Sağlık

Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkileri

Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkileri

Sağlık açısından birçok faydası olan ebegümeci bitkisi althaea, mellow, marshmallow adları ile de bilinen  çok faydalı bir üründür. Genelde meralarda ve yerleşim yerleri dışında hayat bulur. Ebegümecinin boyu ortalama 20-30 santimetre civarıdır. Çok ince ve kadifemsi bir yapısı vardır. Çiçekleri kıllı ve yıldızımsı desenlere sahiptir. Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkileri nelerdir sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Ebegümeci sodyum, potasyum ve selenyum açısından çok zengin bir bitkidir.

Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kolesterolü Dengeler

Kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir (ve kalp ve kan damarlarınızı sağlıklı tutar). Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları bir ay boyunca günde iki kez bir kez bir bardak ebegümeci çayı içmenin, LDL kolesterol, diğer bir deyişle “kötü” tür ve trigliserit de dahil olmak üzere diyabet hastaları arasında toplam kolesterol seviyelerini düşürdüğünü bulmuşlardır.

Sindirim Sisteminin Hızlı Çalışmasını Sağlar

Hidrasyonun sindirim sisteminizi mutlu etmenin anahtarı olduğunu biliyorsunuz ve ebegümeci çayı buna ekstra bir destek verebilir. Bu bitkisel çay çeşidi aynı zamanda doğal bir idrar söktürücü olarak da işlev görerek, hem suyu hem de sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olarak normal idrara çıkma, bağırsak hareketlerine katkıda bulunur. Yetişkinler, ebegümeci çayının günde iki litresini, çocuklar için günde bir litreyi geçmemelidir. Çayın alüminyum ve mangan içeriği nedeniyle çayı içtiğiniz dönemlerde denize girmeyin. Manganez ile denize gitmek, titreme gibi tuhaf yan etkilere neden olabilir.

Ebegümeci İltihaplanmayı Azaltır

Günlük antioksidan dozunuzu almanın tek yolu meyve ve sebzeler değildir. Ebegümeci çayı ayrıca Fitoterapia dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, polifenoller ve antosiyanin gibi fitokimyasallarla doludur. Bu bileşikler vücutta iltihaplanmanın azalmasını sağlar.

Ebegümeci Çayı Kan Basıncını Düşürür

Ebegümeci çayının şöhretle ilgili en büyük iddialarından biri, kan basıncını düşürmeye yardımcı olma yeteneğidir ve araştırmalar bu teoriyi desteklemektedir. Ancak, özellikle hidroklorotiyazid gibi tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, tedavi olarak ebegümeci çayına dönmeden önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Çünkü hidroklorotiyazid gibi tansiyon ilaçlarıyla ebegümeci kullanılması ehlike yaratabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ebegümeciğin kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşündüren bazı çalışmalar olmuştur. 12 hafta boyunca ebegümeci özü almanın, aşırı kilolu / obez kişilerde daha düşük vücut ağırlığı, karın yağı ve VKİ ile sonuçlandığını araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Ebegümecinin Yan Etkileri

  • Yapılan araştırmalar ebegümeci ekstraktı çok yüksek dozlarda, potansiyel olarak karaciğer hasarına neden olmaktadır.
  • Bazı bitki çayları içen kişiler, bazı bitkilerin ilaçlarla etkileşime girme potansiyeline sahip olduğundan doktorlarına bildirmelidir.
  • Diğer kaynaklara göre, ebegümeci tüketimi, sıtmaya yönelik bir ilaç olan klorokin alan kişiler için güvenli değildir . Ebegümeci, ilacın vücutta iyi çalışmasını önleyebilir.
  • Diyabetliler ebegümeci tüketilirken kan şekeri ve kan basıncı düzeylerini izlemelidir. Ebegümeci kan şekeri veya kan basıncı seviyelerini azaltabilir.
  • Hamile veya emziren kadınlar ebegümeci çay içmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Zencefil Çayının Faydaları başlıklı makalemizde Zencefil Çayı, Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? ve Zencefil Çayı Yararlı Mıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu