Sağlık

En İyi Elektrolit Kaynakları

En İyi Elektrolit Kaynakları Hangileridir?

En İyi Elektrolit Kaynakları

En İyi Elektrolit Kaynakları kaynakları adlı makalemizde elektrolitlerin hangi besinlerde bulunduğu hakkında bilgiler vereceğiz. Diyetlerinizde elektrolit bazlı yiyecekler tüketirseniz çok daha sağlıklı ve doğru adımlar atmış olursunuz.

Muz

Hareket halindeyken yenmesi kolay olan muz C, B6 vitamini ve ayrıca folat, pantotenik asit, niasin ve riboflavin gibi eser elementlerle zenginleştirilmiştir . Ayrıca birkaç çeşit kateşin ve dopamin antioksidanı sağlarlar. Elektrolitler açısından, muzlar 100 gr porsiyon başına% 10 potasyum,% 7 magnezyum,% 2 fosfor ve% 1 kalsiyum sunar.

Sebze suyu

Pek çok meyve ve sebze doğal olarak elektrolit mineralleri içerdiğinden , şekerli spor içecekleri yerine, bir miktar sebzeyi karıştırıp suyunu içebilirsiniz. Yapması kolay olan bu içecek fermente bir içicektir. Bir ay kadar sirkenin içine elma, narenciye, domates ve yeşil yapraklı sebzeleri tutun ve sonra bu suyu için.

Hindistan Cevizi Suyu

İçeceklerinizin daha hafif bir kıvamda olmasını tercih ederseniz, hindistancevizi suyu çok çeşitli vitaminler ve mineraller sağlar. Elektrolit olarak, bir bardakta % 17 potasyum,% 15 magnezyum,% 6 kalsiyum,% 5 fosfor ve% 11 sodyum ile takviye edilmiştir.

Switchel

Orijinal enerji içeceği olan switchel, elma sirkesi, saf akçaağaç şurubu, taze zencefil kökü ve sudan oluşan eski bir içecektir. Switchel yeniden rehidrasyon için mükemmel bir tonik değildir, ACV ve akçaağaç şurubu içeriği sayesinde doğal olarak potasyum, kalsiyum, magnezyum ve sodyum bakımından zengindir.

En İyi Elektrolit Kaynakları Hangileridir?

Ispanak

Haşlanmış veya çiğ olarak yenilmiş olsun, ıspanak inanılmaz derecede besleyici bir sebzedir. İyi bir protein ve çözünmeyen lif kaynağı olan ıspanak, özellikle A ve C vitamini bakımından yüksektir ve lutein, kaempferol ve antioksidan özelliklere sahip olan kersetin gibi birkaç fitokimyasal içerir. 100 g’da,% 16 potasyum,% 3 sodyum,% 10 kalsiyum,% 20 magnezyum ve% 5 fosfor sağlar.

Taze Sıkılmış Portakal Suyu

Bir tek fincan taze portakal suyu folat, tiamin, niasin, pantotenik asit, sağlıklı bir doz ile birlikte, günlük C vitamini ihtiyacını (günlük değerin 207%) , A ve B6 vitaminleri bulunur. Portakal suyu ayrıca iyi bir potasyum (% 14), magnezyum (% 7), kalsiyum (% 3) ve fosfor (% 4) kaynağıdır.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü, sıcak suya batırılmış rendelenmiş hindistan cevizi etinden yapılır. Bir bardak, % 24 fosfor,% 22 magnezyum,% 18 potasyum,% 4 kalsiyum ve% 1 sodyum gibi birçok iyi malzeme içerir.

Yosun

Deniz sebzeleri, deniz yosunu, diğer birçok gıdadan daha yüksek seviyelerde bulunan çeşitli miktarlarda vitamin, mineral ve iz elementler içeren birkaç farklı çeşidi kapsar. Türüne bağlı olarak, 100 gr deniz yosunu yemek , magnezyum için RDI’nizin % 180’ine, potasyum için % 45’ine ve kalsiyum için % 60’ına kadar sağlayabilir.

Tam Yağlı Süt

Derinlemesine nemlendirici ve elektrolitlerle dolu olan sütün susuzluk giderici olduğunu düşünülmez. Yine de bir bardak süt % 3.25 yağ, % 28 kalsiyum,% 22 fosfor,% 10 potasyum,% 6 magnezyum ve% 4 sodyum içerir.

Sofra Tuzu

Günde 2.300 mg’dan fazla tuz tüketilmesi (bir çay kaşığı eşdeğeri), yüksek tansiyona ve artmış kalp hastalığı riskini arttırmasına rağmen vücut, bir miktar sodyum olmadan işlev göremez. Aşırı sodyum alımının asıl suçu işlenmiş gıdalar olsa da, ev yapımı yemeklerin az miktarda sofra tuzu ile baharatlanması size iki önemli elektrolit sağlayacaktır – sodyum ve klorür. Diğer doğal klorür kaynakları arasında zeytin, domates ve kereviz sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Potasyum İçeren Besinler başlıklı makalemizde Potasyum Bakımından Zengin Besinler, Potasyum İçeren Besinler ve Potasyum ve Sodyumun Farkları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu