FilmSinema - Tv

En İyi Aamir Khan Filmleri

En İyi Aamir Khan Filmleri

En İyi Aamir Khan Filmleri

Dünyaca ünlü film yıldızı Aamir Khan’ı tanımayan neredeyse yok denecek kadar azdır. Her türlü role girebilen ve düşündürücü eşsiz filmlere imza atan Aamir Khan son 10 yıl içerisinde adından o kadar söz ettirmiştir ki insanlar onun filmlerini merak edip bir kaç gün içinde hepsini izlemişlerdir. En İyi Aamir Khan Filmleri dediğimize bakmayın, aslında bu adamın yaptığı her film çok tutulan ve izleyicinin dikkatini çeken filmlerden.

Hint sinema tarihinin en iyi yazarlarından ve oyuncularından biri olarak kabul edilen Aamir Khan’ın filmleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Umarım bu filmleri en kısa zamanda izler ve filmlerde anlatılmak istenenleri anlarsınız.

Mumbai Günlükleri (Dhobi Ghat)

Eşinin yönetmen koltuğuna oturduğu Mumbai Günlükleri filminde Aamir Khan çok farklı bir karakterle izleyici karşısına çıkıyor. Filmin konusu 4 farklı yaşam biçimine sahip insanın, bir şekilde hayatlarının kesişmesi ile yaşananları anlatmakta. Arun karakterinde oynayan Aamir Khan, sanata dair bir takım kaygılar taşıyan bir ressamı oynuyor. Zengin bir aile kızının aşık olduğu adam rolündeki Khan, mesleği ile ilgilenen ve sanatsal gelecek hakkında planlar yapan birisi olup, Yasmin adlı kızdan ilham alarak hayatını sürdürmeye çalışıyor. Bu film Aamir Khan’ın tüm filmleri gibi oldukça ilginç ve alışılmışın dışında.

Talaash (The Answer Lies Within)

Talaash gerilimi en üst düzeyde hissettiren ve ayakları yere sağlam basan bir polisiyeye film olarak karşımıza çıkıyor. Aamir Khan’ın neredeyse bir kere bile tebessüm etmediği ve ciddi duruşuyla hikayenin ağırlığına birebir etki ettiği Talaash, metafizik unsurlara yer vermesiyle de, filme farklı bir hava katıyor. Bollywood çizgisinin dışına çıkan Talaash filmi Hollywood esintileri taşıyor.

Dhoom 3

Dhoom 3 ile karşımıza çıkan Aamir Khan babasıyla birlikte sirkte gösteriler yapan Sahir, illüzyon ve sihirbazlıkta usta bir karakteri canlandırıyor. Sirkin parasal sorunlar yaşaması ile beraber bankadan kredi çeken Iqbal Khan borcunu ödeyemekte güçlük çeker. Bunun üzerine sirk kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Bankanın baskısı üzerine intihar eden Khan, Sahir’i tek başına bırakır. Bu olaydan sonra intikam almaya karar veren Sahir, yıllarca bunun planlarını yapar ve büyük bir sirk açmaya karar verir. Farklı yöntemlerle intikam alan Sahir babasının mezarında rahat uyuması için her şeyi yapar.

En İyi Aamir Khan Filmleri Hangileridir?

Ghajini

Christopher Nolan’ın ‘Akıl Defteri’ (Memento) filminin Bollywood uyarlaması olan Ghajini, bir Hollywood filminin çakması olarak nitelendirilir. Çakma olmasına rağmen Aamir filmde o kadar iyi ve içten oynamış ki Akıl Defteri filminin oyuncularına adeta bir ders vermiş. Neredeyse aynı sayıda izlenen bu iki filmi izledikten sonra sizde kendinize göre yorumlayabilirsiniz.

Filmde sevdiği kadını öldüren adamların peşine düşen biri anlatılıyor. Sevdiği kadının intikamını almak isteyen Aamir Khan hafızasını kaybediyor ve hiç bir şey hatırlamıyor. Daha sonra öyle olaylar yaşanıyor ki her şeyi not edip hatırladıkça intikamını almaya başlıyor.

Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu)

Türkçe anlamı Kalbin Arzusu olan 2001 yapımı bu filmde, Khan yine çok ilginç bir rolle karşımıza çıkıyor. Tam 21 ödül almış harika bir Aamir Khan filmi olan Kalbin Arzusu, 3 yakın arkadaşın birbirinden çok farklı yaşamlarını ele alarak izleyici ile buluşturuyor.

Rang De Basanti

Aamir Khan filmleri arasında kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğimiz bir film Rang De Basanti, Bafta Film Ödüllerine aday gösterilmiş eserlerdendir. Film Hindistan’ın tarihinden uzaklaşmış, yozlaşmış ve kültürüne yabancılaşmış gençlerine ders veren bir konuyu işliyor.

Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par)

Aamir Khan’ın yönetmenliğini yaptığı ve harika işlere imza attığının ilk örneği Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par). Yapımcılığını ve yönetmenliğini Amir Khan’ın üstlendiği film, konu açısından  bütün insanlığı ilgilendiren, izledikten sonra uzun uzun düşünmemize yol açan bir yapım. Maalesef bizim ülkemizde de durumları pek farklı olmayan engelli çocuklara dikkat çeken Aamir Khan, çektiği filmin baş rolünde de geçti ve partneri Darsheel Safary içimizi ısıtan ve hüzünlendiren bir rolle işini çok iyi yapıyor.

3 Aptal (3 Idiots)

3 Aptal’ı ülkemizde bilmeyen yok. Çoğu insanı Bollywood’la tanıştıran film, Aamir Khan’ın en iyi yapımı diyebiliriz. Diğer filmlerine haksızlık etmemekle birlikte, 3 Aptal güldürürken düşündüren, eğlenirken sorgulamalar yapmamıza imkan sağlayan çok başarılı bir film. Hatta uzunluğu, tolare edilebildiği nadir Hint filmlerinden biri. Filmin en güzel yanı kesinlikle dans sahneleri ve 3 kafadarın başından geçenler. 3 farklı hayattan gelerek bir birlerini bulan bu kafadarlar aynı üniversitede farklı bölümlerde okuyorlar. Fakat kafadarların odaları aynı ve bu sayede yakın dostluklar kuruyorlar.

Bir önceki yazımız olan Ünlü Çizgi Filmlerin Trajik Sonları başlıklı makalemizde Cedric Çizgi Filminin Sonu, Tom ve Jery Çizgi Filminin Sonu ve Tweety Çizgi Filminin Sonunda Ne Oldu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu