İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Domates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Türkiye’de tarım alanlarında en fazla üretimi yapılan  ürünlerinden domates yetiştiriciliği ülkemizin önemli ihracat ürünleri listesindedir. Bu yüzden çiftçilerin bu ürünü yetiştirmeleri ve bu ürüne yönelmeleri onlara bir gelir kapısı elde ettirecektir.

Domates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Türkiye’de tarım alanlarında en fazla üretimi yapılan  ürünlerinden domates yetiştiriciliği ülkemizin önemli ihracat ürünleri listesindedir. Bu yüzden çiftçilerin bu ürünü yetiştirmeleri ve bu ürüne yönelmeleri onlara bir gelir kapısı elde ettirecektir. Farklı çeşitleri ve farklı türleriyle ülkemizin birçok farklı bölgesinde üretimi yapılmaktadır domateslerin. Evlerde ve restoranlarda olmazsa olmaz ürünlerden olan domates, tarıma atılacak insanlara alternatif bir ürün olabilir. Yetiştirmesi rahat olan bu ürün önemli bir gelir kaynağıdır. Domates üretimi yapmak için belli şartların oluşması gerekmektedir. Gelin hep beraber bu şartları inceleyelim.

 

Toprak Seçimi ve Ekimi

Toprak Seçimi ve Ekimi
Toprak Seçimi ve Ekimi

Domateste toprak seçiciliği çok fazla görülmemektedir. Ülkemizin hemen hemen her alanındaki topraklarda domates yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çok fazla su tutan topraklar domatesin olgunlaşmasını ve verimini kısıtlayabilmektedir.  Bu yüzden toprak analizi yaptırmak yerinde olacak . ideal Ph değeri 6,5 olan topraklar domates için en elverişli değerdir.

Domates yetiştiriciliğinde toprak ekimi önemli bir ayrıntıdır. Toprağın iyi ve derin kazılması önemlidir. Geniş kökleri olduğu için derin kazılmasının faydasını göreceksiniz. Özellikle pullukla yapılan tarla sürülmeleri daha yerinde olacaktır. İki sefer sürülen toprağı ilk önce sonbahar aylarında sürüp havalandırabilirsiniz. Daha sonra nisan ayı gibi aynı şekilde toprağı sürün. Yabani otların ve köklerin temizlenmesine geçebilirsiniz. Domates tohum ekimi veya fide dikimi şekilde yapılır. Belli bir sıra doğrultusunda belli aralıklarla domates ekimi yapılır ve hemen can suyu verilir.

 

İklim Şartları

Domates yetiştiriciliğine ilkbahar aylarında başlanır. Ülkemizin iklim şartları genel olarak domates üretimine elverişlidir. Özellikle yetişme zamanında güneşe ve sıcaklığa ihtiyacı olan bir sebzedir, böylece daha hızlı ve daha lezzetli domateslerin olgunlaşması sağlanır. Domates hassa bir sebze olduğu için soğuğa ve dona karşı dayanıksız bir sebzedir. Özellikle sıfırın altındaki havalarda domateslerin hasar alması söz konusu olabilir. Soğuklardan etkilenmemesi ve kış şartlarında üretim yapılması için özellikle Akdeniz bölgesinde kış mevsiminde seralarda da domates yetiştiriciliği yapılmaktadır.

 

Sulama, Gübreleme ve Çapalama

Sulama domates yetiştiriciliğinde önemli faktörlerden bir tanesidir. Domates suyu seven bir sebzedir. İlk ekim yapıldığı zaman fidelere can suyu dediğimiz il su verilmektedir. bu yetiştirme yönteminde en uygun yöntem damlama yöntemidir; çünkü domates de suyu yapraklardan ziyade köke vermemiz gerekmektedir, yapraklara değen sular yaprakların çürümesine sebebiyet verebiliyor. Sulama sistemi şu şekilde olursa mantıklı olmaktadır. Mayıs ayında 10 günde bir haziran ayında haftada bir, temmuz ayında 6 günde bir ağustos ayında yine hafta bir, eylül ayında ise iki haftada bir su vererek sulamayı tamamlayabilirsiniz. Nemli ve yağışlı bölgede yer alıyorsanız sulama işlemindeki arayı uzatabilir, kurak ve çok sıcak bölgelerde yaşıyorsanız sulama işlemindeki arayı kısaltabilirsiniz.

Sulamayla beraber gübre kullanımı da domatesin kalitesini ve verimini etkileyen yöntemlerden bir tanesidir. Mineral ve vitamin bakımdan toprağı zenginleştirecek gübreleme işleminin şubat ayı gibi yapılması daha uygundur.

Çapalama domateslerde yabani otlardan kurtulmak için önemlidir. İki sefer önerilen çapa işleminin ilki fideler boy vermeye başladıktan yaklaşık on beş gün sonra yapılmalıdır. İkinci çapalama ise ilk çapalamanın üzerinden 20 gün geçtikten sonra yapılır.

 

Hasat Dönemi

Hasat Dönemi
Hasat Dönemi

Domates yetiştiriciliğinde hasat dönemini kaçırmamak lazımdır. Sulu sebze ve meyveler olgunlaştıktan sonra daha çabuk çürüme ihtimali olduğundan hasat dönemi iyi belirlenmelidir. Olgunlaşan domatesleri elle dallarından koparmak en uygunudur. Koparırken dallarına zarar vermeden koparmanız gerekmektedir ki dallardaki olgunlaşmayan domatesler zarar görmesin.

 

Para Kazanabilir miyim

Domates yetiştiriciliği her zaman para kazandıran bir meslektir. Tüketimi her zaman olacağından dolayı Pazar payı hiç kaybolmayacak bu ürün şu an daha pahalı fiyatlara satışa sunulmaktadır. Eğer imkanınız varsa ve para kazandıracak bir meslek arıyorsanız bu alana yönelebilrisinz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu