ve daha beyaz ve daha parlak hale gelir. Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağını sıvılaştırıp ağzınıza koyun. Yaklaşık 20 dakika boyunca çevirin. Sonradan yutmayın, çünkü ağızda bulunan zararlı bakteri içerir. Bunun yerine, dışarıya tükürün ve daha sonra ılık su ile durulayın.
Iyice durulduktan sonra, dişlerinizi her zamanki gibi hafifçe fırçalayın.
Bunu günde en az bir kere, ideal olarak sabah yapmayı hedefleyin.

Bir önceki yazımız olan Diş Sağlığını Korumanın Doğal Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Diş Sağlığı İçin Ev Çözümleri, Diş Sağlığını Korumanın Doğal Yolları Nelerdir? ve Dişlerimizi Doğal Yollarla Korumak hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu