Araç çubuğuna atla
İş Fikirleri ve İmkanlarıKendin YapSektörel

Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir? Aktif Gelir Elde Etmenin Yolları Nelerdir? Pasif Gelir Elde Etmenin Yolları Nelerdir?

Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir? Her insan çalıştığı işten iyi bir para kazanınca ayrılmayı düşünür. Fakat  hayaller ve hayatlar arasında insanların bir türlü geçemediği bir boşluk var ve bu boşluk genellikle parasızlıktan kaynaklanıyor.

Eğer işinizi bırakmak istiyorsanız faturalarınızı ödemeye, gelecek için birikim yapamaya ve hayatın tadını çıkarmaya yetecek kadar paranızın olması yadsınamaz bir gerçek. Yeni ve çok kazandıran bir işe nasıl sahip olabilirim neler yapabilirim? Bu sorunuzun cevabını yazımızda bulacaksınız.

Ekonomik özgürlüğünüzü kazanmanın en kolay yollarından biri de kazandığınız paranın büyük bir kısmını emek vermeden uğraşmadan kazanmaktır. Kısacası gelirinizi pasif gelir kaynaklarından elde etmektir.Pasif gelir demek hiç emek harcamadan para kazanmak anlamına gelir.

Gelir durumu net bir biçimde ortaya koymak adına aktif ve pasif gelir kaynağı örneklerini nelerdir gelin beraber bakalım. 

Aktif Gelir Örnekleri:

 • Freelance bilgisayar programcılığı
 • Şahsi aracınızla taksi hizmeti vermek
 • Freelance yazarlık
 • Yapı ve inşaat üzerine çalışmak
 • Saat başı danışmanlık

Pasif Gelir Örnekleri:

 • Herhangi bir buluş ya da fikrin patentini alabilmek
 • Yarattığınız karakterler ya da markalar için ticari marka lisansı almak
 • Kitaplardan, şarkılardan, yayınlardan ya da başka orijinal çalışmalardan telif hakkı satın almak
 • Gün içerisinde çok az ya da hiç sorumluluğunuzun olmadığı işlerden kar etmek
 • Kendinize ait bir blog ya da internet sitesine reklam alarak para kazanmak
 • Para ya da hisse senetleriniz üzerinden faiz yoluyla para kazanmak
 • Emeklilik maaşı almak
 • Kira gelirinizin olması
 • Herhangi bir ürünün ya da hizmetin satışı üzerinden komisyon ile para kazanmak

Pasif Gelir Kuralı Nedir?

Pasif gelirin ilk kuralı zamanınızı boşa harcamamaktır. Pasif gelir, her şeyden öte zamanla alakalı bir durumdur. Para kazanmak için farklı işler yapmak normaldir, fakat tüm gelir akışlarının pasif olması olağan bir durum değildir. Sıfırdan bir iş kurabilir veya yeni bir atılım gerçekleştirebilirsiniz, fakat gelir akışınızın gerçek anlamda pasif olabilmesi için gelir elde etme oranınız zamanla artacak ve harcadığınız süre azalacaktır.

Şöyle düşünelim şuan için bir iş kurduk ve bu iş için saatlik 50 TL alıyoruz bir ay sonra veya bir sene sonra aynı işi aynı saatte yapıp aynı parayı alıyorsak bu pasif gelir olmaz. Pasif gelir için çalışma süreniz azalacak ve kazandığınız para artacak. Yani bu iş için çabanız sürekli azalacak fakat geliriniz katlanarak devam edecektir. Söylemesi gayet hoş fakat bu iş nasıl yapılır yada bu işler nelerdir? dediğinizi duyar gibiyim. Gelin hep beraber pasif işler nedir? nasıl yapılır? bir bakalım.

Pasif Gelir

 

Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir? Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Zamanı doğrudan paraya çevirebilmenin olağan dışı bir yolu hiç bir zaman yoktur ve olmamıştır. Bunun yerine, uyurken veya ailenizle tatildeyken dahi para kazanabileceğiniz gelir yolları oluşturur ve bu gelirlerin hızla artmasını bekleyebilirsiniz.

Pasif gelirde bekleme süresi bir blog başlatmak kadar kısa olabilir. Ya da bir robo – danışmanlık platformuna giriş yapıp 100 TL’lik bir yatırım yapacak kadar süre de gelir akışının başlaması için yeterlidir-robo danışmanlar, küçük komisyon ücretleri karşılığı kullanılabilen ve yatırım portföyünü özel algoritmalar sayesinde yatırımcının risk tercihleri çerçevesinde yönetebilen yazılım platformlarıdır.İster parlak bir iş planına sahip bir girişimci, ister yetenekli bir sanatçı olun fark etmez. Yatırım yapacak fazladan paranız olduğu sürece pasif gelir elde edebilirsiniz.

Zor Günler İçin Para Biriktirin

Daha önce pasif gelir yaratmak için zamana, paraya veya becerilere aynı anda ihtiyacınız olduğunu söylemiştik. O zaman bu işe para biriktirmekle başlamak yanlış olmaz. Yüksek faizli bir tasarruf hesabı açın ve hesabınıza en az 1000 TL yatırın. İşte bu! Pasif gelir elde etmeye başladınız bile! Çok fazla olmasa da bu paradan belirli bir faiz elde edeceksiniz, hatta bankaların yeni hesap açan müşterileri için avantajlı faiz oranları sunduğunu da aklınızda bulundurun.

Yeteneklerinizi Kullanın

Farz edelim ki görevi genel müşteri sorularını yanıtlamak olan sertifikalı bir finansal planlama görevlisi olarak çalışıyorsunuz. Bu becerileri çevrim içi ortamda harika içerikler oluşturmak için kullanabileceğinizi ve zaman içinde açtığınız bu blog sayfası üzerinden para kazanabileceğinizi biliyor musunuz?Borsa taciri olup şimdilerde bu becerilerini finansal yayınlar için yazı hazırlamada kullanan pek çok kişi var. Sizde iyi olduğunuz bir konuyu bulun ve bunun üzerine gidin hangi özelliğiniz size para kazandırabilir düşünün mutlaka vardır.

Zaman, Para ve Çaba Dengesi Oluşturun

Zaman aldatıcıdır, çünkü o en sınırlı kaynaklardan biridir. Daha fazla para kazanmaya veya pasif gelir elde etmeye çalışmanız bazen tehlikeli olabilir, çünkü bu çoğu zaman yeni konular öğrenip yeni beceriler edinmenizi de gerektirir. Unutmayın, kısa vadede amacınız dişinizi sıkmak uzun vadede ise zaman yatırımınızı en aşağı seviyeye indirmek olmalıdır. Para kazanmaya kararlı iseniz sizin adınıza çalışacak ailenizden ve çevrenizden birini bulun ve onu maaşlı çalışanınız haline getirin. Göreceksiniz ki iki kişilik işleri çabucak halledeceksiniz.

Kimsenin Yapmadığı İşleri Yapmayı Düşünün

Pasif gelir elde etmenin en kolay yollarından biride şuana kadar yapılmamış işleri yapmaktır. Kendinize güvenin ve beyin fırtınası yapın kim bilir belkide kendi adınıza yeni bir adım atarak iş hayatınızda bir devrim yaşayacaksınız. Yeni iş fikirleri için çevrenizden yardım almayı sakın unutmayın. Çünkü bazen hiç ummadığımız kişiler bize hayatımızı değiştirecek fikirler verebilir. Saçma veya mantıklı fark etmez her fikre açık olun.

Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir? Gayrimenkule Yatırım Yapın

 • Aldığınızdan daha yüksek bir fiyata evinizi satabilirsiniz
 • Kiralık konut sahibi olabilirsiniz.
 • Evinizde bir odayı kiraya verebilirsiniz.
  Emlak yatırımı ek gelir elde etmek konusunda benim favori yöntemim çünkü lokomotif gibi ilerliyor. Harekete geçirmek biraz zaman alabilir fakat harekete geçtiği zaman çok çaba gerektirmeden ilerleyen ve kazandıran bir iş.

Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir?  Kitap Yazın

insanların çoğu kitap yazmayı hayal etmiştir fakat; öz güven eksikliğinden dolayı yazamamıştır. Siz bir adım atın ve kitap yazmaya başlayın. Masrafsız bir iş olan kitap yazımı sayesinde bir çok insan oturduğu yerden senelerce para kazanmıştır. Bu insanlardan biride siz olabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey biraz cesaret.

Blog Açın

Kendiniz için pasif bir gelir yaratmanın son derece ucuz, ancak bir o kadar da ölçeklenebilir bir yolunu arıyorsanız bu iş tam size göre. Bir blog sayfası başlatmayı düşünmek sizi ciddi anlamda yarar sağlayacaktır. Ancak, bir blog sayfası üzerinden banka hesaplarınızı doldurabilmek için kaliteli içerikler yayınlamaktan çok daha fazlasına sahip olmanız gerekiyor bunu aklınızdan sakın çıkarmayın. Blogunuzu tutarlı bir şekilde yönetir ve sayfanızda farklı çok insana hitap eden eşi benzeri olmayan bir değer sunarsanız, fahiş miktarlarda bir pasif gelir elde etmeniz mümkündür.

Ek Gelir Kazanmanın Yolları Nelerdir?  Borsaya Yatırım Yapın

Halka açık hisse senetlerine veya tahvillere yatırım yapmak insanların uzun vadeli bir gelir-hatta servet- elde etmelerinin en kolay yollarından biridir. Veriler oldukça iyi olsa da, ortalama bir birikime sahip ortalama bir kişi ETF’ler(borsa yatırım fonları) ve düşük ücretli endeks fonları aracılığıyla pasif olarak yatırım yapmalıdır.

Bir Uygulama Tasarlayın

Herkesin ilgisini çekebilecek güzel bir uygulama geliştirerek ciddi bir pasif gelir kaynağı oluşturmak mümkündür. Son dönemlerde bir çok insan bu tarz uygulamalar tasarlayıp kiralayabiliyor veya satarak ciddi paralar kazanabiliyor.

 

Bir önceki yazımız olan Düzce'de Evde Yapılabilecek Ek işler başlıklı makalemizde Düzce'de Evde Gül Paketleme İşi Yapmak, Düzce'de Evde Ihlamur Paketleme İşi Yapmak ve Düzce'de Evde Kalem Tıraş Paketleme İşi Yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu