Araç çubuğuna atla
Sağlık

Egzamayı Bu Yağlarla Yok Edin

Egzamayı Bu Yağlarla Yok Edin

Egzamayı Bu Yağlarla Yok Edin

Egzama ve buna bağlı, benzer diğer iltihaplı sorunlar vücudumuzun sağlıklı dokularına zarar verebilirler. Enflamasyon, vücut dokusunda kızarıklık, şişme, ağrı ve hassasiyet olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Vücudumuzda bir problem meydana geldiğinde etkilenen bölgeye bir bağışıklık hücresi filosu gönderilir. Bu da kan damarlarının genişlemesine ve bu sayede daha fazla kanın yaralı alana ilerlemesine destek sağlar. Savunma hücreleri, iyileşme sürecine yardımcı olmak için kan içinde taşınırken, belirli hormonlar beyinde acı yaşanmasına neden olur.  Bazı yağlar oluşan bu hasarları ortadan kaldırmak konusunda çok etkilidirler. Egzamayı Bu Yağlarla Yok Edin adlı yazımızda bahsedeceğimiz yağlarla bu tür sorunları tamamen ortadan kaldırabilmek mümkündür. Anti-Inflamatuar Uçucu Yağlar meydana gelen hasarın tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir ve önerilmesinde bir sorun yoktur. Uçucu yağların kullanımı son derece sağlıklı ve faydalıdır.

Karanfil Yağı: Karanfil, diş hekimlerinin ağrı ve şişmeyi rahatlatmak için antiseptik ve antienflamatuar olarak yaygın olarak kullandıkları bir madde olan % 80-95 eugenol içeren bir üründür. Odunsu, ılık ve hafif meyveli kokulu karanfil yağı% 40 oranında COX-2 ile bastırıldığı için bir çok durumda imdadınıza koşabilen bir baharat çeşididir.

Okaliptüs Yağı: Okaliptüs yağının birçok kanıtlanan ve henüz kanıtlanmamış onlarca faydası bulunmaktadır. Taze ve dünyevi, ana madde, ağız gargaraları, öksürük gidericiler ve böcek öldürücülerinde ticari olarak kullanılan ökaliptoldür. COX-2’nin% 25 oranında geri atılmasına ek olarak, bir başka çalışmada da okaliptüs yağının ağrı kesici ve iltihaplanma adına çok iyi bir tedavi edicidir.

Bergamot Yağı: Bergamot yağı, enerji verici ve ruh hali artırıcı etkileri ile bilinen bir bitki türüdür. COX-2’nin % 21 azaltılmasıyla yapılan ek araştırmalar, bergamot yağının 0.10 mL / kg konsantrasyonda uygulandığında inflamasyonu % 63 civarında azalttığı kanıtlanmıştır.

Kekik Yağı: Sıcak ve baharatlı, kekik esansiyel yağı, ağrı, şişlik, enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı doğal bir savunma mekanizmasını yaratmaktadır. Organik bir bileşik olan karvakrol içeren kekik yaralanmalarda rahatlıkla kullanılabilen bir uçucu yağdır. Test edilen tüm uçucu yağların en etkileyici özelliği olarak, kekik yağının COX-2 ifadesini% 65 civarında azalttığı ve etkisinin kısa zamanda kaybolduğu açıklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Antioksidan Bakımından En Zengin Baharatlar başlıklı makalemizde Antioksidan Bakımından En Zengin Baharatlar, Antioksidan Kaynakları ve En Etkili Antioksidanlar Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu