Araç çubuğuna atla
Sosyal MedyaWeb Dünyası

Ekşi Sözlük Nasıl Bir Site?

Ekşi Sözlük Nasıl Bir Site? Ekşi Sözlük Sitesinin Amacı Ne?

Ekşi Sözlük Nasıl Bir Site?

Ekşi Sözlük Nasıl Bir Site? Ekşi Sözlük 1999 yılında Sedat Kapanoğlu tarafından kurulan bir sitedir. Yazarların sürekli olarak içerik eklediği Ekşi Sözlük Türkiye’de internet ortamlarında en önemli içeriklerini içinde barındıran bir sitedir. Yazılımcısı ve kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun yıllarca siteye emek verdiği ve bugünlere getirdiği bilinmektedir. Ekşi sözlük bir çok paylaşıma, sosyal içeriğe ve haberlere öncülük etmiş bir sitedir. Sedat Kapanoğlu Ekşi Sözlüğü kurduğunda Galaksi Rehberi adlı kitaptan esinlenmiştir.

Ekşi Sözlük Tasarımları

Ekşi Sözlük sitesi Türkiye’deki tüm sitelerden daha farklıdır. Bu farklılığını siteyi ziyaret ettiğinizde açık ve net bir şekilde görebilirsiniz. Ekşi Sözlükte bulunan yazarlar siteyi eleştirebilir ve site içindeki durumları kontrol edebilirler. Sitenin altyapısını, gidişatını ve tasarımını değiştirme yada daha iyi bir hale gelmesi için devamlı olarak fikirlerini belirtirler.Bir önceki tasarım, beta ekşi sözlük tasarımı ve şu an kullanılan en son tasarım şeklinde 3 tasarımı bulunmaktadır.Beta tasarımdan, en son tasarıma geçiş sırasında Ekşi Sözlük yazarı, kendilerine bilgi verilmediğinden dolayı tepki gösterip yazılarını silmişlerdir. Ortalama 1.000 sözlük yazarı bir milyona civarı sözlük yazısını 1 günde kaldırmışlardır.

Ekşi Sözlük Nasıl Bir Site? ve Kime Ait

Daha öncede söylediğimiz gibi Ekşi Sözlüğün kurucusu ve yazılımcısı Sedat Kapanoğlu fakat; Kapanoğlu 2015 yılında sitenin tüm haklarını Başak Purut’a bırakmıştır. Sedat Kapanoğlu ABD’ye gittikten sonra Başak Purut Ekşi Sözlüğün tek sahibi olmuştur. Sözlükte ‘Kanzuk’ nick name ile yazılar yazan Başak Purut bilişim alanında uzman bir avukattır. Şuanda Ekşi Teknoloji AŞ. yönetim kurulu başkanı Başak Purut’tur.

Ekşi Sözlükte Nasıl Yazar Olunur?

Ekşi Sözlükte yazar olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Ekşi sözlük yazarları genellikle kıvrak zekaları ve hazır cevaplı olmalarıyla bilinen kişilerdir. Ekşi Sözlükte yazar olmak için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • İlk yapmanız gereken şey sözlüğe üye olmaktır.
  • En az 10 tane entry (içerik) girmeniz gerekiyor.
  • İçerikleri girdikten sonra bekleme sürecine geçin

Ekşi sözlük yönetimi sanılanın aksine hemen değerlendirmez. Yazıları ve içerikleri yazıktan sonra belki 6 ay belkide 1 yıl içinde geri dönüş sağlarlar. Yazdıklarınızı beğenmemeleri durumunda sizinle asla iletişime geçmezler. Bu yüzden içerik yazarken mutlaka özgün ve farklı olmalısınız. Ekşi sözlük her geleni kabul etmez ve farklılık arar.

 

Bir önceki yazımız olan AliExpress'ten Alışveriş Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde AliExpress Güvenilir Mi?, AliExpress'e Nasıl Üye Olunur? ve AliExpress'te Ürün Satın Almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu