SektörelWeb Dünyası

Domain Nasıl Alınır?

Domain Nasıl Alınır? Domain Almanın Yolları Nelerdir?

Domain Nasıl Alınır?

Domain Nasıl Alınır? Domain’’ ya da Türkçe ifadesi ile alan adı, bir internet sitesinin, ona ulaşmanızı sağlayan adıdır. İnternet sitesi kurmak için, öncelikle sunucudan bir alan satın almanız, ardından bu alana, kullanıcıların size ulaşmaları için, bir ad koymalısınız. Web sitenin adresi olarak bildiğimiz şey, aslında domain kelimesinin karşılığıdır. Domain alma ile ilgili tüm püf noktaları domain nasıl alınır sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Domain Nereden Alınır?

İnternet üzerinden bir alan adı almak için, domain tescil siteleri en doğru adreslerdir. Yerli ve yabancı birçok site, bu konuda hizmeti veriyor. Ücretsiz alan adı alabileceğiniz siteler vardır ancak ancak dezavantajları düşünüldüğünde, ücret karşılığında hizmet veren sistemlerin, daha güvenilir ve sağlam bir tercih olduğu görülebilir. Ücretli domain alımları için, aylık veya yıllık düzenli olarak ödeme yapmanız gerekiyor.

Domain Nasıl Alınır?

Bu sitelerden alan adı almak için, öncelikle, istediğiniz adın, başka bir site tarafından kullanılıp kullanılmadığını sorgulamanız gerekiyor. Aynı isimli iki site kullanılamayacağı için, benzersiz bir ad seçmelisiniz. Ayrıca, seçeceğiniz isim konusunda da, oldukça dikkatli olmalısınız, çünkü, sitenin adını değiştirmek teknik olarak mümkün olsa da, yeni bir domain için tekrar ödeme yapmanız gerekecektir. Dolayısıyla, kimse tarafından kullanılmayan ve iyi düşünülmüş bir site adını iyi düşünerek seçmelisiniz.
Sitenizin adına karar verdikten sonra, istediğiniz host hizmetini ve ödeme şeklini seçebilirsiniz. Daha sonra domain satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Daha detaylı öğrenmek isteyenler için her adımını ekran görüntülü anlattığımız domain satın alma adımlarını inceleyebilirsiniz.

Adım Adım Domain Satın Alma İşlemi

Domain satın almak için aşağıdaki adımları ekran görüntülerinden de göreceğiniz şekilde izleyiniz. 1-2 dakika içerisinde domain sahibi olacaksınız.

Öncelikle bu linke tıklayarak Namecheap.com’un ana sayfasına gidin.
Ana sayfadaki büyük kutucuğa satın almak istediğiniz alan adını yazınız(1) ve sağ tarafta bulunan içerisinde mercek görseli bulunan kırmızı kutucuğa tıklayınız(2). Biz ekran görüntüsündeki örnekte nasiloluyo.net domainini satın almak için arama yapıyoruz.

Diğer sayfada domainin uygunluk durumu müsait olup seç seçeneği varsa Sepete eklemelisiniz. Bunun için sepet işaretine tıklayarak sepetinize domaini ekleyin(3)

Sepetinize gitmeden önce başka almak istediğiniz alan adları varsa arama kutucuğu bulunan yerde arayıp onları da sepetinize ekleyebilirsiniz. Domain aramalarınız bitince hemen yanda göreceğiniz “View Cart” yazan kutucuğa tıklıyoruz ve sepete gidip ödeme kısmına geçiyoruz.(4)

Sonraki ekran ise ödeme öncesi son adımdır. Bu ekranda siparişinizi kontrol edip ödeme adımına geçmeden önce Confirm Order (siparişi onayla) yazan yere tıklayıp ödeme ekranına gidebilirsiniz.(5)

Sonraki adımda Namecheap.com’a üye olmanız istenecektir. “Create an Account” yazan sütuna sizden istenilen bilgileri girmelisiniz. Bu bilgiler şunlardır:
Username: Sizin belirleyeceğiniz bir kullanıcı adı.
Password: Sizin belirleyeceğiniz bir şifre
Confirm Password: Aynı şifreyi bir daha girmelisiniz.
First Name: Adınız
Last Name: Soyadınız
E-mail: E-posta adresiniz
Bilgileri girdikten sonra “Create an account and continue” yazan yere tıklayın ve ödeme bilgilerinizi gireceğiniz sayfaya gidin.

Bu sayfada sizden ödeme bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Kredi kartınızın 16 haneli numarasını, son kullanım tarihini ay ve yıl şeklinde ve kartınızın arka yüzünde bulunan CVC numaranızın son 3 hanesini girerek “Pay Now” butonuna basarak ödemenizi tamamlarsınız.

Domain Nasıl Alınır? Domain Nasıl Seçilir?

Domain seçmek ve alan adınıza karar vermek çok zor bir adımdır. Öncelikle domain seçimi yaparken bu domaini ne amaçla aldığınızı düşünmelisiniz.

  • işinizle alakalı bir site yapmak için domain alıyorsanız domain işinize en yakın bir ad olmalıdır.
  • Kişisel blogunuz için bir domain alıyorsanız kendi ad-soyadınız geçen bir domain alabilirsiniz.
  • Genel bir içerik sitesi yapacaksanız yazacağınız konu başlığı ile alakalı bir domain alabilirsiniz.
  • Domain seçimi konusunda halen tereddütleriniz varsa. Domain alırken nelere dikkat etmeli yazımıza giderek işinize yarayacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Domain Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor. ve Domain ve Site Adı Nasıl Olmalıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu