Araç çubuğuna atla
Sağlık

Ellerinizin Kırışmasına Neden Olan Alışkanlıklar

Ellerinizin Kırışmasına Neden Olan Alışkanlıklar

Ellerinizin Kırışmasına Neden Olan Alışkanlıklar

Ellerinizin Kırışmasına Neden Olan Alışkanlıklar İnsanların yaşını ele veren önemli organlarımızdan biride ellerimizdir. Eller yaş aldıkça kırışır ve kötü bir hal alır. Fakat bazılarının elleri daha yaşlanmadan kırışmaya başlar. Bu kırışıklıkların sebebi bir kaç alışkanlıktır. Sizlere bu alışkanlıklardan bahsettikten sonra ilk yapmanız gereken şey bu alışkanlıklardan tamamen vazgeçmektir.

Sert Sabunla Elleri Yıkamak: Ellerimizin kırışmasına neden olan en büyük sebeplerden biri sert sabunlarla el yıkmaktır. Elleri kuru ve sert sabunlarla yıkamak çok yanlış bir işlemdir. Dermatologlara göre ellerinizi pH-nötr bir temizleyici ile yıkamak gerekiyor. Yani bir sabun yerine, kullanımdan sonra ellerinizi kuru hissetmeyen yumuşak bir formül seçmek en doğrusu. Bu ayrıca bulaşık deterjanı için de geçerlidir. İş yaparken her zaman lastik eldiven kullanmanız gerekecektir. Bu önerileri dikkate alırsanız ellerinizdeki farklılığı bir kaç gün içinde görebilirsiniz.

Elleri Sürekli Yıkamak: Sürekli el yıkamak temizlik için çok önemlidir. Fakat ellerin sürekli suya maruz kalması el üzerindeki deriyi kurutacaktır. Bu durumda ellerin çatlamasına ve kurumasına neden olur. Eller her yıkandığında sabunla yıkanacağı için ellerinizin kırışması için her şeyi yapmış olursunuz. Ellerinizin daha diri ve canlı durmasını istiyorsanız zorunda kalmadıkça ellerinizi yıkamayın ve soğuk suya maruz bırakmayın.

Güneş Kremi Kullanmamak: Ellerin kırışık bir hal almasının ve canlılığını yitirmesinin en büyük sebeplerinden biride bakımsızlıktır. Ellerimiz tıpkı yüzümüz gibi bakıma ihtiyaç duyar. Bu yüzden özellikle yaz aylarında dışarı çıkarken elimizin dış yüzeyine güneş kremi sürerek güneş ışınlarından korumalıyız. Güneş ışıkları elleri yakarak zamanla derinin gevşemesine neden olur. Gevşeyen deri gerginliğini yitirerek zamanla kırışık bir hal alır. Güneş kreminin dışında evde, sokakta, çalışırken ellerimize sürekli bakım kremleri sürmemiz şarttır. Ellerimiz kaybettiği yağı ve sıvıyı bu kremlerden alarak daha canlı ve parlak duracaktır.

Sürekli El Dezenfektanı Kullanmak: El dezenfektanı kullanmak ellerin zamanla kuruyup çatlamasına neden olur. Çatlayan el derisine hemen kremlerle müdahale edilmezse bir daha eskisi gibi olmaz ve yavaş yavaş kırışmaya başlar. Bu kırışıklığın maalesef geri dönüşü çok zordur.

Bir önceki yazımız olan Göz Sağlığını Bozan Durumlar Nelerdir? başlıklı makalemizde Göz Sağlığını Bozan Durumlar Nelerdir?, Kontrolsüz Gözlük Kullanımı Göz Sağlığını Bozar Mı? ve Televizyon ve Bilgisayar Başında Çok Vakit Geçirmek Göz Sağlığını Tehdit Eder Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu