Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerYan Etkiler

Elma Sirkesinin Yan Etkileri

Elma Sirkesinin Yan Etkileri

Özellikle son yıllarda faydalarından dolayı tüketimi oldukça artan elma sirkesinin yan etkileri hakkında bilginiz var mı ? Faydası kadar, doğru kullanılmaması durumunda zararları olan elma sirkesinin zararları nelerdir. Son dönemlerde özellikle sağlık sorunları konusunda tüketimi artan elma sirkesinin zararlarını anlatarak doğru kullanımı konusunda kısa bir bilgilendirme yapacağız.

Elma Sirkesinin Yan Etkileri Nelerdir ?

  1. Diş Çürüğü

Elma sirkesi asidik değeri yüksek olan bir maddedir. Çok fazla asidik maddeler tüketmek zamanla diş minesini zayıflatarak diş çürümesine yol açabilmektedir. Diş çürüğü bir anda olmadığı için ilk aşamada bunun farkına varmanız biraz zor olacaktır. Ancak asidik değeri yüksek besinleri çok tükettiğiniz zaman diş minesi zamanla aşınacaktır. Elma sirkesi tüketimini fazla yaparsanız eğer bu problemle karşılaşma ihtimalinizde yüksek olacaktır. Bu yüzden elma sirkesi kullanımınızı dengeli tutmaya özen gösteriniz.

  1. Ciltte Yanık Oluşumu

Yukarıda belirttiğimiz gibi elma sirkesi asidik değerlerinden dolayı cilde aşırı miktarda uygulandığında cildinizden yanıklar ve kalıcı izler bırakabilmektedir. Bu konuda bir çok tıbbi rapor mevcuttur. Yanlış elma sirkesi ya da asidik madde kullanımından dolayı cildinde yanıklar ve tahrişler olan bir çok insan mevcuttur. Elma sirkesini cildinize uyguladığınız zaman yoğun ve bol bir şekilde uygulamamaya özen gösterin

  1. Kan Şekeri Seviyesi Problemi

Elma sirkesinin ciddi yan etkilerinden biri de budur. Elma sirkesi kan üzerinde oluşturduğu etkiden dolayı vücuttaki kan seviyesini düşürebilir. Kan şekeri seviyesi düşüşü ile vücut düşük kan şekeri, bilinç kaybı ve hatta koma riski bile taşıyabilir.

  1. Kanda Potasyum Seviyesi Problemi

Elma sirkesi kanda bulunan kan şekeri seviyesini düşürdüğü gibi potasyum seviyesini de düşürebilmektedir. Vücutta potasyum düşüklüğü yaşamak kişi için oldukça riskli bir durumdur. Potasyum düşüklüğü sebebi ile zayıflama, sık idrar ihtiyacı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü gibi problemlerle karşılaşmak mümkündür.

  1. Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı

Elma sirkesinin aşırı kullanımı durumunda kişide mide bulantısı ve baş etkisi gibi olumsuz durumların yaşanılma ihtimali de oldukça yüksektir.

  1. Boğaz Tahrişi

Yine asidik etkisinden dolayı elma sirkesi insana temas ettiği her yerde olumsuz bir etki bırakabilme ihtimali bulunmaktadır. Elma sirkesinin tüketilmesi durumunda boğanızda tahrişlerle karşılaşma ihtimaliniz de yükselmektedir.

Elma Sirkesinin Doğru Kullanımı Nasıldır ?

Evet arkadaşlar olumlu etkisi olduğu gibi bir çok yan etkisi olan elma sirkesinin yukarıdakiler gibi ve bunlara benzer yan etkileri mevcuttur. Elma sirkesinin zararlarını okuduktan sonra eminim sizler de kullanımınıza daha da dikkat edeceksiniz. Tabi elma sirkesinin yan etkileri olduğu için elma sirkesini kullanmamazlık da etmemeliyiz. Şimdi de sizler için elma sirkesinin doğru kullanımı nasıl olmalıdır inceleyeceğiz.

Her şeyden önemlisi elma sirkesi tüketim oranını düşürmek gerekmektedir.

Elma sirkesinin cildinize uygulayacağınız zaman bir miktar su ile seyrelttikten sonra uygulamak.

Düşük potasyum ve düşük kan şekeri rahatsızlığı olan insanlar elma sirkesi kullanıyorsa eğer kullanımı konusunda kesinlikle uzman bir hekime danışmalıdırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu