Banka - KrediSektörel

Döviz Hesabı Nedir

Döviz hesabı kullandığımız vadesiz Türk lirası hesabına benzeyen yalnızca para biriminin değişiklik gösterdiği bir hesaptır. Döviz hesabına yalnızca seçmiş olduğumuz döviz cinsinden yatırım yapabiliriz.

Döviz Hesabı Nedir?

Döviz hesabı kullandığımız vadesiz Türk lirası hesabına benzeyen yalnızca para biriminin değişiklik gösterdiği bir hesaptır. Döviz hesabına yalnızca seçmiş olduğumuz döviz cinsinden yatırım yapabiliriz. Döviz hesapların da bankanın belirlemiş olduğu günlük harcama veya yatırma tutarları kadar istediğimiz şekilde döviz yatırma ve bozdurma eylemlerini gerçekleştirebiliriz. Parasını Türk lirası olarak değil de döviz cinsinden biriktirmek ve saklamak isteyen insanlar için çok kullanışlı bir hesap cinsidir.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz Hesabı Nasıl Açılır
Döviz Hesabı Nasıl Açılır

Döviz hesabı açmak için vadesiz hesabınızın bulunduğu bankanın müşteri temsilcileriyle görüşerek istediğiniz döviz cinsinden hesabınızı kolaylıkla açtırabilir ve işlem yapmaya o an da başlayabilirsiniz. Ayrıca mobil banka uygulamaları da bu konu da size oldukça yardımcı olabilir, müşteri temsilcileriyle görüşmeye gerek kalmadan tek başınıza hesabınızı açmanıza olanak sağlarlar. Hesabınız açıldıktan sonra istediğiniz şekilde döviz alımı veya satımı yapabilirsiniz.

Döviz Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Döviz hesabı açtırdıktan ve kullanmaya başladıktan sonra artık günlük döviz kurlarını yakından takip etmelisiniz ve bu kurların ne zaman düşeceği veya yükseleceği konusunda bilgi sahibi olan ekonomistler sayesinde paranıza para katmaya başlayabilirsiniz. Piyasaların durumlarını takip etmeli ve dikkatli olmalısınız. Eğer döviz de düşüş bekleniyor ise bozdurup tekrar yükselmeye başlayacağı zaman da döviz hesabına tekrar yatırım yapmalısınız.

Döviz Hesabından Havale Yapabilir Miyim?

Döviz hesapları da aynı vadesiz TL hesapları gibi olduğundan dolayı para transfer işlemleri de aynı şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak havale yapacağınız hesabında aynı sizin gibi döviz hesabı olması gerekmektedir. Ayrıca döviz havalelerinde bankadan bankaya değişen işlem ücretleri kesilebilir.

Döviz Hesabının Avantajları Nelerdir?

Döviz Hesabının Avantajları Nelerdir
Döviz Hesabının Avantajları Nelerdir

Yatırım aracı olarak kullanılan döviz hesaplarının avantajları arasında ki en önemlisi paranızın durduğu yerden, siz uyurken bile değer kazanabilecek bir konumda olmasıdır. Uzun vadeli düşündüğünüz yatırımlar da bir kaç sene sonunda biriktirdiğiniz döviz cinsi paranız yatırdığınız tutarın kat ve kat üzerine çıkmış olacaktır. Döviz hesabı kullanılmamış olsaydı yatırdığınız para miktarı ne ise bir kaç sene sonunda elinize geçecek para miktarı da o olacaktı. Bu sebeple yatırım aracı kullanmak oldukça yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Da Ne Alınır Ne Satılır? başlıklı makalemizde Borsa Da Alım Satım, Borsa Da Ne Alınır ve Borsa Da Ne Alınır Ne Satılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla