Faydalı BilgilerSağlık

Düzenli Olarak Çay İçenlerin Beyin Sağlığı

Düzenli Olarak Çay İçenlerin Beyin Sağlığı Araştırıldı; Sonuçlar İlginizi Çekebilir

Düzenli Olarak Çay İçenlerin Beyin Sağlığı

Düzenli Olarak Çay İçenlerin Beyin Sağlığı hakkında uzun yıllardan beri araştırmalar yapılmaktadır. Çayın vücuda olan faydaları ve zararları konusu çok uzun yıllardan beri gündemde olan bir konudur. Bu konuya araştırmacı Profesör Feng Lei incelemiş ve bazı sonuçlar elde etmiştir. Ekibi ile yoğun araştırmalar yapan Lei bu araştırmaları Aging Dergisinde yayımlamıştır. Araştırmaya göre düzenli olarak çay içen insanların beyin sağlığı olumlu yönde gelişme gösteriyor. Araştırmada dikkat çekici bir diğer husus ise çayın yaşlanmaya karşı vücuda salgıladığı maddelerin olması.

Düzenli Olarak Çay İçmenin Faydaları

Çayın faydaları geçmişten beri araştırılan bir konudur. Bazı araştırmalara göre çay en çok kalp damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Düzenli çay tüketen bireylerde bu tür hastalıklar çok az rastlanır bir durumdur. Lei’nin yaptığı araştırmalara gör çay bilişsel geriliğin ve zeka geriliğinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Lei 2017 yaptığı detaylı araştırmalar sonucunda düzenli olarak çay insanlarda beyin gelişimi çok daha üst seviyede olabiliyor. Lei’nin yaptığı araştırmalar 20 ile 60 yaş arasında olan insanlar üzerinde yapılmış ve neredeyse hepsinde aynı bulgular görülmüştür. Bu çalışmanın neticesinde çayın somut anlamda faydaları kanıtlanmıştır.

Yapılan araştırmalarda profesör ve ekibi deneklere bir hafta içerisinde en az 4 kez çay vermiştir bu çay sadece siyah çay değildir. Haftanın belli günlerinde siyah çay diğer günlerde yeşil çay ve benzer çaylardan içmelerini istemiştir. Aynı yaş grubunda olan diğer deneklere ise hiç bir şekilde çay vermemiş ve normal şekilde hayatlarına devam etmeleri gerektiğini söyleyip sadece çayı yasaklamıştır. Aynı yaşlarda olan iki farklı deney grubunun çay içen bölümüne 90 gün boyunca haftada 4 kez çay içirmiştir. Diğer grup ise dilediği şekilde beslenmiş ve sadece çay tüketmemiştir.

90 gün sonunda denekler üzerinde yapılan çalışmalarda çay içenlerin beyin fonksiyonlarında kıpırdanma olduğu tespit edilmiş fakat diğer grup üzerinde yapılan incelemelerde aynı bölgede bir değişiklik olmadığı gözlemlenmiştir. Lei’ye göre çay içenlerin beyin kanallarında bir gelişme olduğu ve bu kanalların aktif şekilde çalıştığı fakat diğer grubun aynı kanallarının normal seyirde ilerlediğini görmüştür. Bu hareketlilik açıkça gösteriyor ki yaşınız ne olursa olsun çay içebilir ve bu şekilde beyin fonksiyonlarınızın gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over Sendromu Nedir? başlıklı makalemizde Polikistik Over Sendromu, Polikistik Over Sendromu Nedir? ve Polikistik Over Sendromu Olanlar Nasıl Beslenmeli? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu