Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Ekmek Kızartma Makinesi Nasıl Temizlenir

Ekmek kızartma makinesi, diğer tüm cihazlar gibi, düzenli temizliğe ihtiyaç duyar. Her zaman mükemmel kullanım koşullarında olmasını istiyorsanız, ekmek kızartma makinenizi düzenli aralıklarla temizlemeyi ihmal etmeyin.

İyi bir kullanım için ekmek kızartma makinesi her kullanımdan sonra temizlenir, ama … dürüst olalım! Kahvaltıyı genellikle acele ediyoruz ve hatırladığımız son şey ekmek kızartma makinesini temizlemek oluyor. Bu yüzden de bu konuya pek özen göstermiyoruz ve ekmek kızartma makinemiz genelde kirli olarak kalıyor.  Bu nedenle, ilk önerimiz mutfağınızı veya tezgahı temizlerken ekmek kızartma makinesini temizlemeyi unutmayın. Sizlerle şimdi ekmek kızartma makinesi nasıl temizlenir, ekmek kızartma makinesi temizliğinde dikkat etmemiz gereken püf noktaları paylaşacağız.

Ekmek kızartma makinesi nasıl temizlenir

Yapmamız gereken ilk şey belli ki fişinin çekildiğinden emin olmak. Sonra kırıntıları temizlemeye başlayacağız, çoğu durumda alttan kolayca çıkarılabilir. Şimdi, ekmek kızartma makinesini çevirin ve içerisinde ekmek kalmaması için lavabonun üzerinde sallayın.

Ekmek kızartma makinesinin artık ekmeği varsa, bir sonraki kullanımda bu ekmek yanacak ve tostunuza yapışabilecek hoş olmayan bir koku bırakacaktır.

Ekmek kızartma makinesi temizliği
Ekmek kızartma makinesi temizliği

Ekmek kızartma makinesinin dışı, eğer paslanmaz çelik ise, temizleyebilir ve biraz cam temizleyici ile parlatabiliriz. Plastik bir malzemeden yapılmışsa, bezi sabunlu bir çözelti ile ve ardından kuru bir bezle geçirebilirsiniz. Elbette, ekmek kızartma makinesini asla suyla temizlemeyin!

Eğer kullandığınz bu ekmek kızartma makinesinin her zaman temiz kalmasını tercih ediyorsanız. yapmanız gereken üç altın kural bulunmakta.

  1. Ekmek kızartma makinesini her kullanımızın ardından temizleyin.
  2. Ekmek kızartma makinesinin haftada bir dış temizliğini yapın.
  3. Ekmek kızartma makinesinin ayda bir defa kesinlikle detaylı temizliğini yapmayı ihmal etmeyin.

Bu adımları rutininde takip etmeniz durumunda hem temiz bir ekmek kızartma makinesi kullanmış olacaksınız hem de kızartığınız ekmeklere önceden kalan mikropların bulaşmasına engel olacak daha sağlıklı ekmekler tüketeceksiniz.

Ekmek kızartma makinenizin temiz olması sağlık açısından da oldukça önemli bir husustur. Ekmek kızartma makinesi içerisinde kalan eski kırıntılar daha sonraki kullanımlarda yanarak kızarttığınız ekmeklere yapışır ve farkında olmadan sizde bu yanmış kırıntıları yersiniz. Bu kırıntılar hem yanıklarından dolayı hemde makine içerisinde beklediği süre içerisinde kaptıkları mikroplardan dolayı sağlığınız için kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ekmek kızartma makinesinin temizliği sizin ve aileniz için oldukça önemli bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Şömine Nasıl Temizlenir, Şömine Temizlemenin Püf Noktaları başlıklı makalemizde şömine, Şömine nasıl temizlenir ve şömine temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu