SektörelWeb Dünyası

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Domain ya da Türkçe manasıyla alan adı anlamına gelen, tarayıcının adres çubuğuna yazılan ve o siteye ulaşmamızı sağlayan kelimenin tamamına verilen addır. Aslında siteler birer IP adresi ve adres çubuğu bulunur. Bu sitelere IP adresi yazarak ulaşım da mümkündür ama IP adresinin akılda tutulması zor olduğundan o sitenin kimliği olarak görmek yanlış olmaz. Alan adı seçimi; sitenin bilinirliği ve hedef kitleye ulaşmada ilk yol olarak düşünüldüğünde domain alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konuları yazımızda anlatacağız.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler                            Site İsmi Önemlidir

Site adları son derece önemli konulardan biridir. İsmi daha sonra değiştirme imkanınız olsa bile ilk bulacağınız ve koyacağınız isim üzerinde detaylıca düşünmeniz gerekebilir. Site ismi kolay ve akılda kalıcı olmalıdır. Kolay kolay akıldan çıkmayacak bu isim sitenizin yükselmesine katkıda bulunacak en önemli durumlardan biridir.

 Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler                       Kelime Taraması

Sitenin tıklanma sayısı, arama motorlarına uyumuyla doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla domain alırken arama motorlarında sıkça kullanılan kelimeleri seçmeniz, sitenin arama motorlarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olacaktır. Özellikle, Google’ın SEO adı verilen sistemini bilmeniz çok önemlidir. SEO sistemiz Google’nin beyni olarak düşünülebilir.

Sitenizi Bir Tek Parça Gibi Düşünün

Alan adınız, sitenizin içeriğiyle alakalı ve doğru orantıda olmalı. Örneğin, kapalı giyimi tanıtma ile ilgili bilgilerin yer alacağı bir siteniz varsa, alan adının içinde kapalı veya giyim kelimeleri geçmeli. Arama motorları, girilen kelimeleri dikkate alır, eğer sitenizin adında, internette sıkça aranan bir kelime varsa, arama motorlarının kullanıcıları size yönlendirmesi kolaylaşır.

Hedef Kitleye Erişmeye Dikkat Edin

Hedef kitlenize uygun bir alan adı seçmeniz gerekir. Örneğin, Türkiye ile sınırlı bir tohum şirketinin, www.yohao.com alan adını alması çok saçma olabilir. Aynı şekilde, Dünya çapında, birçok ulustan insanı hedef kitle olarak belirleyecekseniz, öncelikle ortak dil olarak görülen İngilizce olmakla birlikte, eğer spesifik olarak hitap ettiğiniz bir ülke varsa, oranın dilinde bir domain almanız, en doğrusu olur.

Özgün Olun

Tescillenmiş isimlerden uzak durun kendinize ait mantıklı ve zekice düşünülmüş isimler kullanın. Markaların isimlerini yanlışlıkla kullanırsanız hukuki anlamda zorluk yaşayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Bankalar Konut Kredisini Hangi Şartlarda Verir?, Ev Kredisi Almanın Yolları Nelerdir? ve Konut Kredisi Almak İstiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu